Globální oteplování - realita, nebo bublina?

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 30.5.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Globe

Předmluva ke sborníku CEP  67/2008 "Globální oteplování - realita, nebo bublina?"

Existuje statisticky významné globální oteplování? Pokud ano, jde o přirozený jev, nebo je způsobeno člověkem? Pokud bychom se rozhodli, že mu chceme zabránit, je něco, co s tím člověk vůbec může udělat? Má nás možné mírné zvyšování teplot trápit? To jsou zásadní otázky, na něž odpovídá nový sborník Centra pro ekonomiku a politiku "Globální oteplování – realita, nebo bublina?"

Část A přináší texty z konference "Globální oteplování – fakta a mýty" z 15. listopadu 2007. Bývalý profesor Harvardovy univerzity Luboš Motl analyzuje nízkou citlivost klimatu vůči oxidu uhličitému a další fyzikální zákonitosti. Profesor pedologie na pražské ČVUT Miroslav Kutílek vyvrací skleníkovou hypotézu. Profesor Technické univerzity Carolo-Wilhelmina v Braunschweigu (SRN) Gerhard Gerlich zpochybňuje příčiny globálních změn klimatu z pohledu teoretického fyzika. "Historický" klimatolog Jiří Svoboda rozebírá kolísání klimatu v Čechách za uplynulé tisíciletí. Ladislav Kurc a Miroslav Petrisko z Vysoké školy chemicko-technologické kritizují manipulace s radiačním působením oxidu uhličitého. Výkonný ředitel britského International Policy Network Julian Morris vysvětluje, proč klimatická katastrofa nehrozí. Bývalý ředitel Fraserova institutu Michael Walker analyzuje příspěvky svých kolegů do debaty o klimatu.

V části B přinášíme přednášku emeritního profesora Virginské univerzity, bývalého děkana Školy pro environmentální a astronomické vědy na Univerzitě v Miami a zakládajícího ředitele Amerického národního meteorologického ústavu Freda Singera z 10. října 2007, v níž autor argumentuje, že současné globální oteplování je přirozený jev.

V části C uveřejňujeme další zásadní texty k tématu globálního oteplování. Z textů Václava Klause vybíráme jeho projev v OSN z 24. září 2007 a jeho přednášku v Heartland Institutu z 4. března 2008. Dušan Tříska z FSP/CD-F předvádí na případu globálního oteplování ekonomickou analýzu neekonomických fenoménů. Profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě Ján Babčan klade otázku, zda je skleníkový efekt dobrodiní, nebo zhouba lidstva. Biolog z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Stanislav Mihulka vysvětluje že "správné" klima není. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl varuje před politickými závěry prosincové konference OSN na Bali. Ekolog a publicista Ivan Brezina nevidí na změně klimatu nic neobvyklého. Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl zkoumá různé varianty klimatických změn a politických reakcí na ně. Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku doporučuje jako řešení klimatických změn přístup laissez faire. Marek Loužek z Centra pro ekonomiku a politiku varuje před hysterií z globálního oteplování. Poradce prezidenta Michal Petřík recenzuje film Al Gora "Nepříjemná pravda".

Na první pohled se zdá, že téměř vše již bylo řečeno a publikováno, že všechny racionální argumenty již byly uplatněny. Přesto to nestačí. Nevinnost, s níž klimatičtí alarmisté prezentují a ospravedlňují své ambice na ovládnutí lidské společností, je podobně osudovou domýšlivostí jako pokusy o centrální plánování. Věřím, že nový sborník Centra pro ekonomiku a politiku se stane průlomovým počinem.

Václav Klaus

V Praze, 26. března 2008

 

sborník o objednání zde:

http://cepin.cz/cze/kniha.php?ID=89

 

obálka publikace 

5368 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Konec Ukrajiny: Jak Rotschildové zničili „nezávislou“ během několika letStrašné. Afričtí imigranti prodávají na ulicích drogy a ještě se lidem vysmívají. Podívejte seNezletilí imigranti hromadně znásilnili 14-leté děvče. Máme tady děsivou ukázku toho, co by se mohlo stát, kdyby se europoslankyni KDU-ČSL Šojdrové podařilo prosadit přijetí „syrských sirotků“Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Video: Napadení při akci pálení Koránu v NorskuChorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbu

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění