V ODS se v jednotlivých sdruženích šíří odpor k Lisabonské smlouvě

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 14.7.2008 | Rubrika: Politika
pták - ODS

Místní sdružení ODS Polabiny, ve kterém je poslankyně Alena Páralová, a oblastní sdružení Žďár nad Sázavou, ve kterém působí vlivná místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a europoslanec Ivo Strejček, přijaly usnesení, které vyzývají vedení ODS k zastavení ratifikace Lisabonské smlouvy. Obě političky jsou proti schválení nové euroústavy. Podle vyjádření některých politiků ODS to může být inspirací pro další sdružení.

„Všichni hlasovali pro usnesení doporučující vedení ODS, aby zastavilo ratifikaci Lisabonské smlouvy, jen tři členové se zdrželi. To ukazuje, že členská základna chce hájit principy politiky ODS a dokáže se postavit establishmentu, pokud nehájí naše zásady. To se mi líbí. Věřím, že takovýchto sdružení se najde více,“ řekla Euro online poslankyně Páralová.

„Mnohokrát jsem před volbami slíbila občanům, že ODS bude hájit zájmy České republiky v EU, že bude hájit její svobodný prostor. Lisabonská smlouva se od Ústavy pro Evropu, proti níž se ODS důrazně vymezila, liší velmi málo. S rostoucími obavami sleduji jak se s každým novým harmonizovaným zákonem zmenšuje svobodný prostor pro občany. Lisabonská smlouva je pro Českou republiku špatná a věřím, že se nám podaří ji zastavit,“ dodala Páralová.

„Usnesení našeho oblastního sněmu jsme s nikým nekoordinovali. Vzniklo to spontánně a obšírně jsme o smlouvě diskutovali přes dvě hodiny. Vyzvali jsme Výkonnou radu ODS, aby se nepokračovalo v ratifikaci Lisabonské smlouvy,“ řekla našemu serveru místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

„Tato smlouva je podle mě jenom přepsaná euroústava a pokud jsme vystupovali proti evropské ústavě, která vytvářela evropský superstát, měli bychom tak činit i v případě Lisabonské smlouvy. Navíc byla smlouva v Irsku v demokratickém referendu odmítnuta a proto je podle mě mrtvá,“ dodala Němcová.

Předsedou oblastního družení Žďár nad Sázavou je europoslanec a člen výkonné rady Ivo Strejček, který usnesení podpořil. „Poslali jsme to dál na region, aby se to dozvěděli i ostatní oblastní sdružení a uvidíme, jestli se některé přidají,“ řekl pro Euro online europoslanec.

Nápad udělat podobné usnesení se líbí i poslanci Janu Schwippelovi. „Uvažuji, že bychom podobné usnesení mohli přijmout i na našem místním sdružení. Takto můžeme ukázat cestu ostatním sdružením a odpor proti Lisabonské smlouvě by se mohl šířit jako lavina,“ řekl Schwippel.

„Já tyto usnesení vítám. Vyjadřují názor, který dlouhodobě prezentuji já a je vidět, že není pravda, že by členská základna ODS Lisabon podporovala. V Senátu irské NE také přesvědčilo váhavé a vypadá to, že přiklonilo další senátory k odporu vůči Lisabonské smlouvě,“ řekl senátor a člen výkonné rady Jaroslav Kubera.

„Také je třeba věnovat pozornost vyjádření Lubomíra Zaorálka, že radar není slučitelný s Lisabonskou smlouvou. Takže pokud v ODS chceme americký radar, musíme jasně odmítnout Lisabonskou smlouvu,“ dodal Kubera.

„Sdružení ODS mají na takováto vyjádření právo a je správné, že po irském referendu k tomu přijímají stanovisko a Výkonná rada k tomu bude určitě přihlížet. My jsme v našem oblastním sdružení měli sněm před irským referendem a kdyby se konal sněm po něm, byl bych pro, abychom podobné usnesení přijali a asi by se tak i stalo,“ řekl europoslanec, člen výkonné rady a předseda oblastního sdružení Nymburk Hynek Fajmon.

„Řada oblastních sněmů bude až po prázdninách a věřím, že se k Lisabonské smlouvě vyjádří další sdružení,“ dodal Fajmon.

Lisabonská smlouva přenáší na bruselskou úroveň zhruba 50 oblastí. Mezi nimi jsou i tak citlivé záležitosti jako například legální migrace, doprava nebo energetika. Smlouva také zakotvuje princip, že další pravomoci států mohou do Bruselu předávat samotní šéfové vlád členských zemí bez ratifikace v národním parlamentu nebo referendu.

Hlasovací mechanismy také výrazně oslabují pozici České republiky a posilují velké státy, jako jsou Francie a Německo.Ve smlouvě se též explicitně píše o nadřazenosti unijního práva nad právem národním a smlouva konstituuje plnohodnotný typ eurounijního občanství, které bylo dosud doplňkem k národnímu.

Ve smlouvě je rovněž zakotvena společná zahraniční i bezpečnostní politika EU. Proto se například prezident Václav Klaus domnívá, že Lisabonská smlouva de facto mění EU v nový evropský superstát, kterému budou podřízeny členské státy EU.
 

2862 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Žádat od Boha, aby ukončil tento pontifikát a dal církvi nového papeže, není projevem nerozumnosti, pýchy ani lehkomyslnostiNedivíme se Rusům, že nechtějí mít v Rusku neziskovku Člověk v tísni financovanou Sorosem, USA a EUPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

K čemu a komu slouží Templetonova cena? A proč ji dostal Halík?Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmo

Eurabia.cz

Boj proti IRA inspiraci na strategie boje proti islámu? Na teror je třeba odpovědět větším terorem?Exministr vnitra varoval před imigračními fanatiky a multikulti blouznivci

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Hilšere, ulil jsi start. A co ty miliony? Jde o peníze, ale prasklo to... Petr Štěpánek kazí senátorovi denPodívejte na ty magory! Facka Minářovi. Senátor Doubrava se rozjel. A o Havlovi řekl otřesné věci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění