Zahradil: Klidně mě nazvěte cynikem. Pokračování polemiky o Lisabonské smlouvě

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 14.5.2008 | Rubrika: Reakce
Zahradil

Odpověď na:

http://www.euportal.cz/Articles/2731-polemika-s-janem-zahradilem-ohledne-lisabonske-smlouvy.aspx

 

Vážený pane Petříku,
aniž bych chtěl tento náš dialog extendovat do nekonečna, ještě jednu reakci si dovolím. Ani já nepřeceňuji průzkumy veřejného mínění a nemyslím si, že skutečný politik by se měl zmítat podle nich. Uvedl jsem je spíše pro ilustraci, abychom si věci zbytečně nezjednodušovali.


Myslím si však, že zručný a schopný politik by měl umět zvolit takovou taktiku, která nakonec povede k jím preferovanému výsledku, když ne v krátkodobém horizontu, tak alespoň v dlouhodobém. Práce s voliči není záležitostí jakýchsi náhlých kampaní či propagačních (nebo anti-propagačních) marketingových tahů. I tzv. "proevropští" voliči ODS musí postupně dojít k poznání, o čem že to vlastně celá EU je a jaká je její podstata. To však chce svůj čas.


Dále si na rozdíl od Vás myslím, že politika není jakýmsi rytířským soubojem čestných soupeřů na bílých koních, ale poněkud špinavou disciplínou, plnou úskoků, nechutných triků a usmolených kompromisů. Vaše postoje však spíš připomínají ten pohádkový svět rytířů a já tento pohled na politiku nesdílím. Řešit nepříjemnou situaci tím, že se rozběhnu a plnou silou si rozrazím hlavu o zeď - to sice na první pohled může působit ušlechtile, ale ve skutečnosti je to jen hloupé. Dokonce si myslím, že takový přístup ani neodpovídá české politické tradici. Taková politická mrtvola může být pak pohřbena se všemi poctami, ale k reálnému východisku to nepřispěje ani trochu.

Vaše přesvědčení, že české parlamentní veto by mohlo zastavit ratifikaci lisabonské smlouvy, považuji za neskonale naivní. Půjde o pouhé gesto, navíc jeho důsledky budou do pár měsíců "napraveny". Následovat totiž bude pád vlády, iniciovaný vnitřními a vnějšími faktory a vznik nové "proevropské" vlády, pravděpodobně v čele s ČSSD ( + SZ + KDU-ČSL), případně podporované dolejšovským "reformním" křidlem KSČM. Tato vláda a její parlamentní většina bez problémů smlouvu ratifikuje.

ODS se ocitne v naprosté politické klatbě a izolaci, bude rozcupována proevropskými médii na kousky a stane se z ní definitivně strana nějakých 10- 15 %, kterou možná někdo v budoucnu přizve do nějaké vlády jako junior partnera, až to bude potřeba pro parlamentní většinu. Vést svou vlastní politickou stranu tímto směrem odmítám.

O lisabonské smlouvě vím své, navíc jsem se na vyjednávání kolem ní podílel, skutečně si tedy nemusíme v tomto bodě nic vysvětlovat. Věcně s Vámi souhlasím. Lišíme se pouze v otázce taktiky. Osobně jsem přesvědčen, že lisabonská smlouva povede v dlouhodobém horizontu k pravému opaku toho, co si přejí její tvůrci - totiž k nevyhnutelné dezintegraci EU. Některé procesy je však třeba nechat proběhnout přirozeně, jejich vlastní rychlostí. To platí jak v přírodních, tak společenských disciplínách. Toto je přesně ten případ.

Pokud mě v důsledku těchto úvah označíte za cynika, pragmatika či utilitaristu, nebudu se vůbec hněvat, naopak. Přesně to totiž odpovídá skutečnosti.
Chcete-li, považujte i tento můj dopis za otevřený.

S pozdravem

Jan Zahradil

9779 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Bude ČR čistým plátce do rozpočtu EU už od příštího roku? Cítím se diskriminován. Mám pocit, že moje země byla ukradena nebo že jsem byl unesen a umístěn na neznámém cizím místě, které neuznávám jako domovUž běží tichá válka USA-RuskoBez Vás nepřežijeme...Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spal

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNikoliv náhodou jsou hlavními protagonisty protiruské kampaně mladí komunální politici, kteří nemají vlastní zkušenost ani s komunismem. O to falešnější a vykalkulovanější je jejich kampaň

Eurabia.cz

Anglická vláda přiznala, že úřady roky tolerovaly sexuální zneužívání děti muslimskými zločinciPo nepokojích chce Trump prohlásit ANTIFA za teroristickou

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Student Šmíd z USA! Násilí v Americe: Nové informace. PodivnéSoutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění