Radarová servilita

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 30.7.2008 | Rubrika: Zamyšlení
USA

Premiér Topolánek je vyjednavač za všechny prachy. Jen tak do novin pustil informaci, že Česko zřejmě ustoupí USA v otázce daní a poplatků. Ale pozor, budeme prý za to něco chtít! Kdyby kterýkoliv z manažérů takto jednal v hospodářských otázkách, získal by starou belu.

 

Ostatně nedivme se, Topolánek své podnikatelské umění, ačkoliv měl politické krytí, předvedl prostřednictvím firmy VAE. Česká republika však je přece jen poněkud vyšší závazek. Přitom není v pozici, že by měla ustupovat, když radar není zájem náš, ale druhé jednací strany.

Absolutní hloupost už byla v tom, že jsme podepsali smlouvu dříve, než tvrdě vyjednávající Poláci. Kromě toho, že jsme se zbavili možnosti dále svůj souhlas podmiňovat, podrazili jsme tím našeho blízkého souseda, jehož pozici jsme oslabili.

Teď vlastně Topolánek vyňal území, které má být pronajato USA na radar, z české jurisdikce v otázce daní. Nebude se tam na rozdíl od zbytku území platit DPH. Bude to takový americký ostrůvek v Česku. Vojáci tedy budou mít o 19% levnější veškeré zboží a mohli by si docela přilepšovat jeho prodejem překupníkům, aby měli na zaplacení služeb jiného druhu, pohříchu také nezdaněných, které odloučení vojáci vyhledávají.

To už jsou dva důvody, ty méně podstatné, které ze mě dělají radarového skeptika. Jsem takový protipól Vlasty Parkanové, jejíž zpěv je třetím varováním před radostí z radaru. Zažil jsem už různé svazácké zpěvy podobného druhu, které měly být oslavou momentální politiky. Píseň Gustava Broma „Dobrý den, majore Gagarine", kterou Parkanová parodovala, aniž si toho byla vědoma, měla kromě režimního patosu aspoň věcný základ v objektivním úspěchu.

Horší ale je ten důvod nejvážnější, a to bezpečnostní. Nechci se tady lacině ohánět argumentem, že radar bude první na ráně v případě konfliktu.Mnohem vážnější je, že zvyšuje celosvětová bezpečnostní rizika. Jakýkoliv obranný systém totiž vyvolává na straně potenciálního protivníka potřebu posílení útočných prostředků. A kola, která přibrzdili Gorbačov s Reaganem (smlouvy START) se opět začnou roztáčet (kroky USA k odsoupení od smlouvy ABM).

Vůbec tady nemíním probírat variantu, že by Rusko mohlo vnímat radar jako protiíránský a protikorejský obranný prostředek. Dokonce bych si tipnul, že ten radar u nás je podstatnější, než pár raket v Polsku. Nelze se divit, že zařízení, které bude „vidět" až po Ural, musí Rusy znepokojovat, i kdyby nebyl primárně zaměřen proti nim. Současné ekonomické možnosti jim dovolí také na tuto hrozbu odpovědět, což zvýší nebezpečí konfliktu. Nesmíme také zapomínat, že USA hrozí jakýmsi blízkým obkličováním Ruska, a to jednak ze strany spojenců v Pobaltských republikách nebo dokonce v Gruzii. Hrozí to velkou destabilizací.

Jak by se tvářili Američané, kdyby se Rusku podařilo nastrčit radar někde do Mexika nebo na ostrovy v blízkosti USA? Svědčí o tom hysterická reakce na úvahu Ruska o obnovení jejich základny na Kubě i s bombardéry. Nutno připomenout, že tato hrozba není krokem primárním, ale sekundárním. Jde zkrátka o odpověď na radar.

Jediný kladný aspekt základny USA u nás jsem ochoten připustit v souvislosti s chováním velkých členů Evropské unie, zejména v následcích, které může přinést Lisabonská smlouva, a to až po konečný zánik naší suverenity. Ale moje spoléhání na euro-atlantické rozkročení má taky své limity u vědomí společné agrese proti Srbsku.

http://streit.blog.idnes.cz/

5567 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Apokalypsa se blíží pro jednu samostatnou kategorii - finančníky. Světová ekonomika alespoň dvojnásobně prudce splaskneAgent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. stoletíMuslimští imigranti chystali v Německu obrovský teroristický útok

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Doufám, že mě chvilkaři vyslyší... Michael Kocáb předložil, co mají nově žádat. Dosud nezaznělo a je to velkéKlaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkaz
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění