Lisabonská smlouva by vyžadovala referendum i v ČR

Autor: Pavel Hasenkopf | Publikováno: 18.6.2008 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Ještě nebyly ani vyhlášeny konečné výsledky irského referenda a už jsme slyšeli úvahy, že je třeba v ratifikaci Lisabonské smlouvy pokračovat, že Irů je málo, že je třeba na ně vyvinout tlak či je dokonce z Unie vyštípat. Tedy demokraticky vyštípat, samozřejmě, protože EU je ztělesněná fair play.

 

Evropské „elity“ jsou zoufale odtržené od reality a zjevně nevidí, že tlakem na pilu jen a jen ztrácejí… Jak si mám vážit někoho, kdo si ani neumí přiznat prohru? Arogance, pokrytectví a mocichtivost tzv. Evropanů Lisabonskou smlouvu zplodila a jejich mocichtivost, pokrytectví a arogance ji i pohřbila.

 

Nebude-li česká vláda mít ani po irském referendu odvahu říct v Bruselu razantně NE (a kromě ministra Julínka v této vládě nemá odvahu asi nikdo), nebude-li mít odvahu říct Evropanům, že fixlovat se nemá, a dopustí-li, aby se v ratifikaci dál pokračovalo, pak je třeba trvat na tom, aby i v České republice rozhodlo o (právně již bezvýznamné) ratifikaci či neratifikaci Lisabonské smlouvy referendum. Důvody pro to jsou právní i politické.

 

Pokud se týče důvodů právních, dovolím si ocitovat závěrečnou pasáž C vyjádření prezidenta Václava Klause k senátnímu návrhu na posouzení Lisabonské smlouvy Ústavním soudem:

„Podle čl. 10a Ústavy je třeba k ratifikaci mezinárodní smlouvy, kterou se přenášejí některé pravomoci na mezinárodní organizaci nebo instituci, souhlas Parlamentu; ústavní zákon může stanovit, že v konkrétním případě je třeba souhlasu daného v referendu.

Podle čl. 1 ústavního zákona č. 515/2002 Sb., o referendu o přistoupení České republiky k Evropské unii a o změně ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, bylo možné rozhodnout o přistoupení České republiky k Unii jen referendem. Otázka pro referendum se přímo vázala k tzv. Přístupové smlouvě, když zněla: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?". Přístupová smlouva je zjevně myšlena v obecném slova smyslu, když není v zákoně zmíněna celým svým oficiálním názvem včetně data podepsání, nadto je použito malé "s" ve slově "smlouva". Zřejmě se tedy myslí jakákoli smlouva určující podmínky našeho členství v Evropské unii.

Jak plyne z předcházejícího textu, Lisabonská smlouva velmi podstatným způsobem mění podmínky členství České republiky v Evropské unii, dohodnuté Přístupovou smlouvou, resp. mění základní smlouvy upravující fungování Evropské unie, tj. smlouvy, na které se Přístupová smlouva odvolává a které tak jsou de iure její součástí. Lisabonská smlouva tedy vlastně mění i naši Přístupovou smlouvu. Je proto legitimní otázka, zda i souhlas k ratifikaci Lisabonské smlouvy nemá být předmětem referenda.“ (celé prezidentovo vyjádření zde)

Ano, článek 1 ústavního zákona č. 515/2002 Sb. má na mysli jakoukoli mezinárodní smlouvu, kterou se stanoví podmínky našeho členství v EU. A protože tento ústavní zákon stále platí, protože nebyl nikdy zrušen, vztahuje se nutně i na Lisabonskou smlouvu. A bude se vztahovat i na jakoukoli budoucí smlouvu, která by podmínky našeho členství jakýmkoli způsobem měnila. Je to vlastně úplně prostinké: Český lid v referendu souhlasil se vstupem do EU za určitých podmínek, a tyto podmínky nemohou být změněny jinak než zase jen referendem. A dál, česká politická reprezentace má mandát spravovat český stát, nemá ale žádné právo český stát zrušit.

 

Pouze neuvěřitelný tlak Bruselu a neuvěřitelně zoufalá snaha české diplomacie mu za každou cenu vyhovět a její neschopnost říkat ne vedla k tomu, že se hledaly jiné právní výklady a nakonec se řeklo – aniž by se přihlédlo k citovanému ústavnímu zákonu – že k ratifikaci Lisabonské smlouvy stačí souhlas daný Parlamentem. I kdyby to nakrásně byla pravda, i kdyby to nakrásně bylo legální, nikdy takový názor nemůže být politicky legitimní.

 

K až dosud zamlčovaným důvodům právním se nyní přidal i pádný argument politický – výsledek irského referenda. Irové jsou již třetím národem ze tří, kterému bylo dovoleno se ke své budoucnosti svobodně vyjádřit. A všechny tyto národy - Francouzi, Nizozemci i Irové - řekli odnárodňování a integraci ne. Předrážděná reakce Bruselu je důkazem, že Lisabonská smlouva není až tak bezvýznamná technikálie, jak se nám ji snažila až dosud prodat česká vláda. Vstoupí-li Lisabonská smlouva v platnost, bude to de facto zpětvzetí 28. října 1918 – a to už je mimořádně pádný důvod zeptat se nejdřív lidí na jejich názor, než vůbec začneme uvažovat o obnovení ratifikačního procesu.

 

A že nám hrozí dvourychlostní Evropa, že budeme vyloučeni z elitního klubu? A proč ne? Ať nám tu užší integraci ti zapálení nejdřív předvedou, pak se možná připojíme, možná ne … ostatně, potřebujeme všechny ty dotace z Bruselu, notabene když EU odvádíme víc, než od ní dostáváme? A má-li se Irsku dostat „za trest“ speciálního postavení jako Dánsku či se octnout pouze v rámci evropského hospodářského prostoru jako Norsko či Island, pak já se také hlásím, i já chci být takto tvrdě „potrestán“ a chci být s Irskem solidární: Nechci evropské předpisy, nechci „evropské“ dotace, nechci euro, nechci Komisi EU, nechci pana Barrosa … stačí mi volný pohyb osob, služeb, zboží a kapitálu. Proto dvourychlostní Evropě říkám své ano.

 

Tara, řeka Boyne, Sv. Patrik, Dublin, irská whiskey, která v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství, to všechno je Irsko, krásná a hrdá severská země, která má s Čechami a Moravou tolik podobnou historii … a od pátku je to i národ, který měl odvahu postavit se zpupnosti a aroganci Bruselu a změnit evropské dějiny. Irové jsou malý národ, ale zjevně mají mnohem víc odvahy než my … děkuji Irům, že mne nezklamali a udělali i za nás to, k čemu česká vláda neměla „gule“.

 

 

 

P.S.: Dvě poznámky závěrem. První: Stále častěji se setkávám s názorem, že Češi si neumějí vládnout, že je dobře český stát zrušit, rozplynout se v Evropě, stát se Evropany a nechat si vládnout z Bruselu. Nedokážu pochopit, jak tohle vůbec může někdo vypustit z úst a plivnout tím na hrob svým předkům, TGM, Rašínovi, všem, kteří budovali československý stát, a všem, kdo za něj položili život, všem, kteří položili život za svobodu.

 

A druhá, k panu Barrosovi, který byl jeden z prvních, kdo se nechali slyšet, že ratifikace musí pokračovat. Zřejmě si spletl roli. Ať se mu to líbí nebo ne, on je jen pouhý předseda evropské Komise a je tady od toho, aby plnil zadání Evropské rady, potažmo Rady EU, a ne aby těmto orgánům říkal, co mají dělat. On je jen jejich zaměstnanec.

 

(autor je právním konzultantem v Kanceláři prezidenta republiky)

Pavel Hasenkopf

4050 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Milion chvilek pro demokracii přišel s trapnou svazáckou písní. Dokazuje, že je to protidemokratické hnutí, které nerespektuje výsledek demokratických volebPřevlékač uniforem Petr Pavel for president! Ideální ministři? Janda, Halík, Greta, PánekInstagram teď už zakazuje i fotky lidí na střelnicích s tvrzením, že podporují ‚násilí‘Asociace Sociálně demokratické mládeže požaduje, aby byla pro veškeré seniory povinná vegetariánská strava. Kvůli ochraně klimatu. Dále zákaz benzinu, nafty, a jádraParťák kmotra Mrázka a jeden z nejodpudivějších symbolů polistopadového marasmu Luděk Sekyra sponzoruje tzv. Koncert pro budoucnost. Tety z ČT budou moderovat, z pytle vykoukne Šídlo a...

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Svátek Nezávislosti: Polsko jako proponent křesťanské civilizace v EUŠvédský stát daroval islamistické škole stovky milionu korun ...

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Vích (SPD) Plukovník Eduard Stehlík je historik, nikoliv bojovník a veteránNeustále cpou legendu o Havlovi, lidé už jsou otrávení. Spisovatel a náš první diskžokej Černocký probral také zaháčkované příbuzenstvo Erika Taberyho
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění