Belgie pro mě nic neznamená. Rozhovor s šéfem Vlámského zájmu

Autor: Redakce | Publikováno: 23.4.2008 | Rubrika: Rozhovory
Vlajka - Belgie

Dne 23. prosince 2007 poskytl švýcarskému týdeníku Die Weltwoche rozhovor Frank Vanhecke. Jde o předsedu Vlámského zájmu, třetí největší politické strany v Belgii a druhé ve Vlámsku. Strana prosazuje rozdělení Belgie na dva státy – Valonsko a Vlámsko, vystupuje také rozhodně proti islámskému nebezpečí, pročež je označována za „extrémistickou“, „rasistickou“. Její předchůdce – Vlámský blok - byl takto odůvodněným rozsudkem rozpuštěn v roce 2004. Z rozhovoru předkládám hlavní myšlenky:

Holandsky mluvících Vlámů je v Belgii cca 6 milionů, francouzsky hovořících Valonů 4 miliony. Vlámská část země přitom produkuje 86 % exportu. Daně z osobního příjmu činí 54 %. Z nich se pak platí ohromné sociální zabezpečení, včetně např. prakticky doživotní podpory v nezaměstnanosti i pro ty, kteří pracovat evidentně nechtějí. Daně se platí do federálního rozpočtu a z něho se pak rozdělují. Nezaměstnanost činí ve Vlámsku 6 %, ve Valonsku oficiálně 17 % a fakticky asi ještě více. Z těch, kdo nezaměstnaní nejsou, pak činí státní zaměstnanci ve Vlámsku 23 %, ve Valonsku 40 %.

Vanhecke uvádí jeden konkrétní důsledek z jeho regionu: do západní části Vlámska, kde bydlí a kde nezaměstnanost činí pouhých 2,5 %, dojíždí denně autobusy dělníků z Francie. Jezdí přitom přes Hainaut, valonskou provincii, kde nezaměstnanost činí 40 %. Jenže tamním nezaměstnaným se prostě nevyplatí přijmout hůře placenou práci, když mají zajištěné trvalé dávky v nezaměstnanosti.

Celkový finanční transfer z Vlámska do Valonska činí 7 – 12 miliard Euro ročně, což je více, než dávají staré spolkové země novým a také je to hlavní důvod, proč drží Belgie pohromadě, přesněji řečeno, proč ji chtějí udržet pohromadě valonští politici. Jinak obě části nespojuje skoro nic.

Prakticky neexistují belgické politické strany – pouze vlámské a valonské, podobná situace je i u společenských organizací. Téměř všechny vlámské politické strany by chtěly nižší daně, omezení sociálních dávek, volnější trh, přísnější postih mladistvých zločinců, valonské strany nikoli a federální systém jim umožňuje změny blokovat. Napětí ovšem vzrůstá, což se projevuje v aktuální neschopnosti politických stran sestavit vládu mnoho měsíců od voleb.

Vanhecke dále hovořil o kauze rozpuštění předchůdce jeho strany – Vlámského bloku – z důvodu „rasizmu“. Tato strana byla totiž jedinou, která vystupuje proti islámskému nebezpečí. (Tady dodám vlastní zkušenost, že jsem také před x lety médiím věřil, že jde o jakési nacisty – až jsem odněkud slyšel, že je volí drtivá většina ortodoxních Židů z Antverp. Židi volící nacisty, to nemělo hlavu ani patu, tak jsem začal pátrat – a zjistil, že skutečnost je zcela jiná, než nám ji „objektivní“ média servírují – pozn. překl.). A jak nebezpečí vzrůstá, popularita strany pochopitelně roste. A proto se ji ostatní strany – žel nejen valonské - snaží zlikvidovat pomocí soudu. Dlužno říci, že s vytrvalostí hodnou lepší věci. Kvůli tomu již sedmkrát změnili zákony, jednou ústavu a několikrát různé soudce.

Belgická ústava původně stanovovala, že trestné činy související s tiskem, musí soudit porota. Žalobu proti Vlámskému bloku porota soudila – a rozsudek zněl nevinni. Proto byla změněna ústava v tom smyslu, že tiskové trestné činy související s diskriminací a rasizmem soudí samosoudce. Pak to dostal jeden soudce v Bruselu – po několika měsících rozhodl, že to nespadá do jeho jurisdikce, protože jde o politický případ. Druhý soudce rozhodl stejně. Poté předseda vlády Verhofstadt ustanovil speciální tribunál v Ghentu, kde případ soudili speciálně jmenovaní soudci. Ti teprve dospěli k žádoucímu výsledku. K odsouzení pak posloužilo například dlouhodobě používané heslo strany „Vlastní lidé především“ – bylo prohlášeno za diskriminační vůči cizincům. Dále zde byl novinový článek odsuzující ženskou obřízku, praktikovanou v islámu, napsaný členkou strany tureckého původu – nález soudu zněl, že článek neměl obracet pozornost k situaci žen v islámu, nýbrž vyvolávat rasovou nenávist proti muslimům.

Tento rozsudek znamenal konec Vlámského bloku, titíž politici ovšem založili Vlámský zájem. Titíž politici na druhé straně vznášejí opět žalobu – strana čelí opět procesu nikoliv proto, že by obvinění z rasizmu a xenofobie podali státní zástupce či ministerstvo spravedlnosti, nýbrž protože tak učinila parlamentní komise ovládaná francouzsky mluvícími politiky. Procento, které dostává Vlámský zájem ve volbách, přitom stále roste, což jasně ukazuje, že veřejnost vnímá postup soudní „spravedlnosti“ jako zjevně nespravedlivý. 

Hanspeter Born, 'Belgium Means Nothing to Me': An Interview with Vlaams Belang Chief Frank Vanhecke

 

World Politics Review Exclusive, 02 Jan 2008

http://www.worldpoliticsreview.com/article.aspx?id=1468

pro Eurabia.cz z angličtiny přeložil Martin Horák

www.eurabia.cz

2642 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...A opět muslimští imigranti zmlátili v Belgií policisty ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a pročNoví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění