Paní eurokomisařka Wallströmová a její ''Plán D''

Autor: Tomáš Haas | Publikováno: 10.6.2005 | Rubrika: Politika
EU otaznik

Komisařka Evropské komise pro komunikace, paní Wallströmová, na mimořádné schůzi Ústavního výboru Evropského parlamentu 2.6.2005 představila iniciativu, kterou nazvala "Plán D".

"Jsem připravena podporovat iniciativy pro zvýšení účasti občanů na evropské demokracii", oznámila. Unie potřebuje více naslouchat evropským občanům a lépe jim vysvětlovat svou politiku.

Velké "D" v názvu její nové iniciativy znamená "Demokracii".

Podle paní komisařky je třeba dát evropským občanům zřetelně najevo, že "jim nasloucháme, a že jsme se poučili" z dvojité porážky návrhu Evropské ústavy ve Francii a v Nizozemsku.

Výsledky referenda tvrdě dopadají na bruselské instituce, a v nemalé míře především na její Komisariát pro komunikace odpovědný za komunikační strategii Unie během ratifikačního procesu. Paní Wallströmová, která měla za úkol zúžit propast mezi ihnstitucemi Unie a jejími občany, oznamuje, že i ona se poučila. Evropská unie se vzdaluje svým občanům. A návrh Ústavy pro Evropu evropské občany nenadchnul. O Evropské unii samotné pak přiznala poslancům ústavního výboru: "Je to projekt politických elit". "Funguje jen pokud přináší výsledky". Problém je, jak dodala, že EVropa nepřináší dostatečně dobré výsledky v řešení prblémů jako je například nezměstnanost, což se nepříznivě odráží na vnímání Unie jejími občany.

Paní Wallströmová poukázala na čtyři hlavní příčiny porážky návrhu ústavy v holandském referendu 1. června. Byly jimi obavy Holanďanů ze ztráty vlivu na evropské rozhodování (56%), obavy ze ztráty národní identity (53%), obavy ze ztráty státní suverenity (56%) a problémy s Eurem, na které Holanďané podle jejich mínění doplácejí (62%).

Příčinou porážky ve francouzském referendu jsou obavy z ekonomického a sociálního dopadu ústavy (52%), obavy z neo-liberalismu (40%), nespokojenost se zněním tohoto návrhu ústavu a potřeba dohody o lepším (39%) a konečně nesouhlas s rozšíření EU o Turecko (35%).

Úřad paní komisařky připravuje novou komunikační stragii Unie, kterou má na podzim představit v Bílé knize, a která má zahrnout poučení z lekce kterou Evropská unie dostala od voličů v ratifikačních referendech.

"Plan D" paní Wallströmové, který bude podle ní odpovědí na rozšiřující se propast mezi Unií a jejími občany, je myšlenkou "Nové Evropy", dánské levicové nevládní organizace, která navrhuje svolání celoevropské konference nevládních organizací a občanských aktivistů, která by pro Evropskou komisi připravila systémové návrhy na zajištění "skutečné Evropské participativní demokracie" pro více než 450 molionů evropských občanů.

"Evropská unie se dostala do stadia, kdy jen její občané mohou dát EVropě potřebný nový impuls", prohlásila Søren Winther Lundbyová, výkonná ředitelka Nové Evropy.

Musím souhlasit s tím, jak paní komisařka Wallströmová hodnotí výsledky referenda ve Francii a Holandsku, neliší se příliš od mého vlastního, a ostře kontrastuje s hodnocením našeho tisku, který za příčinu porážek návrhu ústavy považuje touhu občanů Francie po větší dávce socialismu a xenofobii Holanďanů.

Souhlasím i s prohlášením paní Lundbyové, impuls pro potřebnou reformu Unie nelze očekávat od bruselských byrokratů, ale od evropských občanů.

Pouze se obávám, že návrh evropské občany opět míjí. Návrh Evropské ústavy připravily politické elity. Návrh ignoroval to, co dnes přiznává i paní komisařka, propast mezi evropskými občany a Unií se nezmenšuje, jejich nedůvěra k evropským institucím a Unii roste. Příčiny eroze důvěry občanů v Unii a její instituce není třeba objevovat, jsou identifikovány v textu Laekenské deklarace.

"Hlavně (evropští občané) cítí, že se v Unii až příliš často rozhoduje za jejich zády (out of their sight), a chtějí lepší, účinnější demokratickou kontrolu."

"Unie by neměla by intervenovat do a kontrolovat věci, které svou povahou spíše příslušejí členským státům, a které je lépe ponechat jejich vlastním voleným zástupcům"

"Nakonec je zde otázka, jak zajistit, aby předefinování rozdělení kompetencí nevedlo k plíživému rozšíření pravomocí Unie, a jejímu neoprávněnému pronikání do oblastí exkluzivních pravomocí členských zemí."

Návrh Ústavy nebyl schopen přesvědčit evropské občany, že procesy, kterými vznikají evropská rozhodnutí, zákony a direktivy, jsou více demokratické a transparentní, a že nad nimi má větší kontrolu.

A řešení dilema, před kterým dnes Evropská unie po porážkách návrhu stojí, chce paní Wallströmová nalézat opět přes hlavy evropských občanů a jejich zvolených zástupců, chce identifikaci problémů a návrh jejich řešení svěřit jiné skupině elit, tentokrát jí vybraným nevládním organizacím a aktivistům. Paní Wallströmová nevidí důvod naslouchat tomu, co sama přiznává vedlo evropské občany k odmítnutí největšího projektu Unie, a nevidí důvod svěřit řešení voleným zástupcům občanů, poslancům evropského parlamentu a národních parlamentů.

Dokonce uvažuje o tom, zřídit paralerně k existujícím institucím Unie permanentní "Kulatý stůl nevládních organizací a občanských aktivistů", který by dával Komisi doporučení a podněty. Vidí v tom rozšíření demokracie. Zdá se být slepá k tomu, že pro své rozhodování si občané své zástupce demokraticky voli, a že příčinou nespokojenosti občanů evropských zemí je právě to, že jejich hlas není brán do úvahy.

Ne, paní komisařko, pro komunikační strategii, ti kdo vyjadřují svou nespokojenost v referendech nejsou ti, s kterými připravujete svůj "Plán D". Jsou to voliči, kteří vám vystavují vysvědčení i v právě probíhajících ratifikačních referendech. Váš problém, a problém vašich kolegů je v tom, že se z lekce, kterou vám voliči dali, nehodláte poučit.

3902 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Francouzská policie policie, ale i celá společnost je infiltrována džihádisty. Do roku 2057 bude mít Francie muslimskou většinuČSSD pod ubohým vedením euromarxisty z Aspen Institutu Hamáčka, posluhujícího Petříčkovi a Pochemu je při posluhování Babišovi, Sorosovi, Merkelové a Allbrightové stále trapnějšíMultikulturní obohacení. Řádění imigrantů v Evropě. Podívejte se.Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jste nejspíš méněcenní a zakomplexovaní, pokud používáte pojmy „sluníčkář“, „pravdoláskař“ či „lepšolidé“...Je tragické, že v posledních letech se oslavy 17. listopadu díky médiím staly majetkem zrovna té skupiny, která oslavuje největší zloděje listopadové revoluce

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Chorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbuImigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na video

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadloVIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění