Sarkozy a Eurabia aneb o jednom překvapivém souručenství

Autor: Michal Semín | Publikováno: 5.8.2008 | Rubrika: Politika
EUStan

Sen Nicolase Sarkozyho o nepřímém rozšíření Evropské unie o arabské státy Středozemí začíná dostávat konkrétnější podobu. A muslimové, kteří v těchto státech tvoří výraznou většinu, nemohou skrýt své uspokojení. Zvláště když si z úst francouzského prezidenta mohli na adresu islámu vyslechnout tato slova: „Islám značí pokrok, vědu, hrdost a modernitu", pronesená u příležitosti vyhlášení výsledků architektonické soutěže o vytvoření stálé sekce islámského umění v pařížském Louvru. V ty samé dny, kdy Sarkozy vytruboval do světa vytvoření politických základů pro vznik Eurábie a ujišťoval své arabské partnery, že přátelství s arabským světem je pro Francii velice důležité, shořelo na předměstích francouzských měst téměř 600 automobilů... 

Naděje, které do Sarkozyho vkládali zastánci uchování identity francouzského národa a efektivního řešení nekontrolovaného přistěhovalectví, se ukázaly jako zcela liché. V praxi se Sarkozyho politika příliš neliší od politiky fanatického ateisty Zapatera, jehož snaha o vymýcení posledních zbytků křesťanských kořenů Španělska připomíná rudé běsnění na počátku a v průběhu španělské občanské války. Oba zmínění politici se dnes předhánějí v tom, kdo přijde s radikálnější vizí socialistické a multikulturní utopie. A islám v Evropě, o kterém předpokládají, že jej bude možné sekularizovat, jim slouží jako beranidlo k prosazování svých politických cílů. Kdo se ale jen trochu orientuje v problematice islámu a jeho východisek, pak nemůže nevidět, že užitečnými idioty v této hře nejsou muslimové, ale evropští politici, kteří „harmonickému soužití"s islámem otevírají dveře. V tomto kontextu je třeba rozumět i právě probíhající „Světové konferenci o dialogu" (http://www.world-dialogue.org/english/english.htm), kterou v Madridu slavnostně otevřeli strážce evropského postmoderního sekularismu Zapatero se strážcem dvou nejvýznamnějších mešit saudsko-arabským králem Abdullahem, představitelem státu, vyznačujícího se jednou z nejradikálnějších verzí islámu.

Mnozí muslimové již totiž dávno vědí, že postkřesťanská Evropa je ideově vyprahlá a tudíž nepředstavuje efektivní hráz proti šíření islámu na její půdě. O tom svědčí i svojí otevřeností pozoruhodný článek, jehož autorem je Velký mufti Bosny a Hercegoviny Mustafa Cerić, uveřejněný v lednu letošního roku s názvem "Otázka jediné muslimské autority v Evropě".

Úkolem článku je obhájit myšlenku vytvoření jediné celosvětové autority pro otázky občanského a náboženského života muslimů. A autor se domnívá, že nejlepším místem pro začátek tohoto procesu je právě Evropa.

Článek byl publikován v časopise European View, vydávaném Centrem pro evropská studia. Cerić v něm obhajuje názor, podle něhož by měli všichni muslimové podléhat nejen zákonům šarí'a, ale také jedinému společnému politickému a duchovnímu vůdci. Jednotlivé státy by měly smluvně garantovat fungování této paralelní jurisdikce, což by v praxi znamenalo položení základů pro utvoření evropského chalífátu.

„Islámská smlouva, šarí‘a, je věčná, nezpochybnitelná a neohraničitelná", píše Cerić, a „jednotný evropský imamát (uvedení zákonů šarí‘a do praxe)" byl měl zajistit „institucionalizaci islámu v Evropě". Autor dále poznamenává, že by se oba velké proudy uvnitř islámu měly spojit za účelem „vytvoření jednotné celosvětové muslimské autority". Cerić píše, že si islám v Evropě zasluhuje mnohem víc než jen pouhé uznání, ale i vytvoření takového prostředí, které by evropským muslimům umožnilo institucionální reprezentaci, mající politickou podporu vlád i veřejnosti.

Cerić vidí spojení mezi dnešní Evropou a politickým islámem naprosto jasně. Po závěrečných výrocích, které hraničí s urážkami (evropská společnost ještě „nedospěla" do stadia, aby si dostatečně uvědomovala výhody jednotné muslimské autority), zakončuje svůj článek touto nosnou myšlenkou: „Jednotná muslimská autorita v Evropě bude dříve či později ustavena, a to s ohledem na potřeby mladých muslimů, kteří svou islámskou identitu nadřazují nad svou identitu národní a etnickou...".

Na jiném místě článku uvádí autor paralelu mezi islámem jako „univerzálním" náboženstvím a muslimy jako „globálními obyvateli". Jak je patrné, v Cerićově koncepci existuje přímé spojení mezi návrhem na vytvoření evropského chalífátu (ačkoli Cerić tohoto výrazu přímo neužívá) a kosmopolitní ideologií globalizace, jejíž klíčovou součástí je evropská integrace.

Proto je Cerić odpůrcem Evropy na bázi nezávislých národních států a příznivcem dnešních sjednocovacích procesů a jejích ideových východisek. Může být snad jasnější důkaz jejich škodlivosti?

http://blog.ihned.cz/index.php?p=YSemin

3055 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krkuJsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění