Poslanec ODS Schwippel: Nepodpořím antidiskriminační zákon ani Lisabonskou smlouvu

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 30.5.2008 | Rubrika: Rozhovory
ODS

Jedním z argumentů dříve eurorealistické ODS, proč přijmout eurocentralistickou Lisabonskou smlouvu je, že tím chce zabránit pádu vlády. Stojí za to držet koalici za cenu ztráty suverenity republiky, či naopak nestálo by za to položit vládu s tím, že nebude přijata Lisabonská smlouva?

To je taková sugestivní otázka. Lisabonská smlouva přesahuje mandát této vlády. Škody z Lisabonské smlouvy překračují výhody ze zachování koalice. V současnosti ale nevidím realisticky, že bychom mohli spojit otázku přežití této vlády s otázkou ratifikace Lisabonské smlouvy.

Souhlasíte s prezidentem Klausem, že Lisabonská smlouva znamená konec smysluplné existence českého státu, tedy konec nezávislosti České republiky?

Souhlasím s tím, že takovéto je vyznění Lisabonské smlouvy. Otázka je taková, na kolik se to bude reálně naplňovat. Já bych byl možná trošku optimističtější v tom, že tak jako EU v řadě politik, které prosazuje, je neúspěšná, tak existuje i určitá naděje, že při prosazování mechanismů Lisabonské smlouvy nebude tak úspěšná, jak by chtěla. Často je v EU praktikován postup, že pokud nějaká směrnice či regulace je de facto použita zkusmo a jestliže narazí u většího počtu členských států, může dojít k její revokaci. Do toho vstupuje i otázka i přijetí Turecka. Je nepředstavitelné, že s těmi hlasovacími mechanismy obsaženými ve smlouvě vstoupí Turecko do EU. Na jedné straně je možnost zablokování jeho vstupu ze strany Francie, na druhé straně slib vstupu tu je již od roku 1963. Asi by nebylo úplně jednoduché bez problémů Turecku říct: ano, vy jste se sice 40 let snažili o vstup do EU, ale máte smůlu. Lisabonská smlouva je velice nebezpečná, ale není to podle mě poslední slovo o evropských institucích.

Podle některých propočtů je v současnosti celkový poměr bruselské legislativy na našem zákonodárství 80 %. Nepřipadáte si trochu zbytečný jako poslanec, když stejně většina předpisů přijde z Bruselu? Nemyslíte si, že eurorealismus selhal?

Já si nemyslím, že selhal eurorealismus, ale že selhaly české elity a to, ať už hovoříme o elitách české vlády, tak o elitách ODS, které se jednoznačně odklonily od toho, co dlouhodobě hlásaly. ODS provedla obrat o 180 stupňů, což je pro mě nepřijatlené. Ano, ODS v tomto směru selhala, zejména selhaly její elity a její vyjednavači. Model, kdy národní parlamenty jsou degradovány na úroveň implementační agentury směrnic z Bruselu, tak to považuji za značný problém.

Má cenu členství v EU, pokud ne Lisabonské smlouvě nemá stejnou cenu jako ano?

V takovém případě členství cenu nemá a národní parlamenty by měly udělat vše, aby si zachovaly a uhájily svou svébytnost a samostatnost. A to i v implementaci směrnic, která dává určitý prostor, tak tam by Česká republika měla k tomu přistupovat tak, že požadavky z EU bude realizovat tak, aby udělala jen nutné minimum.

Tímto se dostáváme k antidiskriminačnímu zákonu. V médiích se objevuje, že zákon musíme přijmout, ale v odůvodnění prezidenta republiky bylo, že směrnice jsou pouze o cílech a ty jsme splnili, protože princip antidiskriminace je obsažen v jiných právních aktech ČR. Potřebujeme ho, nebo ne? Podpoříte ho?

Já oceňuji roli, jakou při projednávání a konečné verzi antidiskriminačního zákona sehrál Marek Benda a jeho kolegové, kteří se pokusili ten zákon umravnit. Moje hlasování pro bylo dáno tím, jakým způsobem ten zákon změnil Marek Benda, protože se ve sněmovně objevovaly návrhy, které šly ještě mnohem dále, než co bylo ve vládním materiálu. Také jde o to, že těch sporných otázek ve sněmovně je hodně a představa, že bych se výrazně profiloval v každém tématu, je nerealistická. Já jsem nucen se soustředit na několik otázek a antidiskriminační zákon k nim nepatří...

...takže ho tedy podpoříte, nebo ne?

Nepodpořím, protože k těm výhradám, které k zákonu mám, tak přistupuje moje neochota hlasovat proti vetu prezidenta republiky. Z principiálních důvodů nejsem ochoten přehlasovávat pana prezidenta a nikdy jsem to nedělal a nechci s tím začínat ani teď.

 

ptal se Lukáš Petřík

 

2535 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?V Evropské unii vládne Brežněvova doktrína omezené suverenityMartin Fendrych, toho času komentátor Aktuálně.cz, se rozčiluje nad ošklivým nálepkováním, zejména pokud jde o nařčení z neomarxismu, jehož je sám častým terčem...Zhouba křesťanstva: Přizpůsobení se světu. Rozbití komunit, kompromisy a ústupky. Jsme tam, kde nás ďábel chtěl mít. Kdo má strach z Pravdy? Poničenou katedrálu musíme obnovit takovou, jaká původně bylaNelibi se vam reprezentovat stat a narod? Vraťte pul miliardy a valte… Fotbalova asosiace ČR, spolek, kery na svuj provoz dostava každoročně od nas ode všech pul miliardu korun, se asi za svuj narod stydi...

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Kniha anglického disidenta jehož na Facebooku nezveřejní: Mohamedův korán - Proč muslimové vraždí za islámVojenských zásahů není stále dost, mírem je třeba šetřit. Naštěstí však Washington zbrojí

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Duševně nenormální!“ Zeman pro PL ze Slovenska udeřil na Milion chvilek a poslal vzkaz na LetnouHrušínský vynesl hodně silný výrok směrem k Hradu. Komentátor varuje: Takový člověk u moci? Lidé s jiným názorem by skončili v lágrech nebo na oprátkách!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění