My, Európania aneb ako to bolo v Írsku

Autor: Martin Hanus | Publikováno: 28.7.2008 | Rubrika: Politika
Vlajka - Irsko

Dublinská „Ihla“. Zvláštna stavba v blízkosti autobusovej stanice z roku 2003, ktorej špic sa týči vo výške 120 metrov. Symbolizuje úctu boju s heroinizmom. Dublinčanom, ktorým megalománia vôbec nesedí, sa vraj táto najvyššia stavba najprv nepáčila, ale už si na ňu zvykli. V deň referenda sa v okolí „Ihly“ zhlukujú skupinky aktivistov, ktoré sa na poslednú chvíľu snažia presvedčiť voličov o svojej pravde.

Zaujímavejšie je to pri stánku odporcov. Asi 25-ročná dievčina s letákmi sa háda so starším manželským párom z Francúzska, ktorý je zhrozený z toho, že Íri môžu ohroziť zmluvu. „Ale veď aj vy Francúzi ste odmietli euroústavu,“ hovorím Francúzovi, ktorý zas odmietne mňa: „To bolo však pred dvoma rokmi, teraz je iná situácia. Vtedy boli Francúzi domotaný.” Viac než ja mu prikyvuje jeho manželka. Dievčina s letákmi ho však celkom dorazí: „Nechceme, aby nám tu vládol Napoleon II.“ To je už tuhá káva. Znechutený manželský pár odchádza a neveriacky kýve hlavou. Z dievčiny sa vykľuje Nemka, ktorá bojuje proti Lisabonu vo farbách antiglobalistickej organizácie Attac. „Odmietam túto zmluvu, lebo som za sociálnu, nie neoliberálnu Európu.“ Keď jej objasním, že som tiež proti zmluve, ale skôr z opačných dôvodov než ona, spôsobím jej väčší šok než predtým hádavý Francúz. „V Lisabonskej zmluve je naozaj to, čo hovoríte? To som čítala asi inú verziu,“ hovorí nabrúsená aktivistka, no konverzáciu ukončuje zmierlivo: „Dnes sme spojenci, ale už zajtra pôjdeme každý svojou cestou.” Dalo sa to povedať krajšie?


Prichádza staršia Dublinčanka, nahnevaná na svoju vládu a pripravená hlasovať proti. Poplietla si však dátum hlasovania, myslí si, že referendum je v piatok. Nie, je dnes, vo štvrtok, hovorím a plním si tak svoj záujem Euroobčana na zvyšovaní volebnej účasti. Dáma s nákupným vozíkom odchádza a ohliadajúc sa späť za nami ešte vykrikuje, ako im to ukáže. Moja cesta do Dublinu nebola márna.   

www.tyzden.sk

3047 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Černoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiVážení čtenáři, pomozte nám prosímFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárstvíNelegální imigrant, který znásilnil nezletilou českou dívku u Lukavce, dostal dva roky, muži, který při Prague Pride spálil vlajku symbolizující homosexualistickou ideologii LGBT, můžou hrozit tři roky vězení!

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění