Katolický whig lord Acton

Autor: David Floryk | Publikováno: 23.10.2008 | Rubrika: Kulturní válka
Anglie

Lord Acton„Moc má sklon korumpovat; absolutní moc korumpuje absolutně.“
Tak zní neznámější citát lorda Actona (1834-1902). Tento britský historik, katolický myslitel, morální filosof a liberální politik,  je však autorem i přemnoha dalších myšlenek, jež se však – ke škodě nás všech – netěší takové popularitě, jako onen pověstný bonmot.

John Emerich Edward Dalberg Acton se narodil roku 1834 v Neapoli v katolické šlechtické rodině, po otci měl předky anglické a po matce bavorské. Jeho otec záhy zemřel a když mu byly tři roky, matka se znovu provdala - za lorda Levesona, pozdějšího Gladstoneova ministra zahraničí – a rodina se přestěhovala do Britanie. 
   Kvůli svému katolickému vyznání nestudoval na anglických universitách, ale v Mnichově u historika Dollingera, který jej inspiroval hlubokou láskou k historickému zkoumání,  kterému zůstal Acton věrný po celý život jako svému životnímu poslání.
   Acton byl člověk kosmopolitního rozhledu se zázemím britské nezávislosti a německé učenosti, znalec mnoha jazyků a zemí, který se celý život pohyboval ve vyšších společenských a politických kruzích. V letech 1859 - 1868 zastupoval jako liberální poslanec v Dolní sněmovně irský okrsek Carlow. V 1865 se oženil, vzal si bavorskou hraběnku Marii, s níž měl posléze jednoho syna a tři dcery. V roce 1869 pak byl povýšen do šlechtického stavu jako lord Acton, první baron z Aldenhamu.
   Acton vydával katolický časopis The Rambler, věnovaný společenským, politickým a teologickým otázkách. Stal se důvěrným přítelem a poradcem liberálního vůdce Gladstonea. Říkávalo se, že „Gladstone ovlivňuje všechny okolo něj, ale Acton je tím, kdo ovlivňuje Gladstonea”.
  
V roce 1895 byl jmenován profesorem historie v Cambridgi, kde působil až do své smrti. Většinu života však pracoval jako soukromý učenec, nezávislý na akademických institucích. Byl považován za jednoho z nejvzdělanějších Angličanů své doby. Přečetl nesmírné množství knih - a napsal toho méně, než by si přáli jeho žáci. Zamýšlenou práci „Historie svobody“ nikdy nenapsal, jeho publikované dílo tak sestává převážně z přednášek a článků.

Katolický whigActonovo politické myšlení vycházelo především z whigovské, tedy klasické liberální tradice Anglie, sahající až k „slavné revoluci“ 17. století, jež se spojuje s obhajobou  parlamentarismu, svobodného obchodu a náboženské tolerance. Acton navazoval na dílo Edmunda Burkea a podobně jako mnoho jiných liberálů té doby byl ovlivněn Alexisem de Tocqueville.
   Být liberálem znamenalo pro Actona hájit svobodu. Svou obhajobu svobody založil Acton na existenci svědomí: svědomí je jakýsi božský „vyslanec“ v člověku, vůči němuž je člověk povinován poslušností. Má mravní povinnost činit to, co mu přikazuje svědomí. Stát má tuto  mravní povinnost občana respektovat – a je tedy povinen garantovat náboženskou svobodu, svobodu svědomí – a také svobodu politickou, která je předpokladem realizace svobody svědomí.
   Svoboda je tak podle Actona svobodou člověka činit to, co mu přikazuje svědomí. Politická svoboda je pak životní podmínkou a současně strážcem oné primární svobody náboženské.
   Acton byl odpůrcem myšlenky svrchovanosti lidu, naopak byl přesvědčen, že svoboda je nejlépe zabezpečována ústavní rovnováhou mocí a decentralizovaným politickým uspořádáním. Uvědomoval si ohrožení svobody moderními idejemi rovnosti, tendence k erozi nezávislých center moci a narůstání moci státu. Vždyť právě spojení svobodných trhů, decentralizované vlády a svobody myšlení napomohlo vytvořit ty nejvíce prosperující, nejpokojnější a nejsvobodnější společnosti, jaké byly kdy v lidských dějinách známy.
   Obrana svobody má v dějinách dlouhou tradici, kterou Acton spatřoval vždy po boku křesťanství. Na církev v dějinách proto pohlížel jako na strážkyni svobody, a to pro její hájení primátu duchovních zájmů a její funkci nárazníku proti neomezené moci sekulárního a centralizovaného státu.
   Napsal dokonce, že „prvním whigem“, tedy svého druhu předchůdcem klasického liberálního myšlení, byl sv. Tomáš Akvinský. K této tradici „katolických whigů“, řekněme tedy klasických liberálů, inspirovaných katolickou morální tradicí, se hlásí dnes např. Michael Novak, americký neokonzervativní myslitel.
   Zdánlivě paradoxně - avšak s vnitřním přesvědčením o nutnosti hájit svobodu svědomí a decentralizaci moci – katolík Acton patřil k předním odpůrcům dogmatu o papežské neomylnosti během prvního vatikánského koncilu (1870). Přesto, že postup Říma mnohokrát kritizoval, pokládal “spojení s Římem za dražší než život”.

Historie jako dějiny svobodyMinulé zkušenosti jsou základem, na němž je vystavěna naše důvěra v různé instituce, a naše současné politické názory nevyhnutelně ovlivňují interpretaci historie. Z historie se však můžeme poučit jen stěží, pokud historické skutečnosti, ze kterých vyvozujeme své závěry, nebudou správně popsány a vyloženy.
   Vliv, který na veřejné mínění mají historikové, je asi bezprostřednější než vliv politických teoretiků. „Na každého, kdo se seznámil s díly politických filosofů z první ruky, připadá padesát až sto těch, kdo ji vstřebávají z prací historiků“, napsal o Actonovi F. A. Hayek.
   A zde je právě úkol historika – alespoň v tom smyslu, jak mu rozuměl Acton. Tedy vytvořit jednu z možných interpretací historie ve světle jistých hodnot. A pro Actona touto hodnotou, po které v dějinách pátral, byla svoboda. Právě této „whigovské interpretace historie“ mnozí přičítají příznivý vliv na vytvoření liberální atmosféry Anglie 19. století, ba celého politického ethosu národa. Historik Christopher Dawson napsal: „Actonova velkolepá vize celosvětových dějin, to je něco jiného než spojené dějiny všech zemí; je to něco, co poučuje ducha a osvěcuje duši“.
  
Tato historiografická škola posléze vyšla z módy s ústupem klasického liberalismu. Otázkou však zůstává, jak trefně poznamenává Hayek, zda se historie díky tomu, že se o ní dnes tvrdí, že je „vědečtější“, stala spolehlivějším a důvěryhodnějším průvodcem pro orientaci v současných politických otázkách.

Jestliže o Edmundu Burkeovi napsal Russel Kirk: „Byl liberální, protože byl konzervativní“, pak pokud jde o lorda Actona, můžeme směle parafrázovat: Acton byl konzervativní, protože byl liberální. 


Lord Acton (1834–1902)
britský filosof a politikporadce liberálního vůdce Gladstoneanedokončené dílo: Historie svobodyvydavatel časopisu The Rambler

 

www.cevro.cz

3554 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„ČT v ohrožení! Televizní krize? Příští rok.“ Sabina Slonková veřejně. Oznámila věc o synovi BabišeChartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění