Radar, Irové a české drobečky

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 11.7.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Zahradil

Uvnitř Evropy probíhá nové překreslování mocenské mapy. To bylo podstatou jak padlého návrhu "euroústavy", tak z něj odvozeného návrhu Lisabonské smlouvy. Nejzásadnější smluvní změnou byl nový hlasovací systém v Radě EU, doplněný téměř úplným odbouráním práva veta a převedením dalších kompetencí z národních úrovní na úroveň evropskou.

Prostě ztrácíme

Lze jednoduše matematicky prokázat, kdo je vítězem této rošády: nepochybně čtyři nejlidnatější země unie (Německo, Francie, Velká Británie, Itálie) a z druhé strany také řada nejmenších členů EU (pobaltské země, Slovinsko). Ti všichni novým hlasovacím systémem výrazně získávají na rozhodovací váze.

Naopak všechny členské země EU ze střední kategorie (okolo 10 - 15 milionů obyvatel) na váze ztrácejí. Právě těmto zemím - včetně Česka - v důsledku uvedených změn hrozí, že do budoucna už nemusí být součástí rozhodovací většiny, přičemž zároveň nemusí mít sílu ani na vytvoření tzv. blokační menšiny.

Důležitá společná opatření na evropské úrovni, závazná pro všechny, mohou tak být přijímána přes jejich hlavy koalicí největších s nejmenšími, ovšem s rozhodujícím vlivem "direktorátu" silných.

Co máme dělat my? Jeden recept nabízí ČSSD: totiž nedělat de facto nic. Tedy plavat s hlavním evropským proudem, přilepit se na tvrdé integrační jádro EU a doufat, že za tuto loajalitu nám sem tam něco spadne z evropského stolu.

Jde vlastně o novodobou, i když velmi vzdálenou obdobu drobečkové politiky české politické reprezentace z posledních dekád 19. století. Vše, co od ČSSD slyšíme nebo čteme o EU, je bohužel jen variantou na německý, popřípadně rakousko-uherský eurofederalismus, vlastní představy žádné. V případě tak tradiční politické strany smutné zjištění.

Naštěstí existuje i jiná cesta. Po irském NE Lisabonské smlouvě už se nelze tvářit, že smlouva vstoupí v platnost ve svém původním znění. To by byl jen monstrózní podvod. Otevírá se zde nový prostor pro úpravu smluvní základny EU a my bychom do něj měli aktivně vstoupit. Musíme se zbavit neodůvodněných obav z tzv. vícerychlostní či flexibilní EU, která je naopak do budoucna jediným řešením integračního rébusu. Všechny prvky, posilující "vícerychlostnost" nebo flexibilitu EU, proto musíme smluvně posílit tam, kde to bude možné.

Radar jako politikum

A konečně - máme jedinečnou možnost získat geopolitický bonus v podobě umístění americké radarové základny na našem území. Politický význam tohoto kroku daleko předčí jeho význam bezpečnostní.

Nejen tak posílíme transatlantickou vazbu ve středoevropském prostoru, ale zároveň vystoupíme z poněkud anonymní tříště postkomunistického světa a zařadíme se mezi důležité evropské hráče.

Že se to leckomu na Východ, ale i na Západ od nás líbit nebude, je logické. Těmto tlakům ale ustoupit nemůžeme. Musíme konečně umět vysvětlit veřejnosti, jaký strategický záměr sledujeme. Nepropásněme tuhle příležitost, opakovat už se nebude.

Hospodářské noviny, 10.07.2008

2784 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Takže lidi, kteří mají jiný názor, jsou podle pana senátora Drahoše „šmejdi“? Proč si anticivilizační aktivisté připadají užiteční? Práce expertů gender studies má tak vyšší přínos pro národní bohatství než práce energetiků nebo strojařů. Oni tomu opravdu upřímně věří!Grafy dat z ledovcových vrtů Grónsku považované za nejlepší teplotní rekonstrukce planetárních teplot posledních geologických ér, odhalují, že CO2 vůbec teploty neřídíŠvédsko sklízí otrávené plody masové imigrace a multikulturalismu. Švédsko vloni zaznamenalo šedesátiprocentní nárůst počtu bombových útoků spojených s drogovou kriminalitou a válkou gangůTomáš Halík může slavit. Muslimové nás opět „obohatili“. Pokračuje vypalování a vandalské útoky na kostely ve Francii

euServer.cz

Když na Kongresu ODS naslouchají choromyslní choromyslnémuZelený úděl, Velký skok, kulturní revoluce a Zelení gardisté

ePortal.cz

Meghan nedokázala ustát ani sebemírnější kritiku médií, která ji už delší dobu nabádala k pokoře...Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost

Eurabia.cz

Česká muslimka vzkazuje: Nenávidím nevěřící a pokud se vrátím do Čech, tak Vás budu zabíjetSalafitský islám - lidově wahabismus

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

ODS bez Kubery? Firemní sociolog varuje: Pokud se jeho role ve straně někdo co nejrychleji neujme...Programátor Cimbál: Šabatová, to byla pohroma. Tohle vše má na krku. Ani se neptejte, kolik to stálo...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění