John O´Sullivan: Evropa – kartel vlád, nebo trh?

Autor: Marek Loužek | Publikováno: 23.6.2008 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Ve středu 7. listopadu 2007 uspořádal CEP přednášku předního britského politologa Johna O’Sullivana s názvem „Evropa – kartel vlád, nebo trh?“. John O’Sullivan působil jako poradce premiérky Margaret Thatcherové. Byl šéfredaktorem listů National Review, The National Interest, Policy Review a United Press International, redaktorem New York Post, redaktorem londýnských Times a Daily Telegraph. V současné době rediguje na volné noze časopis National Review a píše týdenní sloupky pro Chicago Sun-Times. Je členem Hudson Institute.

V uplynulých dvou letech prožívala EU krizi kvůli odmítnuté ústavní smlouvě. EU se podle O’Sullivana potýká s řadou demokratických deficitů. Evropská komise má monopol na vytváření legislativy v unii. Nová Charta základních práv dá evropským soudům právo odvolávat, měnit nebo potvrzovat právo ve 27 zemích EU. Protože evropské právo je nadřazené národnímu právu, konečné rozhodování bude probíhat v Bruselu či Štrasburku.

Problematickým je posílení moci Evropského parlamentu. Demokracie neznamená jen konání voleb a počítání hlasů. Než volební procedury mohou vytvořit ryzí demokracii, musí existovat obecné politické vědomí, které vytváří národní veřejný prostor, k němuž se politické strany obracejí a jemuž voliči rozumějí. Musí jít o politické společenství, jemuž jsou odpovědné demokratické instituce a zvolení představitelé.

V rámci národního státu existuje společný jazyk a kultura, které vytvářejí společné politické vědomí a umožňují skutečně demokratickou debatu. Existuje v nich vnímání společného smyslu a osudu politického společenství. Společné zájmy spojují národ, takže lidé jsou připraveni ve jménu vlasti něco obětovat, dokonce i svůj život. Téměř všechny evropské národy splňují takové podmínky, EU nikoli.

Dnešní Evropa je tvořena demokratickými státy uvnitř nedemokratické unie. O’Sullivan upřednostňuje mezivládní uspořádání. Byrokracie někdy vytváří dobré politiky. Ale tento výnos je pouze dočasný, protože přirozenou touhou byrokracie je shromažďovat více moci, což vede k přeregulovanosti. EU se změnila na kartel vlád. Evropská byrokracie nahrazuje vzájemné uznání při svobodném obchodě harmonizací.

Kartel je mechanismus pro zvyšování cen omezováním konkurence. Ceny vlád pro spotřebitele a obchodníky spočívají v daních a regulacích. Jestliže vlády chtějí přitáhnout investice, udržují regulaci mírnou a zdanění nízké. Výsledkem konkurence mezi státy tak bude omezování moci vlád a nejlepší směs daní a regulací. EU se však stala kartelem vlád, v nichž Brusel „harmonizuje“ různé národní regulace (či dokonce daně) s cílem vytvořit společné standardy po celé Unii. Taková harmonizace směřuje „nahoru“ k přísnějším a nákladnějším pravidlům.

EU jako byrokratický kartel vlád mění ekonomické priority do politických. Právo EU odráží zájmy mocných skupin – dobyvatelů renty jako francouzští farmáři nebo španělští rybáři s úzkými kontakty na byrokracii - spíše než poučky ekonomické teorie. V netržním politickém systému, jímž kartel vlád je, jsou běžným prostředkem přerozdělování výměnné obchody typu „já na bráchu, brácha na mně“.

Supranacionalismus v EU ochromuje nejen ekonomickou racionalitu, ale rovněž dobré transatlantické vztahy. Byrokratická vláda a eurokartel se k sobě hodí, zatímco mezivládní uspořádání spíše podpoří svobodný obchod a trhy. Podle O’Sullivana bychom neměli dopustit vítězství Maastrichtu nad Římem, francouzského etatismu nad anglosaským liberalismem. Reformní smlouva EU situaci bohužel dále zhoršuje.

Newsletter CEPu

 

Přednáška Johna O´Sullivana na CEPu 7. listopadu 2007

U mikrofonu ředitel CEPu Petr Mach

Hovoří John O´Sullivan

Lukáš Petřík hovoří s Johnem O´Sullivanem, vedle něj Juraj Lajda, vydavatel O´Sullivanovy knihy v nakl. Ideál

 

6742 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Apokalypsa se blíží pro jednu samostatnou kategorii - finančníky. Světová ekonomika alespoň dvojnásobně prudce splaskneAgent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Chartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění