Poslanec ODS Schwippel: Pokud nemůžeme říct NE Lisabonské smlouvě, měli bychom vystoupit z EU

Autor: Redakce | Publikováno: 29.5.2008 | Rubrika: Rozhovory
ODS

Říká poslanec Občanské demokratické strany Jan Schwippel, který je hostem Studia Česko. Dalším výrazným tématem, ke kterému se poměrně ostře vyjadřujete, je Lisabonská smlouva. Vy v ODS patříte k nejvýraznějším kritikům jejího možného přijetí. Lisabonskou smlouvu bude Ústavní soud projednávat přednostně. Hypoteticky, pokud neshledá žádné rozpory s českou ústavou, jaké další kroky jste připraven podniknout?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Tak já bych oddělit dvě věci. Jedna věc je názor Ústavního soudu, který určitě mě bude zajímat, protože si myslím, že to podání bylo sepsáno velmi dobře a je tam obsažena i celá řada výhrad nebo námětů na posouzení, které sdílím, takže názor Ústavního soudu mě bude určitě zajímat. Jiná věc je můj názor na Lisabonskou smlouvu. Já si myslím, že ten nemůže být tím výrokem Ústavního soudu příliš ovlivněn, protože můj názor je kritický a pro tuto smlouvu hlasovat nebudu. Pokud jde o tu vaši druhou otázku, samozřejmě záleží na tom, jaký bude ten výrok Ústavního soudu, jestli například neřekne, že je potřeba změnit českou ústavu. V tom případě by samozřejmě došlo k dalšímu zdržení toho ratifikačního procesu a já budu velice zvědavý, pokud k tomu nedojde a pokud Ústavní soud se vyjádří, že není třeba měnit ústavu, tak jak bude vypadat odůvodnění?

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
A případné vyvolání referenda v této záležitosti? Byl byste pro?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Já bych byl určitě pro. Samozřejmě to je záležitost, kterou ODS dlouhodobě slibovala. Pokud šlo o takzvanou evropskou ústavní smlouvu a vy jistě víte, že tato smlouva se prakticky stoprocentně shoduje s lisabonskou smlouvu, takže, pokud bychom byli konsistentní, měli bychom požadovat referendum i o Lisabonské smlouvě. Jiná věc je realita ve sněmovně. To usnesení, které říkalo, které v podstatě vyjádřilo poděkování vládě za to, jak vyjednala Lisabonskou smlouvu, a které požadovalo co nejrychlejší předložení k ratifikaci do Poslanecké sněmovny. Proto to usnesení dolní komoře hlasovalo sto dvacet sedm poslanců, takže z toho si dovedete odvodit, že takový návrh na referendum prakticky nemá vůbec žádné vyhlídky na schválení v Poslanecké sněmovně.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Když vás tak člověk poslouchá, tak jak může věřit ODS? Když se chová takto, řekněme, ambivalentně v této jedné konkrétní záležitosti?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Tak přiznám se, že chápu některé kritické hlasy, že někdy je to obtížné. Víte, já si myslím, že voliči nebo občané ani tak neanalyzují volební program, a jeho detaily, ale že velice citlivě vnímají, pokud v některé oblasti dojde k obratu o sto osmdesát stupňů, takže já si myslím, že samozřejmě takovýchhle obratů a změn názorů by mělo být co nejméně, protože to výrazně poškozuje dlouhodobou důvěryhodnost takové strany.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Když ještě zůstaneme u Lisabonské smlouvy, tak hlavním kamenem úrazu pro občanské demokraty je Charta základních práv Evropské unie. Není podle vás v pořádku, aby v rámci zemí sedmadvacítky byly co možná nejmenší rozdíly v rámci sociální politiky, neboť výrazné odlišnosti mohou vést k výrazné ekonomické migraci, která není vždy žádoucí?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Já bych řekl, já bych to řekl takhle: podle mého názoru není možné zaměňovat reálné hodnoty za fikce. Já považuji ty národní listiny základních práv za reálnou hodnotu, protože jsou garantovány určitým soudnictvím a jsou garantovány orgány toho daného členského státu. Zatímco, pokud hovoříme o listině na úrovni Evropské unie a dáme si do souvislosti, že členské státy vydávají na to financování těch společných zájmů zhruba jedno procento svého vlastního hrubého domácího produktu, tak se můžeme snadno dostat do situace, že nějaká reálná hodnota bude nahrazena fikcí, protože bude se hovořit o Listině základních práv v EU, o občanství v EU, ale to naplnění těchto práv a ta garance těchto jistot pro ty občany, bude velice vágní vzhledem k tomu, jak málo financí jsou členské státy ochotny na tyto společné zájmy vynaložit.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Velkým tématem je pro vás také ztráta možnosti veta. Nefungují ale podobné organizace podobně jako demokracie v republice, že ta skupina, která získá převahu, určuje pravidla?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Já bych tady trošku rozlišil organizace, jak o nich mluvíte vnitrostátních a mezinárodní organizace, protože naprostá většina těch mezinárodních organizací skutečně funguje na základě toho, že každý členský stát má jeden hlas a jsou si tam ty členské státy rovny. Mohu uvést příklad mezinárodního trestního soudu, o kterém se teď hovoří, kde má každý členský stát jeden hlas. Čili je rozdíl mezi běžným typem mezinárodní organizace Evropskou unií. Tam samozřejmě to vážení těch hlasů a možnosti přehlasování, to znamená, že by teoreticky Česká republika mohla být přehlasována v nějaké oblasti jejího klíčového národního zájmu, tak to pokládám za veliký problém.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Je pro vás osobně natolik Lisabonská smlouva problematická, že pokud dojde k její ratifikaci v České republice, doporučoval byste vystoupení ze struktur Evropské unie? Protože sám říkáte, že s tím textem máte opravdu velký problém a řada občanských demokratů varuje před plíživou federalizací Evropy a svým způsobem říkáte, že Lisabonská smlouva je jedním z dalších kroků a našlápnutí k něčemu, co nechcete?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Určitě. Já bych si tady vypůjčil slova mého kolegy nebo pana senátora Kubery, který prohlásil, že pokud by mělo dojít k tomu, že jediná legitimní odpověď v rámci Evropské unie bude ano, potom by den po ratifikaci Lisabonské smlouvy podal návrh na vystoupení České republiky z Evropské unie, čili tím zároveň odpovídám na vaši otázku. Pokud by mělo dojít k situaci, že nebude moci členský stát v rámci Evropské unie legitimně vyjádřit svůj názor, tak pak samozřejmě takováto úvaha by byla na místě.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Když se ještě vrátím zpátky k možnému referendu ohledně Lisabonské smlouvy, proč referendum v této záležitosti ano a proč ne o radaru?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Protože podle mého názoru se jedná o dvě naprosto nesouměřitelné záležitosti. Pokud jde o to vybudování případného prvku protiraketové obrany spojenecké na území České republiky, tam nedochází prakticky k žádné ztrátě suverenity.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Podle toho, jak budou dojednány smlouvy.

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Ano, určitě. To jsem chtěl právě dodat. Je tam debata o jurisdikci, to znamená, já část těch případných přestupků, eventuálně trestných činů by byla posuzována orgány České republiky a jaká orgány Spojených států. A o tom se stále vede debata. Ale i naši spojenci nás upozorňovali, že pokud byly někdy ty rozhodovací pravomoce přeneseny na Spojené státy, tak to bylo velmi často na žádost té druhé strany. Takže já v tomto směru nevidím žádný problém, pokud jde o suverenitu, ale v případě Lisabonské smlouvy je to naprosto něco jiného. Tam dochází ke ztrátě práva veta asi v padesáti oblastech a jsou to tak klíčové oblasti jako energetika, legální migrace, dokonce i financování Evropské unie a financování strukturálních projektů. To jsou tak klíčové stěžejní záležitosti, že si myslím, že s tou otázkou radaru je to naprosto nesrovnatelné.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Jenom vás doplním, že veto je nahrazeno kvalifikovanou většinou, aby bylo jasno. V minulém týdnu jste vystoupil v Poslanecké sněmovně ohledně radaru a říkal jste, že jste si dal tu práci, sehnali si veškerá dostupná data a zjistil, že ten radar nemá žádné zdravotní, řekněme, nebezpečenství. Z jakých údajů jste vycházel? protože v minulosti ne vždy všechna data česká vláda poskytovala i koaličním poslancům?

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Určitě já bych trošku to upřesnil. Jestli dovolíte, já jsemřekl, že pokud ta data, která máme k dispozici, jsou pravdivá, tak potom opravdu žádné nebezpečí pro zdraví obyvatel nehrozí a že jsou pravdivá, pro to existují velmi přesvědčivé indikace.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
Otázku je, jestli jsou úplná.

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Jsou úplná. Tak jak jsem měl možnost se s tím seznámit, tak jsou úplná. To, že jsou pravdivá, to posuzují odborníci, kteří znají tento typ zařízení. A samozřejmě těmto odborníkům není možné namluvit, že analogické zařízení, které znají z jiné oblasti, které má výkon x megawatt nebo kilowatt, takže v tomto případě má úplně jiný výkon, takže myslím, že ten odhad tam je velice přesný a já jsem řekl, že si myslím, že žádné nebezpečí pro zdraví nehrozí.

Ondřej ČERNÝ; moderátor
--------------------
To bylo dnešní Studio Česko s občanským demokratem Janem Schwippelem. Děkujeme a na slyšenou.

Jan SCHWIPPEL; poslanec /ODS/
--------------------
Také děkuji a na slyšenou.

 

http://www.janschwippel.cz/

 

 

2785 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jste nejspíš méněcenní a zakomplexovaní, pokud používáte pojmy „sluníčkář“, „pravdoláskař“ či „lepšolidé“...Je tragické, že v posledních letech se oslavy 17. listopadu díky médiím staly majetkem zrovna té skupiny, která oslavuje největší zloděje listopadové revolucePozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění