Klaus: Ratifikace Lisabonské smlouvy nemá žádný velký smysl

Autor: Redakce | Publikováno: 6.8.2008 | Rubrika: Rozhovory
Klaus - patriot

Tisková konference prezidenta republiky Václava Klause po přijetí předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky

Lány, 5. srpna 2008

 

(začátek nahrávky není slyšitelný)

 

 

Václav Klaus: …ratifikace této smlouvy nemá žádný velký smysl. Mně se to říká snadněji za sebe samotného, pan předseda má za sebou ještě kromě sebe osmdesát senátorů. Třetí větší téma, které jsme diskutovali, byly také nejrůznější akce a agendy kolem českého předsednictví Evropské unie. Myslím, že oba cítíme pocit určité střídmosti v pohledu na tuto půlroční událost a já tedy se pokouším brzdit některé velké expektace toho, co všechno zásadního a hrdinného uděláme a v Evropské unii změníme. Já si myslím, že je potřeba, abychom po technickoorganizačně administrativní stránce to předsednictví zvládli a klást si nějaké extrémní cíle podle mého názoru není žádoucí. Nicméně vypůjčuji si termín pana předsedy, jestli mně to dovolí: i prezident i obě komory Parlamentu – to je termín, který ode dneška budu používat, pane předsedo, jsou součástí českého předsednictví, nikoliv pouze vláda. A to myslím, že také předurčuje celou řadu věcí.

 

Radim Ochvat: Děkuji panu prezidentovi. A nyní bych poprosil pana předsedu.

 

Přemysl Sobotka: Takže dobré poledne, dámy a pánové. Já musím panu prezidentovi velmi poděkovat za to, že mi dal šanci, abychom se opět sešli po delší době. Měli jsme si co říct kromě těch základních třech témat, která jsme avizovali, to znamená téma Lisabonská smlouva, otázka umístění radaru v České republice a samozřejmě předsednictví České republiky příští půl roku, to znamená po novém roce 2009. Já v daném okamžiku z hlediska té Lisabonské smlouvy mohu říct jediné: Není-li souhlasné stanovisko všech zemí Evropské unie, je tato Lisabonská smlouva neratifikovatelná a v České republice nedovedu si představit, že by jedna země, která už jasně řekla své NE, byla nějakým způsobem pod tlakem dohnána ke změně názorů. Čekáme na stanovisko Irů a podle toho samozřejmě bude probíhat i případná ratifikace po stanovisku Ústavního soudu v našem Senátu. Otázka kdy jsem pana prezidenta informoval o červnovém setkání předsedů Parlamentu v Lisabonu, tak já to mohu okomentovat, že to mělo dvě části. Jedna byla méně oficiální, kde jsme byli v uzavřenějším okruhu a tam zazněla velmi dominantní věta, která šla napříč všemi zeměmi: Evropská unie v této chvíli (bruselští) úředníci a politici se odtrhli od občanů. Já si myslím, že je to přesně otázka, že v této chvíli Evropská unie je svým způsobem tak trochu nemocná a je potřeba udělat diagnózu na to, jak budeme tuto záležitost léčit. Signál od předsedů Parlamentů jednotlivých zemí bylo, kdybychom u nás měli referendum, tak by dopadlo stejně jako v Irsku. A já si myslím, že je to ten přesně signál, kterému bychom měli zabránit, měli bychom se vrátit k podstatě celého vzniku Evropské unie. Otázka předsednictví – pana prezidenta jsem informoval, jaké akce proběhnou ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou a opakuji tu větu, kterou jsem mu sdělil: český Parlament, obě komory jsou součástí zahraniční politiky České republiky, role národních Parlamentů je jasná a žijeme v parlamentní demokracii. Otázka radaru – zatím nemáme tuto smlouvu, tuto smlouvu, protože se čeká na uzavření těch dalších dvou smluv, nemáme je ani v jedné komoře, předpoklad je, že bychom na přelomu roku projednávali tuto smlouvu a jak bude výsledek, to samozřejmě ukáže hlasování. Takže to je z mé strany všechno.

 

Radim Ochvat: Děkuji také panu předsedovi. A nyní prosím prostor pro vaše dotazy.

 

Česká televize, Daniel, Takáč: Dobrý den, pana předsedu Sobotku bych rád poprosil o trošku doplnění. Říkáte, že Lisabonská smlouva je za stávající situace neratifikovatelná. Je to názor, řekněme, celého klubu ODS v Senátu a tudíž  můžeme očekávat, že Senátem Lisabonská smlouva neprojde? To by byla otázka na vás. A pane prezidente, jestli mohu poprosit trochu rozvést onu myšlenku, že jak prezident, tak i obě komory Parlamentu jsou součástí té zahraniční politiky. Co si pod tím představujete, jak do vašeho vystupování během předsednictví tak co byste očekával třeba tedy od obou komor Parlamentu. Děkuji.

 

Přemysl Sobotka: Otázka té neratifikovatelnosti je s určitou nadsázkou, protože nebude-li ve všech zemích Evropské unie ratifikována, tak to ztrácí kouzlo. A pak je potřeba se zamyslet nad tím, jak budeme ten problém řešit, pokud se nezmění postoj Irů a nepřijdou s nějakým návrhem, pravděpodobně vznikne třetí smlouva, která bude – určitě by měla být jednodušší, měla by jasně signalizovat, že Evropská unie není federace, ani superstát. Je to unie států, které se dohodly dobrovolně, že do tohoto celku vstoupí.

 

Václav Klaus: Tak slova pana předsedy se mně líbí. Já jsem začal tím, že mu nechci podsouvat nějaké své ostřejší názory. Vidím, že je to dneska opačně. Takže to se budu muset polepšit a přitvrdit v této věci. K té otázce, kterou jsem dostal: Podívejte, já nechci předesílat žádné konkrétní věci v této chvíli. My jsme ve fázi vylaďování toho, co budou dělat jednotliví ústavní činitelé a jednotlivé instituce naší země. Než jste sem přišli, než jsme jednali s panem předsedou, jsem měl pana kancléře Weigla, který jde jednat v tomto týdnu s panem místopředsedou Vondrou o dělbě práce v té či oné věci na tom či onom setkání mezi prezidentem a vládou a premiérem. A já myslím, že dneska jsem si ujasnil, že nezbytnou povinností je, aby celé to předsednictví nebylo pouze exekutivní, administrativní věcí, protože to bychom opravdu žili v té postdemokracii, kde o všem rozhodují prostě administrativy zemí a nikoliv bezprostředně volení poslanci, senátoři. Takže to proto jsem použil ten výrok, který opravdu jsem převzal od pana předsedy, že jak prezident, tak obě komory Parlamentu jsou součástí toho předsednictví. Není pravda, že je to otázka vlády a my pasivně se budeme dívat, co se v tom půl roce bude odehrávat. Čili to je asi takhle věc. Ale o tom, jak která akce bude a kdo tam pronese úvodní projev a kdo závěrečný a jestli bude recepce po akci v budově vlády, nebo na Pražském hradě, nebo eventuálně v Senátu, o tom teď se dolaďují věci, které  bezpředmětné teď takto formulovat.

 

Přemysl Sobotka: Jestli mohu doplnit, my máme dohodu s předsedou Vlčkem a s dolní komorou na spolupráci během předsednictví na úrovni Parlamentu. Máme dohodu s panem vicepremiérem Sašou Vondrou, nebo ministrem Sašou Vondrou na téma koordinace a v daném okamžiku jsem panu prezidentovi slíbil, že mu pošleme přesně, kde bude se co odehrávat. A pokud by zvážil, tak samozřejmě ho rádi pozveme.

 

Radim Ochvat: Prosím další dotaz.

 

Redaktor: …. doplnění na pana Sobotu. Tam byla i ta druhá otázka: stanovisko klubu ODS v Senátu a jestli tedy můžeme očekávat, že neprojde Lisabonská smlouva Senátem.

 

Přemysl Sobotka: Stanovisko klubu není v této chvíli dokončeno. Čekáme na stanovisko Ústavního soudu. Zatím mohu říct, že tak asi 51 procent klubu je pro případnou ratifikaci po stanovisku Irů. A ta druhá, to znamená 49 procent, je v té poloze, že nesouhlasí s touto. Ale žijeme v parlamentní demokracii a tady nepředpokládám, že bude závazné hlasování.

 

Václav Klaus: Teď přemýšlím, pane předsedo, jak budete čtvrtit senátory, aby ze 41 se udělalo 51. A 49 procent, to bude docela složitý úkol.

 

Radim Ochvat: Prosím další dotaz.

 

Televize Nova, Alena Kovářová: Dobrý den, pane předsedo, dříve jste o Lisabonské smlouvě řekl, že je pro vás mrtvá. Platí to i nadále, nebo záleží na tom, jestli ji bude ratifikovat Irsko? A otázka na pana prezidenta. Pane prezidente, vzniklo sdružení Zeman for prezident. Myslíte si, že má šanci a myslíte si, že případně Miloš Zeman má šanci stát se vaším nástupcem?

 

Přemysl Sobotka: Já – otázka, že Lisabonská smlouva je mrtvá: ano, pokud nebude celý počet zemí a irské NE, není stanovisko známo. Irské Ne je jasný signál, s nadsázkou můžeme v této chvíli říct, že Lisabonská smlouva je v uvozovkách „mrtvá“.

 

Václav Klaus: Já k té vaší otázce bych chtěl říci, že žijeme v parlamentní demokracii, nemáme dědičnou monarchii a musím dodat, že jsem se vždycky s velkým nesouhlasem díval na pokusy mého předchůdce v této funkci, když jmenoval celou řadu kandidátů, které by se právě jemu na tuto funkci líbili. To jsem se velmi mračil a nehodlám to dělat ani teď. O tom, že je Miloš Zeman významnou postavou české politické scény a že by tu funkci určitě zvládl, já bych nepochyboval. A nedržel bych hladovku, kdyby byl zvolen.

 

Radim Ochvat: Prosím, jsou ještě nějaké dotazy? Vyčerpány? Tak děkujeme.

 

Václav Klaus: My vám také děkujeme, na shledanou.

 

 

 

 

 

 

 

Doslovný přepis mluveného slova.

 

Václav Klaus

 

Soubor:Flag of the president of the Czech Republic.svg

2970 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Černoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiVážení čtenáři, pomozte nám prosímFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárstvíNelegální imigrant, který znásilnil nezletilou českou dívku u Lukavce, dostal dva roky, muži, který při Prague Pride spálil vlajku symbolizující homosexualistickou ideologii LGBT, můžou hrozit tři roky vězení!

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění