Chybíte nám, pane Reagane

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 5.6.2008 | Rubrika: Kulturní válka
Reagan

„Nebe je teď Reaganův volební okrsek,“ stálo na jedné karikatuře po úmrtí bývalého amerického prezidenta. Je-li tomu tak, potom 5. 6. 2008, čtyři roky po jeho smrti, končí první nebeské volební období. Snad uspěl. Na zemi totiž uspěl na dvě stě procent.

V 70. letech byl etický systém Západu v rozkladu. Americká vojenská síla byla zpochybněna Vietnamem, americký ekonomický systém vysokou nezaměstnaností, dvojcifernou inflací a stagnací. Lidé na Západě se začali smiřovat s trvalým soužitím se SSSR. 60 let jeho existence dokazovalo, že Sověti se umějí vypořádat se systémovými nesmysly bolševismu.

 

Tři konzervativci přicházejí

Pak se stalo něco, co vypadá jako dokonale zrežírovaný plán. Do depresivní situace Západu nastoupily ve třech po sobě následujících letech tři osobnosti, které jako by byly z jiného světa. V roce 1978 byl zvolen papežem antikomunistický Polák, o rok později se ministerskou předsedkyní Velké Británie stala autentická konzervativka Margaret Thatcherová a o další rok později, v listopadu 1980, byl do Bílého domu zvolen Ronald Reagan. Silně konzervativní, vždy slušný a přitom uvolněný a vtipný. A politicky nekorektní. Místo prázdných žvástů a lží říkal pravdu. V Evropě by na něho dnes asi vydali eurozatykač.

V českém prostředí se zdůrazňuje jeho ekonomická reforma a podpora masívního zbrojení. To jsou ale pouze součásti mravního konzervatismu, základu, na kterém byla Reaganova politika vystavěna. „Tato země hladoví po duchovním obrození a potřebuje se navrátit k víře v absolutní morální hodnoty,“ řekl před svým prvním zvolením prezidentem Spojených států.

Reagan byl důkazem omylů levice. Je proto vytrvale líčen aspoň jako primitiv a válečný fanatik. Ve skutečnosti se Reagan děsil rizika jaderného konfliktu. Přesto šel proti Rusům s tvrdostí a stálou zásobou provokativních vtípků. Jednal podle toho, co vnímal jako morálně správné. I to dokazuje jeho statečnost.

Když odmítl podpořit připravovanou mezinárodní smlouvu a zděšený ministr zahraničí mu vysvětloval, že všichni prezidenti se smlouvou předběžně souhlasili, Reagan mu řekl: „Milý Ale, o tom se hlasovalo v posledních volbách. O tom, že některé věci se nebudou dělat jenom proto, že se tak dělaly dosud.“

Často se vzpomíná zadlužování Ameriky zvyšováním vojenských výdajů při snížených daních. Jakoby se zapomnělo na výsledek této politiky – uzbrojení sovětské říše, osvobození poloviny zeměkoule a následné rozšířené ekonomické možnosti i uhrazení dluhů federálního rozpočtu, nemluvě o obnoveném technologickém i ekonomickém triumfu USA navzdory všem očekáváním. Je to, jako vyčítat člověku, že utratil deset tisíc korun a nebrat přitom ohled na to, že za ně koupil Ferrari.

 

Reagan nebyl cynik

Zkreslený je však obraz Reagana jako bezcitného deregulátora. Ekonomická liberalizace byla součástí Reaganova komplexního pojetí dobra. Odmítal však individualistický cynismus – naopak, věřil ve společnost přirozené sousedské pomoci a lásky k bližnímu.

Na Ronalda Reagana střílel atentátník zhruba měsíc před střelbou na Jana Pavla II. V obou případech kulka jen těsně minula srdce, v obou případech se považovalo za zázrak, že atentátníkův cíl přežil. Krátce po sobě přišli změnit svět, krátce po sobě trpěli útokem Zla, krátce po sobě z tohoto světa odešli. Když zemřel Ronald Reagan, papeži zbývalo deset měsíců života.

Po atentátu v roce 1981 přišla za Reaganem Matka Tereza. Řekla: „Díky vlastnímu utrpení a bolesti porozumíte utrpení a bolesti světa. Stalo se vám to právě dnes proto, že vaše země i svět vás potřebují.“

Chybíte nám, pane Reagane. Chybíte své zemi, i světu.

 

Jiří Zahrádka

 

Soubor:Official Portrait of President Reagan 1981.jpg

4924 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Konec Ukrajiny: Jak Rotschildové zničili „nezávislou“ během několika letStrašné. Afričtí imigranti prodávají na ulicích drogy a ještě se lidem vysmívají. Podívejte seNezletilí imigranti hromadně znásilnili 14-leté děvče. Máme tady děsivou ukázku toho, co by se mohlo stát, kdyby se europoslankyni KDU-ČSL Šojdrové podařilo prosadit přijetí „syrských sirotků“Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Video: Napadení při akci pálení koránu v NorskuChorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbu

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění