Smutné výročí 555 let od pádu Cařihradu, 29. květen 1453

Autor: Redakce | Publikováno: 1.6.2008 | Rubrika: Citáty
Ježíš

„Západní země ... spolu s Cařihradem se propadnou do tmy i západní země. Cařihrad je poslední svítilnou naděje křesťanstva. Když připustí, aby vyhasla, samy rozhodly o svém osudu.

A jaký je osud západních zemí? Tělo bez duše, život bez naděje, lidské otroctví, tak beznadějné otroctví, kdy otrok neví, že je otrokem.

***

... Nejtěžší hřích je odpadlictví, jestliže člověk ví o pravdě. Smrt srdce - odloučení se od Boha do lidské osamocenosti, do bezútěšné osamocenosti těla. To je jediné skutečné prohřešení. Všechny ostatní hříchy jsou jen hříchy zákona.

A Bůh se zrodil v člověka této země, aby se smiloval nad člověkem, nad osamoceností jeho srdce a osvobodil ho z hříchů zákona. Prohřešení proti zákonu se člověku odpouští, protože je jen člověk. Jen odpadnutí od Boha se neodpouští, jestliže člověk ví o pravdě, neboť má svobodu volit.

***

...Nastal soumrak města. Tatam byla zář porfyru a lesk zlata! Vzdálila se svatost, vymizel zpěv andělských chórů. Zbyla jen touha těla a smrt srdce, chlad, apatie, lhostejnost, obchodnické nutkání, politická vypočítavost. Město bylo jak umírající tělo, z něhož unikal duch. Duch uprchl do protivného pachu klášterů, stáhl se do zažloutlých svazků knihoven, v nichž bělovlasí starci listují, přežvykujíce svými bezzubými dásněmi. Černé jazyky noci krouží nad městem. Stíny noci se snášejí i nad jinými zeměmi Západu.

...Vzplaň, mé město! Vzplaň ještě jednou! Naposledy! Na prahu noci rozžehni se do své svaté jasnoti! Za tísíciletí tvůj duch zkameněl. Ale ještě jednou, v obětí smrti, vymáčkni z kamene ducha, vymačkej z kamene poslední kapky svatého oleje! Přilož na svoji hlavu Kristovu trnovou korunu! Oblékni se naposledy do purpuru na vlastní počest!

***

...Dovezte křesťanskou zvěst o smrti! Rozechvějte Západ! Po nás jste na řadě vy! Nevidíte temnoty, které se vám v patách řítí do Evropy?

Jako by má slova byla kouzlem, třpyt mořské hladiny náhle přikryl stín mraku a lodě ztmavly, zdálo se, jako by s sebou odvážely na Západ temno noci. Odvážejí s sebou novou dobu. Dobu lidské žádostivosti a smrti srdce.

Město je ztraceno.

Heálo hé polis!“ 

 

(citát z knihy Mika Waltariho Pád Cařihradu)

3053 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...A opět muslimští imigranti zmlátili v Belgií policisty ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a pročNoví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění