Tlustý: Topolánek mi vyhlásil válku

Autor: odjinud | Publikováno: 5.6.2008 | Rubrika: Rozhovory
tlusty3

Rozhovor s Vlastimilem Tlustým 

Válka mezi Vlastimilem Tlustým a Mirkem Topolánkem ohrožuje celou vládu. Už neoznačujte Tlustého za člena ODS, požádal premiér a šéf občanských demokratů novináře. Včera jeho vláda neprosadila kvůli odporu Tlustého církevní restituce za 83 miliard. Nepřipustím, aby se tyto peníze vyplatily církvím, tvrdí Tlustý v rozhovoru pro HN.

* HN: Jste stále členem ODS?

Zcela určitě, o tom vůbec nepochybuji. To pochybují jiní.

* HN: Dnes jste opět vystoupil proti vládě, když se vám podařilo odložit církevní restituce.

Tady se ukázalo, že představitelé vládní koalice jednat nechtějí. Pořád trvají na 83 miliardách.

* HN: Jak se k vám dnes chovali vaši kolegové z ODS na poslaneckém klubu? Projevilo se nějak to, že vás Topolánek označil za poslance, který už do ODS nepatří?

Vůbec nijak. Ten výrok je nepřiměřený, nepromyšlený, ničemu nepomáhající, typický úlet pana premiéra.

* HN: Je to vůbec nejtvrdší výrok, který za dobu vašeho válčení padl. Jaká bude vaše odpověď? Snaha položit vládu a vyvolat předčasné volby, jak o tom mluví několik vašich příznivců v ODS?

Páni kolegové Juraj Raninec a Jan Schwippel se prostě naštvali, a proto to řekli. Předčasné volby byly dobrým řešením v roce 2006. Dnes mám pocit, že se ODS voleb bojí. A strana, která se bojí voleb, si asi není tak úplně jistá, že dělá správné věci.

* HN: Co to znamená? Že jste pro předčasné volby?

Vždy posuzuji věci nejen podle toho, jestli jsou správné, ale také, jestli jsou realizovatelné. V tuhle chvíli nevidím ve sněmovně dost hlasů pro předčasné volby. Že by to bylo hezké, kdyby ty hlasy byly, to asi ano. Kdyby můj hlas byl ten rozhodující, opravdu bych o tom intenzivně přemýšlel.

* HN: Nechcete se stát senátorem, což vám nabídla Jana Bobošíková a její miniaturní strana Politika 21?

Ne, já nikam přece neodcházím.

* HN: Zdálo by se logické, kdybyste si už hledal nějaké jiné politické angažmá, nebo dokonce jinou práci. Co když se Mirkovi Topolánkovi skutečně podaří dostat vás ze sněmovny nebo z ODS?

Ježiš, to přece může vyústit v konec leckoho jiného! Podívejte, od loňského dubna až do předvčerejška jsem mlčel a nic nekomentoval, a přesto jsem byl vámi a dalšími pořád obviňován, že jsem rebel. Ale například u církevních restitucí se mnou nikdo ani nejednal. Oni si neumějí nic jiného než převálcovat nebo přetlačit ani představit. Pokud si druhá strana volí zbraně, tak mně nezbývá, než je tedy přijmout. Vzal jsem na vědomí, že mi Mirek Topolánek a jeho okolí vyhlásili válku a stupňují to. Já se jen bráním.

* HN: Budete se bránit třeba tím, že se v klíčových hlasováních připojíte k opoziční ČSSD?

Budu bojovat s vědomím toho, že nějakou elementární loajalitu k ODS nemůžu porušit. Budu se stavět za věci, u kterých jsem si absolutně jist, že pravda je na mé straně. Prostě nepřipustím, aby se zvyšovaly daně. Nepřipustím, aby se vyplatilo 83 miliard církvím, když už dneska všichni vědí, že je to nereálné číslo vycucané z prstu. Ve věcech, ve kterých nejde o tyhle principy, se na mě vláda může spolehnout.

* HN: Proč se vlastně vede taková válka mezi Topolánkem a vámi?

Podívejte, já byl do roku 1997 řadový poslanec, člen zemědělského výboru. Po Sarajevu jsem zůstal na Klausově straně, v devadesátém osmém jsem s Klausem začal připravovat nový volební program a od Klause jsem dostal za úkol, abych tomu dal nějakou podobu, aby to mělo nadpis, anotace, důvodovou zprávu. Ale, a to je doložitelný fakt, žádné výpočty! Bylo tam jediné číslo - patnáct procent. Bylo odvozeno jednoduše, nejnižší sazba DPH v EU patnáct procent, nejnižší sazba daně z příjmů v Evropě patnáct procent. Přišel Topolánek a myslel si, že mě zničí, když mi dá za úkol to spočítat. Byl jsem opoziční poslanec bez ekonomického týmu. Všichni museli vědět, že to nemůžu spočítat. Prostě byl jsem vyslán pro jahody v minus dvaceti. Pomohla mi náhoda. Toho mého konceptu na úrovni anotace si všimli Slováci, v roce 2004 to zavedli a pak spočítali pro Česko. Je to naprosto funkční model. Splnil jsem úkol, členská základna ODS byla u vytržení. Moji konkurenti, Topolánkové a spol. se zhroutili. Nic takového neměli. A právě proto, že jsou posedlí žárlivostí, to prohlásili za nesmysl.

* HN: V neformálních rozhovorech říkají vaši kolegové, že se muselo mezi vámi něco stát v době, kdy jste byl krátce ministrem financí v první Topolánkově vládě.

Nestalo se vůbec nic. V tom to vůbec není! On prostě nebude chodit a říkat, že já jsem si nic neodpracoval, že můj projekt rovné daně jsou nesmysly. On o tom neví vůbec nic! Topolánek zradil voliče ODS, když se distancoval od programu, který se mnou kdysi razil. Možná to bude stát hodně, možná to bude stát moji kariéru, možná tu jeho, ale tohle prostě nepodepíšu!

Nepřipustím, aby se vyplatilo 83 miliard církvím, když všichni vědí, že to je číslo vycucané z prstu. poslanec za ODS Vlastimil TLUSTÝ

Hospodářské noviny 4. 6. 2008

www.tlusty.cz

 

2792 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Západ se stává stalinistickou tyranií: Univerzitám i médiím v USA i Evropě vládnou maoisté. Svoboda slova jen pro toho, kdo s námi souhlasíDevastace Evropy a České republiky pokračuje, tentokrát nikoliv pod záminkou „pomoci uprchlíkům“Veřejnoprávní džihád. Český rozhlas ve svém pořadu Interview Plus dával prostor názorům bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který byl nyní obžalován z účasti na teroristické skupiněKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Švédský stát a města financují dotacemi islamizaci a islámský extremismus Britský rozvědčík z vedení Bílých přileb po smrti

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Kauza „sirotci“: Je jim 16! To nejsou děti? vybouchla Šojdrová v ČT. Ke konci už bylo zlePo Moravcovi: Šašci! padlo na generála Pavla a spol. A vážnější věci o armádě
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění