Jan Zahradil: Ve střední Evropě se může zrodit reformní jádro Unie

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 9.6.2005 | Rubrika: Rozhovory
Zahradil

Máte po neděli co slavit? Hlavním důvodem francouzského zamítnutí euroústavy byla zjevně její přílišná liberálnost, ústava byla vnímána jako příliš pravicová. Tedy přesný opak toho, co tvrdí ODS a prezident Václav Klaus.
Ano, to je možné, i když těch důvodů ve Francii bylo asi více. Ale určitě i tento sehrál roli. Není důležité, jestli ta ústava byla kritizována zprava nebo zleva, ale prostě se ukázalo, že je to špatný kompromis, který v řadě evropských národů a států nebude vyhovovat. Jsem přesvědčen, že za francouzský výsledek se s velkou chutí schová mnoho dalších politiků a států, které s euroústavou spokojené nebyly a které jenom z důvodu politické korektnosti ji nekritizovaly příliš nahlas. Takže to, že francouzským voličům vadila jakási liberálnost evropské ústavy, mně vůbec nevadí. Na to rozhodnutí měli právo a pro mě je důležitější jurisdikce. To znamená, na jaké úrovni se co bude spravovat. A protože euroústava posouvala Unii dále v integračním federalistickém směru, jsem rád, že tomu byla vystavena červená karta.

ODS a prezident tvrdí, že euroústava je mrtvá, a není tedy důvod pokračovat v ratifikaci. Myslíte to i obecně, že skončila evropská integrace?
Bylo by chybou zaměňovat neúspěch jednoho dílčího dokumentu s evropskou integrací. Ta může najít nová východiska. Jsem přesvědčen, že zamítnutí euroústavy je novou šancí pro nalezení takového uspořádání, které bude lépe vyhovovat rozšířené Unii a výzvám 21. století. Já osobně vidím budoucnost ve vícerychlostní Evropě.

Jak si ji představujete?
Jde o takový model evropské integrace, kdy není třeba, aby se všechny země integrovaly do stejného stupně ve všech oblastech -aby byl unifikován právní, politický a ekonomický rámec. Dovedu si představit, že v Unii nebude existovat jenom jedno takzvané tvrdé jádro, ale že jich bude více. Možná že jedno z nich vznikne i ve střední a východní Evropě, odkud se v tuto chvíli šíří reformní kurs například daňových reforem. Pokud země jako Německo a Francie vidí budoucnost integrace v ochraně dnes už přežilého modelu sociálního státu, my jim v tom nemůžeme zabraňovat, ale nepovažuji za účelné, abychom se na takovémto modelu evropské integrace podíleli.

Domníváte se, že by takováto dvě jádra vedle sebe mohla fungovat?
Myslím si, že to je reálné. Vícerychlostní Evropa je jedinou odpovědí na další rozšiřování Unie, protože se ukazuje, že udržet jednotné unifikační tempo je nemožné. Dokonce si myslím, že bychom se měli vrátit k myšlence návratu některých evropských politik na národní úroveň. Především jde o zrušení jednotné zemědělské politiky a vrácení kompetencí v této oblasti národním státům, protože speciálně tato politika je velmi neefektivní. Vůbec nesdílím názory těch politiků, kteří tvrdí, že za každou cenu musíme být součástí toho francouzskoněmeckého tvrdého jádra, a že proto je pro nás vícerychlostní Evropa nevýhodná. Já se domnívám pravý opak.

Co říkáte námětu premiéra Paroubka na celoevropské referendum?
Tahle myšlenka již kdysi dávno zazněla v Evropském parlamentu a byla samozřejmě zamítnuta, protože si nikdo nedokázal představit ochotu států dohodnout se na pořádání takového referenda v jeden den. Kromě toho to předpokládalo existenci určitých atributů, které nejsou splněny, například jednotný evropský národ nebo jednotná evropská identita. Jak je vidět, nic takového neexistuje. Čili já to považuji za určitý projev zoufalství pana premiéra Paroubka, který hledá nějaké východisko. Já myslím, že by se měl vrátit zpátky do reálu a měl by si uvědomit, že tady hraje ztracenou partii a že by se neměl takovými návrhy zbytečně zesměšňovat.

Právo, 31.05.2005

4046 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„ČT v ohrožení! Televizní krize? Příští rok.“ Sabina Slonková veřejně. Oznámila věc o synovi BabišeChartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění