Podporují Američané opravdu euroústavu?

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 2.6.2005 | Rubrika: Politika
USA-EU

Čtenář, který si přečetl článek Jany Hybáškové “Proč Američané podporují euroústavu” (HN, 26. 5. 2005) musel nabýt dojmu, že se celá Amerika modlí za přijetí nové unijní smlouvy. Zní to zvláštně. Josep Borrell, předseda Evropského parlamentu, nazval USA reprezentantem “síly bez zákona” a volal po navýšení vojenských kapacit EU. Nečtou za oceánem noviny? Neslyší antiamerikanismus Evropy? Skutečně chtějí posílení Německa a Francie, s kterými mají zvláště od války v Iráku poměrně složité vztahy? Nikoliv. Jana Hybášková jen poněkud zdůraznila pro-euroústavní hlasy v USA. Není se co divit. Zúčastnila se konference, kterou ve Washingtonu k tématu euroústavy pořádala Německem financovaná nadace “The German Marshall Fund of the United States”. Tam mohla opravdu získat pocit, že největší starostí Ameriky je evropsko-unijní ústava.

Kritici na místech nejvyšších

Diskuse v USA na téma euroústavy není tak intenzívní. Američané vnímají Evropu ryze pragmaticky – tedy především jako obchodního partnera. Přijde-li řeč na euroústavní smlouvu, objevují se velmi kritická hodnocení. Například z prestižní nadace Heritage Foundation zaznělo v souvislosti s ústavou, že “ti, kdo si přejí zachovat možnost Ameriky budovat koalice, musejí usilovně oponovat snahám posílit společnou zahraniční politiku EU.” Američané připomínají spojenectví s Brity a rizika, kterým by vzájemná podpora mezi těmito dvěma národy mohla čelit v případě fungování jednotné zahraniční politiky EU. Uvádí také, že “uměle sjednocená evropská zahraniční politika… by byla noční můrou pro plány Washingtonu na budování dobrovolných koalic, které by se staly nemožnými.”

Ministr obrany Donald Rumsfeld jednoznačně odmítl podpořit další politickou integraci v Evropě. ALEC, asociace amerických státních zákonodárců, dokonce nabídla podporu těm svým evropským kolegům, kteří budou veřejně oponovat Evropské ústavě.

Proč USA podporují jednotnou Evropu

Slova prezidenta Bushe při jeho únorové návštěvě v Bruselu byla diplomatičtější a nabídla přesnější vhled do pro-evropštějších postojů části americké administrativy: “Amerika podporuje evropskou demokratickou jednotu… Amerika podporuje silnou Evropu, protože potřebujeme silného partnera v těžké práci šíření svobody ve světě.” Že to zní dostatečně pro-euroústavně? Snad. Jenže v roce 2003 tentýž prezident Bush povzbuzoval britského premiéra k opozici vůči vytváření evropského “superstátu.” Sám také rád vypočítával každý jednotlivý evropský stát, který se připojil k Američanům ve válce v Iráku.

Taktéž americký velvyslanec při NATO podpořil evropskou vojenskou emancipaci, ale odmítl snahy vytvářet paralelní, na NATO nezávislé vojenské eurostruktury. Jenže přesně to se nyní v EU děje. Proto se nelze divit slovům amerického právníka Jeffreyho L. Cimbala v časopise Foreign Affairs: “…NATO čelí hrozbě odzevnitř – ze samotné Evropy. Navržená euroústava ukazuje, že nová Evropa chce vyrovnat - spíše než doplnit - americkou sílu.”

Úloha NATO

Jana Hybášková píše o klesající váze NATO. To je částečně přirozený vývoj, protože dřívější hlavní důvod jeho existence – sovětská hrozba – již pominula. Jenže se vynořila rizika nová a NATO, jako obranná organizace, svou roli plní. Jeho klesající význam je tak možná spíše optickým klamem – viditelnější jsou nyní vojenské operace za hranicemi členských států NATO. Je logické, že v tom Severoantlantická organizace nemusí hrát hlavní roli – především proto, že jde o organizaci ustavenou k obraně území členských států, nikoli k válkám mimo jejich teritorium.

Americká vláda v druhém volebním období prezidenta Bushe sází na spojenectví s Evropou proti novým společným nepřátelům. Omezuje proto konfrontační tón a snaží se obnovit spojenecké vztahy s evropskými mocnostmi po roztržce kvůli válce v Iráku. Jak však dokazuje diskuse amerických činitelů, jsou jejich pro-unijní slova spíše účelovým a více diplomatickým aktem, než spontánní podporou.

2808 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„ČT v ohrožení! Televizní krize? Příští rok.“ Sabina Slonková veřejně. Oznámila věc o synovi BabišeChartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění