Vienna: At least 10,000 demanding referendum on Lisbon Treaty

Autor: Redakce | Publikováno: 30.3.2008 | Rubrika: ShortNews
Je vote non

Vienna: At least 10,000 demanding referendum on Lisbon Treaty

 

 

A demonstration comprising people from all walks of life, from all political parties (except the Greens), from young to old convened in front of the famous Staatsoper (State Opera) in the center of Vienna to demonstrate against the ratification of the Lisbon Treaty in the Austrian Parliament on April 9, 2008, without holding a referendum.

 

The demonstration was organized by non-political platform called “Save Austria” (www.rettet-oesterreich.at). The protestors marched peacefully from the opera house to St. Stephen’s cathedral, where university professors – such as Hans Peter Aubauer from the University of Vienna (Environmental Physics), Adrian Hollaender, professor of European Law at the University of Vienna and the University of Klausenburg, Romania, and others – spoke about the implications of the Lisbon Treaty and the absolute constitutional necessity for a referendum.

 

Prof. Aubauer

 

The organizer introducing Professor Aubauer.

 

Excerpts from Professor Aubauer’s speech:

“The populations of the European Union, including Austria, must be able to decide in a referndum on the Lisbon Treaty. It must not be imposed on us! It will end democracy in Austria, the freedom of doing politics in the interest of the Austrians. Decisions regarding our destiny and future will then be decided by politicians who have not been democratically legitimized and who cannot be voted out.

 

Because our politicans are afraid that we will not decide to get rid of democracy, they do not risk referendum and thus abolish democracy without our approval.

 

In June 1994, a referendum was held regarding Austria’s accession to the EU. There was no fairness, only propaganda during the campaign: The Austrian currency, Austria’s neutrality, and the freedom to decide would all remain. We would simply be able to take part in decision-making. And now we are told the excact oppostite: That we had already decided for the abolishment of democracy back then! We had given a blank check for all decisions made after accession to the EU.

Now our politicans are saying: tough luck! You, the people, have been lured into a trap with the help of our propaganda, and we will not let you out of it!

Back then you agreed to ceding sovereignty to foreign lobbies forever and ever.

 

However, there was no decision made on a blank check in 1994. According to the constitutional law on Austria’s EU accession (September 1994), the referendum voted on the result of the negotiations (between Austria and the EU). And nothing else.

 

We are told that there was no referendum on the Treaties of Amsterdam and Nizza as well as the accession of the new member states, so why should we be asked now?

 

The law was broken back then, and this does not mean the law can be broken again!”

 

Unlike the demonstration two weeks ago, the Austrian Broadcasting Corporation was at least present. Whether the voice of at least 10,000 plus worried citizens will be heard, remains to be seen.

 

More demonstrations are planned for both Friday and Saturday next week.

 

EUSSR

 

 

 

 

2229 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Švédsko je díky gangům imigrantů ve válce... Čtěte děsivá faktaPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. FaktItalský premiér Giuseppe Conte po jednání s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem v Bruselu novinářům řekl, že požaduje přerozdělování migrantů, protože plánuje, že už lodě s migranty odmítat nebude

euServer.cz

Lubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Přednáška Lhoťana o rozdílech mezi křesťanstvím a islámem v beskydských Starých Hamrech - GruňiVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályNová šéfová Evropské centrální banky Christine Lagardeová je součást zkorumpované mafie státních úředníků

ParlamentniListy.cz

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od ZemanaTomio Okamura předvídá, co rozpoutá v Evropě nová italská vláda bez Salviniho. Jde o migranty
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění