Eutanázie?

Autor: Alexander Tomský | Publikováno: 10.10.2008 | Rubrika: Kulturní válka
Bolšnac 14

Na podzim začne senát projednávat návrh zákona senátorky Václavy Domšové, jenž má zavést legální eutanazii (eu–dobrá, thanatos–smrt). Jak je to možné? Neměli jsme snad ještě nedávno přísný paragraf na ty, kteří by snad chtěli někomu “pomáhat” na onen svět? Nebyla dokonce i sama sebevražda trestným činem? Neúspěšným pachatelům mělo vězení zvýšit touhu po životě, a ti úspěšní bývali kdysi trestáni in memoriam neokázalým pohřbem za hřbitovní zdí. Sebevražda byla považována za zradu vůči životu (a společnosti), a vraždy z milosrdenství proto nebývaly běžné. Lidé byli také daleko ochotnější trpět.


Starých lidí dnes rapidně přibývá. Otužilá generace, jež přežila válku i socialismus, dbalá na pohyb, zdravou výživu a možnosti dnešní medicíny, se dožívá stále vyššího věku a, přiznejme si to, začíná poněkud překážet. Její děti se už sami blíží důchodovému věku, mezigenerační solidarita slábne, a sociální stát na důstojnou péči o důchodce pomalu nestačí. Rapidně přibývá i tělesně a mentálně postižených.

A tak se zrodil nový soucit s nevyléčitelně nemocnými. Analgetika vždy nezabírají, a není-li naděje na uzdravení, tak se zdá být rozumné trápení ukončit. Jistě, pacient má svaté právo léčení odmítnout (neplést s eutanazií), jenomže se mu do toho často nechce. A tak se objevila myšlenka, že by se lékaři mohli stát i asistenty smrti. Samozřejmě, že ani jim se do toho moc nechce. Dobře vnímají protimluv takové profese.

Zato zákonodárci, ti pochyby nemají, pochyby jsou problémy těch druhých. Za všechny ex-premiér: “Jde o to, aby případná možnost dobrovolného a lékařem asistovaného ukončení života člověka nebyla zneužita, eventuální zákon usměrňující eutanazii musí obsahovat takový mechanismus, takové zpětné vazby, které zneužití eutanazie znemožní.”

Zákony mají zakazovat; jakmile něco povolují, jde o výjimku ze všobecného pravidla, a na nich stavět nelze (římské právo). Prastará spravedlnost bývala jednoduchá a jednoznačná: nezabiješ!

Ještě nedávno (19.stol.) vážení lidé docela vážně soudili, že by nikoho z respektované společnosti ani ve snu nemohlo napadnout spáchat například vraždu. Musel by být blázen! To jenom na okraji společnosti existuje kriminální třída, jakýsi vzdálený kmen divochů, (deviantů), která nejspíš z bídy a špatného prostředí podléhá zločinnému pokušení.

A v době zcela nedávné (20.stol.) zase převládl názor, že jsou naopak všichni lidé zakamuflovanými zločinci, a proto žádnou svobodu nezaslouží - lidskou masu je nutno bedlivě hlídat, kontrolovat a usměrňovat a ty nenapravitelné převychovat případně likvidovat.

Hnědého i rudého kolektivismu jsme se sice zbavili, jenomže moderní myšlení se opět vychýlilo, sloučilo oba předchozí názory, a má dnes pocit (není zásadové, ale zásadně pocitové), že lidé nejsou přece tak špatní, a pokud podléhají pokušení, tak jenom proto, že nejsme dost dobře zabezpečeni, nebo nemáme dobře vymyšlené zákony.

Taková je víra dneška. Člověka musíme chránit a opatrovat v bavlnce dokonalých zákonů! Budou-li všude dostatečná omezení a zákazy, kamery a policie, člověk bude svobodný.

A riziko, že pomahači smrti zneužijí svou roli? Stačí přece zpětné vazby.

Psáno pro deník E15

3626 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?V Evropské unii vládne Brežněvova doktrína omezené suverenityMartin Fendrych, toho času komentátor Aktuálně.cz, se rozčiluje nad ošklivým nálepkováním, zejména pokud jde o nařčení z neomarxismu, jehož je sám častým terčem...Zhouba křesťanstva: Přizpůsobení se světu. Rozbití komunit, kompromisy a ústupky. Jsme tam, kde nás ďábel chtěl mít. Kdo má strach z Pravdy? Poničenou katedrálu musíme obnovit takovou, jaká původně bylaNelibi se vam reprezentovat stat a narod? Vraťte pul miliardy a valte… Fotbalova asosiace ČR, spolek, kery na svuj provoz dostava každoročně od nas ode všech pul miliardu korun, se asi za svuj narod stydi...

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Kniha anglického disidenta jehož na Facebooku nezveřejní: Mohamedův korán - Proč muslimové vraždí za islámVojenských zásahů není stále dost, mírem je třeba šetřit. Naštěstí však Washington zbrojí

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Duševně nenormální!“ Zeman pro PL ze Slovenska udeřil na Milion chvilek a poslal vzkaz na LetnouHrušínský vynesl hodně silný výrok směrem k Hradu. Komentátor varuje: Takový člověk u moci? Lidé s jiným názorem by skončili v lágrech nebo na oprátkách!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění