Smutné výročí 555 let od pádu Cařihradu, 29. květen 1453

Autor: Redakce | Publikováno: 1.6.2008 | Rubrika: Citáty
Ježíš

„Západní země ... spolu s Cařihradem se propadnou do tmy i západní země. Cařihrad je poslední svítilnou naděje křesťanstva. Když připustí, aby vyhasla, samy rozhodly o svém osudu.

A jaký je osud západních zemí? Tělo bez duše, život bez naděje, lidské otroctví, tak beznadějné otroctví, kdy otrok neví, že je otrokem.

***

... Nejtěžší hřích je odpadlictví, jestliže člověk ví o pravdě. Smrt srdce - odloučení se od Boha do lidské osamocenosti, do bezútěšné osamocenosti těla. To je jediné skutečné prohřešení. Všechny ostatní hříchy jsou jen hříchy zákona.

A Bůh se zrodil v člověka této země, aby se smiloval nad člověkem, nad osamoceností jeho srdce a osvobodil ho z hříchů zákona. Prohřešení proti zákonu se člověku odpouští, protože je jen člověk. Jen odpadnutí od Boha se neodpouští, jestliže člověk ví o pravdě, neboť má svobodu volit.

***

...Nastal soumrak města. Tatam byla zář porfyru a lesk zlata! Vzdálila se svatost, vymizel zpěv andělských chórů. Zbyla jen touha těla a smrt srdce, chlad, apatie, lhostejnost, obchodnické nutkání, politická vypočítavost. Město bylo jak umírající tělo, z něhož unikal duch. Duch uprchl do protivného pachu klášterů, stáhl se do zažloutlých svazků knihoven, v nichž bělovlasí starci listují, přežvykujíce svými bezzubými dásněmi. Černé jazyky noci krouží nad městem. Stíny noci se snášejí i nad jinými zeměmi Západu.

...Vzplaň, mé město! Vzplaň ještě jednou! Naposledy! Na prahu noci rozžehni se do své svaté jasnoti! Za tísíciletí tvůj duch zkameněl. Ale ještě jednou, v obětí smrti, vymáčkni z kamene ducha, vymačkej z kamene poslední kapky svatého oleje! Přilož na svoji hlavu Kristovu trnovou korunu! Oblékni se naposledy do purpuru na vlastní počest!

***

...Dovezte křesťanskou zvěst o smrti! Rozechvějte Západ! Po nás jste na řadě vy! Nevidíte temnoty, které se vám v patách řítí do Evropy?

Jako by má slova byla kouzlem, třpyt mořské hladiny náhle přikryl stín mraku a lodě ztmavly, zdálo se, jako by s sebou odvážely na Západ temno noci. Odvážejí s sebou novou dobu. Dobu lidské žádostivosti a smrti srdce.

Město je ztraceno.

Heálo hé polis!“ 

 

(citát z knihy Mika Waltariho Pád Cařihradu)

2725 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění