Interview with President Klaus about Irish rejection of the Lisbon Treaty

Autor: Petr Kolář | Publikováno: 20.6.2008 | Rubrika: Rozhovory
Klaus - tricolora

What do you think about the Irish NO?The whole of Europe should thank the Irish people for slowing down the current erroneous processes towards more unification, towards the suppression of nation states, towards a ‘Europe of regions’, and towards greater centralization from above, which the Lisbon Treaty embodied. The referendum was a perfect example of what ordinary people think about this development – at odds with the EU-supporting politicians whose motivation lies elsewhere. I thanked a few Irish personally.

What does the Irish NO mean for the fate of the Lisbon Treaty in your view? What impact will it have on the EU as a whole?

I cannot imagine any development other than recognition of the fact that this is not the way to go. Let’s seek a European model different from a supranational state with its centre in Brussels. Let’s go back to a community of friendly, effectively cooperating states. Let’s keep most of the competencies on the level of states. We should let people living on the European continent be Czechs, Poles, Italians, Danes, and not make Europeans of them. That is a flawed project. The difference between a Czech, a Pole, an Italian and a Dane (as random examples) and a European is akin to the difference between Czech, Polish, Danish languages and Esperanto. ‘Europeanness’ is Esperanto: an artificial, dead language.

What follows from the Irish NO for the Czech Republic? Should we continue preparing for ratification under these circumstances, or is it no longer necessary? The British, for instance, have declared that they are going to continue the ratification process regardless of the results in Ireland...Ratification cannot be continued, the Treaty can no longer enter into force. To continue as though nothing has happened would be pure hypocrisy.This would be more significant news about the ‘state of the Union’ than the Irish NO. The ratification of the Lisbon Treaty in the Czech Republic ended last Friday. To pretend something else is undignified – at least if we presume to live in a world where one plus one equals two. I don’t think the British themselves declared anything; it was the Labour Prime Minister Gordon Brown who made a declaration. British democracy is much more complex.

Does the Irish NO change your attitude towards the possibility of holding a referendum on the Lisbon Treaty in the Czech Republic? And if so, how? There is now no need to hold a referendum on the Lisbon Treaty in our country as there is nothing to vote on. The only possible question would be: ‘Do you, the Czechs, want the Irish to vote again and differently?’ It is not about us today.

Should the European Union attempt to create an entirely new document in the wake of the Irish NO, instead of dusting the Treaty off or revising it?

A document is only ever the last step. We need a new perception of the European integration process. It is necessary to explicitly refuse the post-Maastricht development towards an ever closer union. The resulting document must be written on a different basis and by different people.

It cannot be written by a German politician who thinks in federalist terms and has been in the European Parliament for the past 30 years. Nor can it be written by a French politician for whom ‘Europeanisation’ is a way to increase the greatness and the importance of France, or by a representative of a country which wants to find solutions to some of its historical traumas ‘via Europe’.

What is needed is detached consideration about the correct administration of ‘public goods’ – which of them belong at the level of towns, regions and states and which at the level of the continent. And above all, which of them do not belong anywhere, because the issue is not public but ‘private good’, which must remain subject to the decision-making of free individuals.

What impact will the Irish decision have on the Czech EU Presidency in 2009?

We will have a few more competences than we would have had had the Lisbon Treaty been in force. The Treaty substantially weakened the states and therefore also the presidency of any one of them. But let us not live in illusions. I know well that the entire concept of a rotating presidency is, to a certain extent, just playing at real democracy.

Petr Kolář, Lidové noviny, 16 June 2008

 

 

 

Soubor:Flag of the president of the Czech Republic.svg

 

7997 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Policejní šéf obviněn z rasismu za prohlášení, že zahraniční kriminálníci do Švédska ‚nepatří‘Stojí za zpochybňováním epidemie Vladimír Putin?Pomozte, prosím. Z prezidentských voleb v USA vidíme, že přituhuje. Zdá se, že se neomarxisté neštítí ani zfalšovat volby. V Evropské unii zase přibývá cenzura a teroristických útoků muslimských imigrantůDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...Globální korporace jsou větší hrozbou než Antifa a extrémisté

euServer.cz

Volby jako válka generací?Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezmění

ePortal.cz

Další oběť genderové válkyPomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

Eurabia.cz

Vakcína: Pfizer v potížíchRepubliku si rozvracet islámizmem nedáme!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

EU pokračuje v likvidaci drobných podnikatelů. EU zakázala prodej drůbežího masa přímo z faremUkázka jak český ekonomický otrok buduje ekonomický blahobyt Západu a hlavně Německa

ParlamentniListy.cz

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasnoObracení hlasů proti Trumpovi? Firma s vazbou na Clintonovy a Sorose? Advokátka Samková předložila závažné tvrzení, které zaznělo v USA
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění