Senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč o Klausově zdravém nacionalismu a tradicionalismu

Autor: Redakce | Publikováno: 18.4.2008 | Rubrika: Citáty
Klaus - patriot

Klaus v projevu řekl, že se hlásí k tradici a odkazu Lincolna - tedy že se hlásí ke konzervativnímu americkému republikanismu, a zřejmě tedy, dle mé dedukce, i ke strukturám střežícím odkaz Lincolnův. Prezident Klaus je zván k přednesení projevu a účasti v rámci slavnostního aktu na počest zakladatele amerického republikanismu Abrahama Lincolna.

A nyní co jest republikanismus: hledá společná východiska a jejich hodnoty pro rozvoj zdravé demokratické společnosti v rámci tohoto světa a staví filozofickou hodnotu křesťanství na první místo i v rámci jakýchkoliv politických bitev, které jsou přirozené politice celého světa. V projevu Klaus vydal signál, že i tyto mocenské boje napříč spektrem politického pluralismu mají vždy mít na paměti odkaz svobodné euro-americké civilizace, jež stojí a byla postavena na křesťanské filozofii, a to bez jakékoliv návaznosti na jakoukoliv církev, nýbrž staví křesťanství, jakožto základní morální a výchovnou premisu veškerého našeho konání na tomto světě - tedy na demokracii.
...
Řekl jsem, že mně Klaus mluví z duše: "...Pokud nechcete dbát tisíciletých tradic naší civilizace, jejich křesťanských hodnot, důrazu na klasickou rodinu a úctu ke každému lidskému životu, nevolte mne, neboť já tyto hodnoty ctím..." Vyvodil jsem si ze slov Klause, že i on zřejmě musí pociťovat snahy vymazat ze škály politického spektra stranu, pro kterou právě filozofie křesťanství je důvodem jejího vzniku.

 

... Mám mnoho přátel, kteří jsou tzv. atheisty, ale to neznamená, že jsou antikřesťané - většina z nich, aniž si to uvědomují, díky svým pevným morálním kořenům nevědomky ctí většinu z onoho desatera, na těchto principech vychovávají své děti či se tak chovají v zaměstnání. Jak by se také měli jinak chovat, když na morálních, kulturních, etických či citových principech filozofie křesťanství vznikla. Tato filozofie je, ať již vědomě či nevědomě, přítomna ve většině morálních, tak i duchovních hodnot světa, ve kterém žijí - a to jak na kontinentu americkém, tak evropském. Je nepodstatné, zdali toto konstatuji u nás doma či ve Francii, v Itálii, v Řecku, nebo v USA či Kanadě.

Cožpak husité byli v rozporu s křesťanstvím. V rozporu byli - ale s církevní nomenklaturou doby - a přes hrdinný a příkladný čin Jana Husa, husitská církev nikdy neopustila principy křesťanství. A z toho plyne jedno zásadní poučení - jak velký rozdíl je mezi filosofií a systémem.

Vyrostli jsme snad na tradicích islámu či buddhismu? Domníváte se, že svět, ve kterém žijete, neodráží vliv křesťanské filozofie ve Vašem každodenním životě - vždyť se podívejte, jaká je euro-americká architektura, jak stolujeme a jíme, myslíte si, že to je náhoda, myslíte si, že tradice, které mnozí z Vás nevědomě udržují, jsou špatné? Myslíte si snad, že hodnota křesťanské filozofie je neaktuální svým "stářím"? Ztrátu těchto křesťansko-demokratických hodnot bychom si ve všech důsledcích uvědomili, až kdybychom je ztratili!

 ...

 

Pan Klaus též řekl: "...pokud toužíte po takovém zítřku, ve kterém je kontrolováno Vaše svobodné hlasování a je zastrašován každý, kdo se opováží projevit svůj vlastní názor, pak jsem určitě mužem včerejška...." Tato věta má obrovskou platnost - tímto se pan prezident hlásí k filozofii konzervativního republikanismu, což je politický program zaměřující se na politiku ve prospěch rozsáhlých individuálních práv; odmítá socialismus a komunismus ve prospěch individuálního vlastnictví a absolutní suverenity nad tím, co je vlastněno; jakož i na další občanská práva, především práva neomezené svobody slova, tisku, náboženského vyznání, obydlí, soukromí a rovnosti. Rovnost vykládá striktně jako rovnost před zákonem, nikoli sociální či třídní rovnost.

Dále Klaus řekl: "...Pokud nechcete dbát tisíciletých tradic naší civilizace, jejich křesťanských hodnot, důrazu na klasickou rodinu a úctu ke každému lidskému životu, nevolte mne, neboť já tyto hodnoty ctím..." Další apel na úctu k historii euro-americké civilizace - k historii demokracie, jejíž hlavní ochránkyní je a vždy bude filozofie křesťanská - nikoliv však nábožensky institucializovaná.

Dále zaznělo "...bude zakázáno kouřit, ale drogy budou tolerovány..." - toto je možné čtenářům vyložit jako kritiku selektivního liberalismu, nepletu-li se. Prezident pokračoval těmito slovy: "...kdy bude manželství institutem na vyhynutí a na radnice budou chodit jen páry k registraci, kdy staré a nemocné budeme milosrdně zbavovat života..." - Je zde kritizován liberalismus aplikovaný v jakési bezbřehosti, ačkoliv se prezidentovy postoje vždy ubíraly liberálním směrem, tato prezidentova myšlenka vzdává hold konzervativním křesťanským hodnotám, které jsou aplikovány jako výchozí premisy konzervativního republikanismu v USA.

Ještě jednu citaci z prezidentova projevu, abyste dobře pochopili, proč jsem volil Klause a nikoli Švejnara. Větu - pro dnešní stav věcí dle mého názoru "výbušnou": ..."Pokud cítíte českou korunu jako takový přežitek minulosti, že se jí chcete co nejrychleji zbavit, vyberte si z ostatních kandidátů, neboť já budu podporovat existenci naší vlastní měny tak dlouho, dokud to pro občany České republiky bude výhodné..." V této hrdinské větě Klause není obsažen pouze euroskepticismus, jde zde o kritiku zavádění EURA, ale zároveň zde vyjádřil jistě velmi odvážnou kritiku mezinárodního bankovního systému obecně. A toto zde zdůrazňuji proto, jelikož takto závažnou myšlenku při tak závažné věci, jako je volba prezidenta, ještě nikdo nevyslovil, ani jsem ji nenašel v jediném komentáři. Nestačí pouze otisknout projev státníka či jej odvysílat, je třeba jej vysvětlit, jelikož povinností občana není, aby rozuměl všem konsekvencím řečeného.

Pan Klaus je člověk, který se stará o národní zájmy ve smyslu zdravého nacionalismu, zatímco pan Švejnar má na mysli též zájmy světových finančních společností, neb je jejich zaměstnancem či byl jejich spolupracovníkem - jen pro příklad: Pan prof. Švejnar pracoval pro IMF - mezinárodní měnový fond, a to přímo na rozvojových projektech pro střední a východní Evropu, dále jako habilitační práci na univerzitě zpracoval teorie, které se používaly ve vojenské, ekonomické i hospodářské strategii studené války - rozvíjel tedy teorie vynálezce systému MAD Johna Nashe. Prof. Švejnar dodnes spolupracuje se Světovou Bankou, Evropskou bankou v zaměření na rekonstrukci a rozvoj. Většina jeho publikační činnosti jsou makroekonomické záležitosti, většinou s přesahem přímo do politiky, dále působil již v mnoha zemích, jen pro příklad - Costa Rica, Turecko, Jugoslávie, Československo, Maďarsko, Polsko, Rusko, Vietnam, Litva atd...

Tyto skutečnosti mě právě zásadní měrou přesvědčily, že dám přednost tradicionalismu a zdravému nacionalismu Václava Klause, a nikoliv Janu Švejnarovi.

 

 

 

Soubor:Flag of the president of the Czech Republic.svg

3546 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spalSpojené národy ovládnuté gender ideologií vyhlašují za politicky nekorektní říkat „manžel“ nebo „manželka“Bez Vás nepřežijeme...Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinů

euServer.cz

Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentůSkryté záměry pomníkové války

ePortal.cz

Pane premiére Bbiši, odmítněte záludný plán Leyenové!V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Důvod proč se zhoršuje situace Francouzů: Skoro polovina sociálních dávek je vyplácena cizincůmCikáni zabili v centru Budapešti dva mladé Maďary

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval seProfesor Tomský rozhání obavy z budoucnosti. Nejvíc toho mohou pokazit příliš aktivní vlády
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění