Smutné výročí 555 let od pádu Cařihradu, 29. květen 1453

Autor: Redakce | Publikováno: 1.6.2008 | Rubrika: Citáty
Ježíš

„Západní země ... spolu s Cařihradem se propadnou do tmy i západní země. Cařihrad je poslední svítilnou naděje křesťanstva. Když připustí, aby vyhasla, samy rozhodly o svém osudu.

A jaký je osud západních zemí? Tělo bez duše, život bez naděje, lidské otroctví, tak beznadějné otroctví, kdy otrok neví, že je otrokem.

***

... Nejtěžší hřích je odpadlictví, jestliže člověk ví o pravdě. Smrt srdce - odloučení se od Boha do lidské osamocenosti, do bezútěšné osamocenosti těla. To je jediné skutečné prohřešení. Všechny ostatní hříchy jsou jen hříchy zákona.

A Bůh se zrodil v člověka této země, aby se smiloval nad člověkem, nad osamoceností jeho srdce a osvobodil ho z hříchů zákona. Prohřešení proti zákonu se člověku odpouští, protože je jen člověk. Jen odpadnutí od Boha se neodpouští, jestliže člověk ví o pravdě, neboť má svobodu volit.

***

...Nastal soumrak města. Tatam byla zář porfyru a lesk zlata! Vzdálila se svatost, vymizel zpěv andělských chórů. Zbyla jen touha těla a smrt srdce, chlad, apatie, lhostejnost, obchodnické nutkání, politická vypočítavost. Město bylo jak umírající tělo, z něhož unikal duch. Duch uprchl do protivného pachu klášterů, stáhl se do zažloutlých svazků knihoven, v nichž bělovlasí starci listují, přežvykujíce svými bezzubými dásněmi. Černé jazyky noci krouží nad městem. Stíny noci se snášejí i nad jinými zeměmi Západu.

...Vzplaň, mé město! Vzplaň ještě jednou! Naposledy! Na prahu noci rozžehni se do své svaté jasnoti! Za tísíciletí tvůj duch zkameněl. Ale ještě jednou, v obětí smrti, vymáčkni z kamene ducha, vymačkej z kamene poslední kapky svatého oleje! Přilož na svoji hlavu Kristovu trnovou korunu! Oblékni se naposledy do purpuru na vlastní počest!

***

...Dovezte křesťanskou zvěst o smrti! Rozechvějte Západ! Po nás jste na řadě vy! Nevidíte temnoty, které se vám v patách řítí do Evropy?

Jako by má slova byla kouzlem, třpyt mořské hladiny náhle přikryl stín mraku a lodě ztmavly, zdálo se, jako by s sebou odvážely na Západ temno noci. Odvážejí s sebou novou dobu. Dobu lidské žádostivosti a smrti srdce.

Město je ztraceno.

Heálo hé polis!“ 

 

(citát z knihy Mika Waltariho Pád Cařihradu)

2825 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jste nejspíš méněcenní a zakomplexovaní, pokud používáte pojmy „sluníčkář“, „pravdoláskař“ či „lepšolidé“...Je tragické, že v posledních letech se oslavy 17. listopadu díky médiím staly majetkem zrovna té skupiny, která oslavuje největší zloděje listopadové revolucePozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění