Bursíkovy nejen emisní fantasmagorie

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 28.5.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Che Guevara

Zdroj: aTeo

Ministr Bursík chce pravděpodobně kandidovat na Nobelovu cenu pro hlavního ekologistu světa a vyšoupnout z tohoto postu usvědčeného lháře Al Gorea. Jinak si nelze vysvětlit jeho nápady, které jdou zcela proti zdravému rozumu.

Ministři EU se zavázali, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o 20%. To je však našemu vrchnímu Čochtanovi málo, a proto představil plán, pomocí něhož by se měly emise snížit o dvojnásobek, tedy o 40%, přičemž podle ministra Bursíka by se měl potenciál snížení emisí pohybovat až na hranici 70%.

Busík se opírá o studii společnosti Enviros. Náklady na snížení by se údajně měly pohybovat ve výši cca 2000 korun za tunu emisí. V loňském roce vyprodukovala ČR 144 milionů tun. Podle tohoto předpokladu by mělo snížení emisí přiít na cca 115 miliard korun.

Tato cena je dle mého názoru silně podhodnocená a naprosto nereálná. Martin Bursík totiž chce snížení emisí dosáhnout utlumením uhelných elektráren, zdražením energie z uhlí, zakonzervováním současného stavu jaderných elektráren a vybudováním nových paroplynových elektráren.

Plán počítá do roku 2050 s výstavbou 36 paroplynových elektráren a pěti plynových spalovacích turbín. Uhelnou a jadernou energii chce nahradit plynem. Podle tohoto plánu by minimálně do roku 2050 neměla být postavena žádná nová jaderná elektrárna a měla by být prodloužena životnost Dukovan a Temelína.

Pokud by se mělo v průběhu 42 let postavit 36 nových elektráren, pak by se muselo začít stavět co nejrychleji. Společnost Enviros a potažmo ministr Bursík zřejmě zapomněli do nákladů na snížení emisí započítat právě cenu staveb nových elektráren, stejně jako zvýšený dovoz plynu, který by se měl zvýšit z 9 miliard metrů krychlových ročně na 14 miliard.

Cena plynu stejně jako elektřiny se ale odvíjí od cen ropy, takže můžeme spíše počítat s tím, že cena za plyn poroste. Navíc by dovoz plynu učinil naší republiku ještě více závislou na Rusku. Drahá energie zase zvyšuje cenu výrobků, které následně znevýhodňují naší konkurenceschopnost.

EU plánuje snižovat emise vybudováním zařízení na zachycování a ukládání oxidu uhličitého v tepelných elektrárnách v podzemních úložištích. První takové testovací zařízení má být vybudováno v Ledvicích u Bíliny. Výstavba testovacího zařízení má stát přibližně deset miliard. Na kolik přijde výstavba komerčního zařízení si zatím nikdo netroufá předpovědět.

Každopádně by se budování těchto zařízení pohybovalo v řádech miliard. Snižování emisí tímto způsobem může podle analýzy expertů vést ke zdražení elektřiny o polovinu nebo až na dvojnásobek. "Náklady na výrobu elektrické energie v bloku ze zachycováním oxidu uhličitého vzrostou až o 81 procent," říkají experti ČEZ.

"Cena elektřiny by se u takto zařízené elektrárny zvedla o 18 až 38 USD (670 korun) na jednu megawatthodinu. V praxi by to znamenalo zdražení elektřiny až na dvojnásobek," říká expert Sdružení průmyslu a dopravy.

Co by znamenalo takovéto výrazné zdražení energie je nabíledni. Znamenalo by to zdražení všeho a došlo by k velkému zbrzdění růstu ekonomiky, ne-li přímo k poklesu. Je naprosto nepochopitelné, proč Zelení celého světa zcela ignorují jaderné elektrárny, které jsou v současné době nejekologičtějšími a nejvýkonějšími zdroji energie.

Zelení celého světa se snad řídí heslem"čím hůř, tím líp". Ekologie je krásná a žádoucí věc. Dostane-li se ale do rukou ekologistů a zelených pomatenců, pak je to největším neštěstím právě pro ekologii. Ministr Bursík ukazuje, že ekologističtí aktivisté jsou ochotni pro svou pochybnou pravdu lidskou civilizaci uvrhnout do těžkých problémů.

Evropa neví jak vycouvat ze svého nařízení o povinném desetiprocetním přímíchávání biopaliv do pohonných hmot, protože se to ukázalo jako naprostý nesmysl. Podle nejnovější studie je na výrobu 0.9 litru biopaliva zapotřebí 1 litru nafty. Biopaliva se tak ukázala jako silně prodělečná a navíc jsou pro životní prostředí škodlivější než fosilní paliva.

Mezitím ale EU vyhlásila dotace na biopaliva, takže zemědělci místo produkce potravin začali hromadně produkovat biopaliva a výsledkem je celosvětové zdražení potravin a v Africe stav blízký hladomoru. Ministr Bursík, jako by zaspal a tvrdošíjně nás přesvědčuje, že biopaliva jsou k životnímu prostředí šetrnější, ač byl prokázán opak, a výhodnější. Źe EU schválila snížení emisí o 20%? Nevadí, my snížíme o 40 nebo 70%. Takoví jsme furianti! Recykluje se u nás 6 plastových lahví z deseti a jsme v Evropě na špici. Podle Bursíka to je málo a tak honem, zavedeme vratné zálohované plastové lahve a plechovky. Ať to stojí, co to stojí!

Zelení ve svém svatém boji za zelené náboženství nevidí skutečnou cenu nákladů na jejich pochybný boj s klimatickými změnami. Je velice sporné, zda za globálním oteplováním stojí v prvé řadě člověk. S určitostí můžeme tvrdit že na Marsu se lidé nevyskytují a přesto i tam dochází k tání polárních čepiček.

Zvýšená sluneční aktivita pravěpodobně zahřála zelené mozky k varu a ty, neschopny racionální úvahy, předkládají jednu pitomost za druhou. Co na tom, že se jejich nápady ukazují jako nerentabilní a ve svém důsledku jdou proti lidstvu a životnímu prostředí, kterým se ekologisté tak rádi zaklínají. Zelené náboženství si přece vyžaduje oběti.

Až tedy za pár let budeme platit za elektřinu a plyn několikanásobnou cenu, vzpomeňte si, jak ekologisté vnutili světu svou představu ekologie a boje proti něčemu, co je těžko člověkem ovlivnitelné. Jako by nestačily zaváděné ekologické daně. A tak se, pod zeleným praporem nesmyslných ekologistických výmyslů všichni můžeme vrátit do jeskyní a na stromy.

 

http://polanecky.blog.idnes.cz/c/35880/Bursikovy-nejen-emisni-fantasmagorie.html

3429 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhadPr*sárny a škůdci! Od Pirátů uniklo VIDEO. Vedení strany nebude rádo
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění