Prosperujeme. Díky EU?

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 20.5.2005 | Rubrika: Ekonomika
Bolšnac 20

Otevřený evropský trh je pro Českou republiku pozitivem. Proto Euroskeptická alternativa kladla již před vstupem do EU důraz na nutnost otevřenosti naší ekonomiky. A proto také navrhovala ke vstupu alternativy, které znamenaly sjednocení s trhem EU (například prostřednictvím Dohody o Evropském hospodářském prostoru). A proto z řad jejích pozdějších představitelů zaznělo již před několika lety "přiznání", že i plný vstup do EU bude znamenat hospodářský růst. Přesto je nutno poněkud korigovat možné nesprávné představy typu "poté (po vstupu do EU), tedy proto (díky vstupu do EU)."

Unie táhla růst dolů

Pomineme-li nutnost uzavření některých provozů a miliardové investice do jiných kvůli splnění euronorem, je v posledních měsících vývoj české ekonomiky velmi dobrý. To se týká zvláště bilance zahraničního obchodu. Nutno však říci, že v loňském roce dosáhl celosvětový hospodářský růst 5,1 procent, tedy nejvyšší hodnoty za posledních třicet let. EU přitom tomuto rekordu nepomáhala - naopak, se svými 2,4 procenty růstu jej táhla dolů. Pro otevřené ekonomiky, jako je Česká republika, je globální ekonomický růst nejlepším předpokladem pro růst vývozu. Že není příznivá bilance zahraničního obchodu tak bezprostředně spjata se vstupem do EU, naznačují i další skutečnosti. Prudký nárůst obchodní výměny začal v bře znu loňského roku - tedy dva měsíce před formálním vstupem. Tempo růstu vývozu v běžných korunových cenách do ostatních zemí Unie se za letošní leden a únor oproti loňsku zvýšil o 18 procent. Jenže za stejné období jsme například do rozvojových ekonomik vyvezli o 34 procent více, do Společenství nezávislých států o 60 procent. Ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nás v tempu vývozu nepatrně předstihlo Polsko, velmi výrazně však jediný stát - Turecko, které členem EU není a jak se loni ukázalo, ještě nějakou dobu nebude. Našemu zahraničnímu obchodu totiž kromě konjunktury na světovém trhu pomohly dokončené velké investice na území České republiky, zaměřené především na export. V tom spočívá nepřímý klad EU - jednotnđ d trh láká investory. Jenže ten lze vytvořit, jak naznačeno výše, i bez plného členství v EU.

Proč je zdražení mírné?

Jedna věc ale vážně překvapila - poměrně nízká inflace. Ke zdražování kvůli euronormám došlo v České republice postupně již dávno před vstupem a samotné formální přistoupení tedy nemohlo vyvolat naprostý cenový šok. Přesto je inflace na tak nízkých hodnotách, které očekával asi málokdo.

To se dá však opět částečně vysvětlit příznivými okolnostmi. Rok před vstupem byla velká neúroda, zemědělci měli nízké příjmy, a to málo, co prodali, bylo samozřejmě drahé. V roce vstupu byla naopak velká nadůroda, což stlačilo některé ceny zemědělských produktů velmi nízko, ovšem při velkých objemech prodeje. Jak se to všechno projevilo ve statistice? Meziročně nízkým zdražováním (či dokonce zlevněním) některých potravin a vyššími příjmy zemědělců. Tím samozřejmě nelze zpochybnit logické zvýšení farmářských příjmů také díky dotacím, které jsou financovány částečně z Bruselu, menší měrou z Prahy, ovšem pokaždé z peněz všech daňových poplatníků.

A co dotace ze strukturálních fondů? Že jsme z Bruselu více dostali, než kolik jsme do Bruselu zaplatili, není velké překvapení (i když si někteří asi přejí, aby to tak vypadalo). Euroskeptici před vstupem upozorňovali, že zisk z eurofondů může do roku 2006 dosáhnout v průměru maximálně osmi miliard korun ročně. Výsledek loňského roku (zisk necelých sedmi miliard korun bez možných příjmů z tzv. komunitárních programů) tomu celkem odpovídá. Tato částka však představuje méně než jedno procento ročních výdajů našeho státního rozpočtu. Jaký význam tedy evropské dotace mají pro českou ekonomiku je snad jasné.

Proto bychom měli oddělit zrno od plev. Pozitiva otevřené ekonomiky od jedné z jejích forem - EU. Unie není jediným nástrojem k vytvoření jednotného trhu - ba naopak, je jedním z těch špatných. Kromě pozitivního vnějšího otevření českého trhu totiž deformuje a regulacemi přetěžuje evropskou ekonomiku jako takovou. To ostatně přiznávají i analýzy, které má k dispozici Evropská komise. Zvláště v době postupující celosvětové liberalizace obchodu prostřednictvím Světové obchodní organizace bychom na toto neměli zapomínat.

3064 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Úvěrový podvod. Sedm let kriminálu. A podivný posudek. Hodně silný příběh pokračujePozadí Havlova vzestupu. Role Čalfy pohledem dnešních novin
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění