Blue Planet in Green Shackles. What Is Endangered: Climate or Freedom?

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 3.6.2008 | Rubrika: English
Globe
The greatest challenge facing mankind is the challenge of distinguishing reality from fantasy, truth from propaganda. Global warming has become a symbol, and example of this clash. The one politically correct truth has already been established, and opposing it is not easy.

Future generations will wonder in bemused amazement that the early twenty-first century’s developed world went into hysterical panic over a globally averaged temperature increase of a few tenths of a degree, and, on the basis of gross exaggerations of highly uncertain computer projections, proceeded to contemplate a roll-back of the industrial age.
The advocates and promoters of the global warming hypotheses are mostly scientists who profit from their research, both financially and in the form of scientific recognition, and also politicians (and their fellow travelers in academia and in the media) who see it as a political issue attractive enough to build their careers on.
The current – so unfairly and irrationally led – debate about the environment and about global warming in particular is increasingly becoming a fundamentally ideological and political dispute.
The largest threat to freedom, democracy, the market economy, and prosperity at the end of the 20th and at the beginning of the 21st century is no longer socialism or communism. It is, instead, the ambitious, arrogant, unscrupulous ideology of environmentalism. This ideological stream has recently become a dominant alternative to those ideologies that are consistently and primarily oriented toward freedom. It is a movement that intends to change the world radically regardless of the consequences (at the cost of human lives and severe restrictions on individual freedom). It intends to change humankind, human behavior, the structure of society, the system of values – simply everything.
Even through environmentalism boasts about its scientific basis, it is, in fact, essentially a metaphysical ideology that refuses to see the world, nature, and humankind as they really are. It has no regard for spontaneous evolution and takes the current state of the world and nature as an untouchable standard, any changes to which would be a fatal jeopardy.
The environmentalists’ attitude toward nature is analogous to the Marxist approach to economics. The aim in both cases is to replace the free, spontaneous evolution of the world (and humankind) by the would-be optimal, central, or – using today’s fashionable adjective – global planning of world development.
What is at stake is not environment. It is our freedom.

Václav KlausTitle: Blue Planet in Green Shackles. What Is Endangered:
Climate or Freedom?
Author: Václav KlausPublisher: Competitive Enterprise InstituteISBN: 1-889865-09-5ASIN: B001A3W3BK Language: EnglishPaperback: 100 pagesFirst published: 2007 (in Czech language)
The book can be ordered here.

2267 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Milion chvilek pro demokracii přišel s trapnou svazáckou písní. Dokazuje, že je to protidemokratické hnutí, které nerespektuje výsledek demokratických volebPřevlékač uniforem Petr Pavel for president! Ideální ministři? Janda, Halík, Greta, PánekInstagram teď už zakazuje i fotky lidí na střelnicích s tvrzením, že podporují ‚násilí‘Asociace Sociálně demokratické mládeže požaduje, aby byla pro veškeré seniory povinná vegetariánská strava. Kvůli ochraně klimatu. Dále zákaz benzinu, nafty, a jádraParťák kmotra Mrázka a jeden z nejodpudivějších symbolů polistopadového marasmu Luděk Sekyra sponzoruje tzv. Koncert pro budoucnost. Tety z ČT budou moderovat, z pytle vykoukne Šídlo a...

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Svátek Nezávislosti: Polsko jako proponent křesťanské civilizace v EUŠvédský stát daroval islamistické škole stovky milionu korun ...

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Vích (SPD) Plukovník Eduard Stehlík je historik, nikoliv bojovník a veteránNeustále cpou legendu o Havlovi, lidé už jsou otrávení. Spisovatel a náš první diskžokej Černocký probral také zaháčkované příbuzenstvo Erika Taberyho
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění