Čerpání evropských dotací a náklady spolufinancování

Autor: Petr Mach | Publikováno: 14.6.2005 | Rubrika: Ekonomika
Graf

V LF 2/2005 jsme se zabývali bilancí plateb do EU a příjmů z EU za rok 2004. Zabývali jsme se především odvody do EU, zajímavé je však podívat se podrobněji na peníze, které z EU měly přijít.

Hlavní položkou na straně příjmů bylo 6 miliard „strukturálních dotací“. Jak ale ukážeme dále, žádní příjemci strukturálních fondů v roce 2004 neexistovali, jediné, co z EU přišlo, byla záloha, kterou bude nutné vrátit, pokud EU žádné projekty neschválí. A v roce 2004 EU žádné projekty neschválila. Došlé evropské peníze jsou tedy vázány na účtech vlády a žádný „projekt“ v ČR nezaplatily. Navíc, aby tyto peníze vůbec mohly být utraceny, musí vláda přihodit další peníze daňových poplatníků jako tzv. spolufinancování.

Na co mají jít dotace?

Podíváme-li se na aktuální stav čerpání strukturálních fondů (http://mssfwww.mmr.cz/WebMSSF_Povs/About.aspx), zjistíme, že peníze, které může teoreticky Česká republika čerpat ze strukturálních fondů, jsou rozděleny do desítek „fondů“, „priorit“ a „opatření“. Většinou jde spíš o projekty typu školení, poradenství, informační systémy, než o skutečné hmatatelné projekty typu veřejných staveb.

Jak ukazuje tabulkam co se týče např. čerpání dotací v rámci „operačního programu“ „Rozvoj lidských zdrojů“ (jeden segment strukturálních dotací), teoreticky lze získat z EU do konce letošního roku přísliby na 5,5 mld Kč, z toho je však s EU dohodnuto k dnešnímu dni jen 168 milionů Kč (3,06 %). Skutečně přiděleno bylo nula.

Operační program „Rozvoj lidských zdrojů“
skutečné čerpání za první rok členství


Tabulka - klikněte pro plnou velikost

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj


Podobně je tomu u desítek dalších dotačních titulů ze strukturálních fondů. Celkem, za všechny strukturální, kohezní a podobné programy jsou z teoreticky disponibilních 49 miliard Evropskou unií schváleny ke konci dubna 2005 projekty za 8,7 miliardy korun (17,52 %). Skutečně vyčerpáno však bylo zatím jen 131,7 milionu korun (0,26 % teoreticky možného).

Podle platných pravidel poskytuje EU na „alokace“ ze strukturálních fondů zálohu ve výši 10 % celkové alokace v prvním roce a 6 % celkové alokace v druhém roce rozpočtového období. ČR tak měla během prvního roku členství dostat zálohu 16 % z 1584 mil eur (alokace strukturálních fondů na léta 2004-2006) – tedy 7,8 mld Kč. Vláda tyto peníze vykazuje hrdě jako příjem z EU, tyto peníze však zatím nezaplatily nic – a navíc vyžadují spolufinancování ze strany českých veřejných peněz.

Náklady spolufinancování Jak plyne z rozhodnutí Komise č. 552/2004, v rámci „strukturálních akcí“ má být v období 2004-2006 v České republice přerozděleno maximálně 1 954 484 172 eur, z toho 1 454 265 778 eur má jít z evropských zdrojů (které, samozřejmě, stejně platíme my) a 500 218 394 eur má být uhrazeno z veřejných rozpočtů České republiky v rámci spolufinancování. Na 1 euro z EU tak musí být dodáno 0,34 eura z ČR.

Náklady spolufinancování dotačních programů EU (mil Kč)

200420052006CELKEM 2004-2006
Fond soudržnosti2 535,22 068,92 816,97 421,0
Strukturální fondy5 103,56 785,08 636,620 525,1
Zemědělství6 510,46 415,16 535,619 461,0
Spolufinancování celkem14 149,115 269,017 989,147 407,1

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Výše uvedené náklady spolufinancování znamenají, že členství v EU zvyšuje mandatorní výdaje nejen o vlastní příspěvek do EU (z nějž se financují zejména strukturální fondy a zemědělské dotace), ale též o náklady spolufinancování. Konkrétně letos mají být náklady členství nejen 35 miliard odvodu příspěvků a cel do EU, ale i 15 miliard nákladů spolufinancování, dohromady 50 mld Kč. Jde o 50 miliard korun odebraných daňovým poplatníkům a povinně vynaložených na dotace podniků a zemědělců.

Dotace jsou ekonomicky škodlivé

Jde samozřejmě o škodlivě vynaložené peníze. Princip strukturálních dotací podnikům je, že uspěje podnikatel, který uspěje u úředníků s žádostí o dotaci. Naproti tomu na trhu uspěje podnikatel, který uspěje u klientů, kteří jsou ochotni za jeho zboží a služby dobrovolně zaplatit.

Systém evropských financí snižuje díl HDP, se kterým je nakládáno na principu dobrovolného kontraktu, a zvyšuje díl HDP, se kterým je nakládáno na principu nedobrovolného přerozdělování. Tím nutně snižuje tempo ekonomického růstu. Vedou-li navíc přerozdělovací programy EU k prohlubování zadlužení, přispívají skrze efekt vytěsňování soukromých investic k dalšímu podvázání ekonomického růstu oproti stavu, kdy by tyto přerozdělovací programy neexistovaly.

Pokud by výše uvedených 50 miliard nákladů členství v EU (a to nemluvíme o dalších miliardách ročně vynakládaných na přizpůsobování se evropským směrnicím a nařízením) mohlo každý rok zůstat daňovým poplatníkům k dispozici pro dobrovolné (tj. oboustranně výhodné) kontrakty, bylo by těchto 50 miliard prorůstových (šlo by o hry s nenulovým-kladným součtem). Pokud je 50 miliard přerozdělováno, jde o hru s nulovým součtem – výhoda jednoho (podnikatel, který získá dotaci) je vykoupena újmou druhého (poplatníka, který ji zaplatil).

Pokud by např. příští vláda chtěla zvýšit růst ekonomiky zrušením přerozdělovacích programů protitržních dotací podnikatelů a zemědělců a snížením daní o 50 miliard, nemůže to udělat, protože tyto peníze jsou mandatorně vázány z rozhodnutí EU. ČR může leda usilovat o dohodu na zrušení evropských transferů s ostatními členy EU – a zatím to vypadá, že tento přerozdělovací systém bude zabetonován minimálně do roku 2013.

Laissez Faire květen 2005

3959 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámVideo: Napadení při akci pálení Koránu v Norsku

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění