Volby po internetu? Více otázek než odpovědí!

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 4.6.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Česká Republika

Je správné, že se současná česká vláda snaží zjednodušovat náš kontakt se státními úředníky nejrůznějšími elektronickými (internetovými) cestami?

Ano, je to rychlejší, pohodlnější a levnější. V duši daňového poplatníka tak klíčí naděje, že se počet byrokratů sníží, odpadne obíhaní různých úřadů kvůli jedné žádosti a náš život se zjednoduší.

Je správné, že ministerstvo vnitra navrhuje elektronické volby, tedy možnost volit přes internet nebo mobilní telefony? Pojďme to společně prozkoumat.

Hlasovat v nejrůznějších volbách přes internet není ve světě žádnou novinkou. V některých státech americké Unie tak částečně proběhly tamní volby v roce 2004 a 2006. Elektronické volby už vyzkoušeli i v Estonsku, kde tímto způsobem obyvatelé volili své poslance minulý rok, ve Velké Británii i Švýcarsku. Dost příkladů na to, abychom snad mohli souhlasit s názorem ministerstva které navrhuje, abychom takto postupovali již ve volbách v roce 2014.

Systém volby přes internet nebo prostřednictvím zaslání sms zprávy bude jednoznačně rychlejší. Není žádného sporu o tom, že tato metoda přinese konečné výsledky v kratší době. To je pozitivní přínos tohoto způsobu volby.

Už za problematické považuji přesvědčení navrhovatelů o tom, že tato metoda může zvýšit volební účast.

Vychází totiž z přesvědčení, že lidé (zejména ti nejmladší voliči) k volbám nechodí proto, že je to pro ně složité, náročné či považují svoji účast ve volbách za ztrátu času.

Této logice ovšem nevěřím. Myslím si, že nízké volební účasti jsou důsledkem ztráty motivace voličů k volbám vůbec jít.

Moje úvaha je docela jednoduchá - v životě je vždy něco za něco. K tomu, aby mnozí z nás odložili odjezd na chalupu nebo obětovali kousek času na to, aby ušli pár stovek metrů do příslušné volební místnosti, musí být přesvědčeni, že svojí volbou "něco" získávají. Pokud si to nemyslí, k volbám nejdou.

To elektronická volba těžko změní. Ta nenahradí souboj myšlenek, vizí a jejich nositelů. A pokud ano, pak se konečných výsledků spíš obávejme.

Za diskutabilní obhajobu návrhu považuji také argument, že na takto organizovaných volbách ušetříme. Jistě, snad ušetříme. Je to ale šetření na správném místě?

Armáda sčítacích komisařů - kontrolujících se navzájem - jen obtížně zmanipuluje výsledky voleb v porovnání s tím, že e-volby může znehodnotit či pokřivit jedna malá skupina šikovných počítačových podvodníků.

Ed Felten je profesorem počítačových věd na Princetonské univerzitě. Na podzim 2006 stvořil počítačový vir, který napadnul celý volební počítačový systém v okamžiku předvolebního testu. Nic se nestalo. Felten chtěl dokázat, že i ten nejdůmyslnější systém lze obelhat a výsledky voleb zásadně změnit.

Tento příklad používám k demonstraci jednoho z vážných důvodů, proč se k návrhu elektronických voleb stavím opatrně a s nedůvěrou. Průběh e-voleb, proces sčítání hlasů i celkové výsledky jsou zranitelnější než robustní pomalejší systém sčítání papírových hlasovacích lístků.

Volby přes internet nebo mobilní telefon nejsou a nikdy nebudou tajné. To je nejvážnější argument proti zdravé kondici demokracie.

Pokud opustíme princip tajné a nikým nekontrolované volby, rezignujeme na vše, čeho jsme rokem 1989 dosáhli a co pro nás ve zmanipulovaných komunistických volbách bylo nedosažitelné.

Mladí voliči, kteří nikdy nezažili bídu a zmar nesvobodných voleb, se mým obavám snad vysmějí. A přesto si tolik vážím svobody volit tajně, že z tohoto důvodu elektronický volební systém odmítám zásadně.

Bude taková forma volby průhledná a kontrolovatelná?

Obhájci internetu tvrdí, že ano. Budou nám vydány elektronické občanské průkazy a bude nám přidělen osobní elektronický identifikační kód.

To může být vhodná budoucí praxe při podávání nejrůznějších přiznání a žádostí. Ale volby? "Šťastný svět" Aldouse Huxleyho se stane skutečností.

Přímým důsledkem bude zlehčení vážného zamyšlení nad volebním rozhodnutím. Když sedíme doma u kuchyňského stolu, přistupujeme k vyplňování formulářů či psaní sms zpráv zcela jinak, než kdybychom stejný formulář vyplňovali v bance nebo na úřadě.

Ne, volby se nesmí stát jednoduchým a v podstatě nezávazným aktem ve stylu "nemusíš ani vstát od piva a už volíš". Volby nepovažuji za rozhodnutí na úrovni banální zprávy na displeji mobilního telefonu.

Volby si vážím jako vědomého a zodpovědné rozhodnutí o své budoucnosti.

Neměli bychom připustit, aby nás fascinace novými technologiemi zaslepila. Měli bychom si pokorně připustit, že některé "zastaralé, staromódní a překonané" postupy jsou pořád lepší.

Svobodu tajné a nezpochybnitelné volby papírovými volebními lístky budu prozatím, po sečtení kladů a záporů, obhajovat i proti užitečnému internetu.

 

Ivo Strejček

poslanec Evropského parlamentu za ODS

 

www.istrejcek.cz

2639 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?V Evropské unii vládne Brežněvova doktrína omezené suverenityMartin Fendrych, toho času komentátor Aktuálně.cz, se rozčiluje nad ošklivým nálepkováním, zejména pokud jde o nařčení z neomarxismu, jehož je sám častým terčem...Zhouba křesťanstva: Přizpůsobení se světu. Rozbití komunit, kompromisy a ústupky. Jsme tam, kde nás ďábel chtěl mít. Kdo má strach z Pravdy? Poničenou katedrálu musíme obnovit takovou, jaká původně bylaNelibi se vam reprezentovat stat a narod? Vraťte pul miliardy a valte… Fotbalova asosiace ČR, spolek, kery na svuj provoz dostava každoročně od nas ode všech pul miliardu korun, se asi za svuj narod stydi...

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Kniha anglického disidenta jehož na Facebooku nezveřejní: Mohamedův korán - Proč muslimové vraždí za islámVojenských zásahů není stále dost, mírem je třeba šetřit. Naštěstí však Washington zbrojí

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Ostrý dopis Minářovým chvilkám od Aleny Vitáskové: Lidé, mlčící většina, ti by vám řekli, co si myslíMoudrosti moc nepobral, studu ani kapka a lhal. Zájemce o Hrad Kocába doběhl vlastní text, internetem se šíří jako lavina
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění