Evropská identita jako další slepá třetí cesta? - Na okraji eseje E. Ottolenghih

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 21.6.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - tricolora

V současnosti tak dramaticky schvalovaná (či neschvalovaná) Evropská ústava je mimo veškerou pochybnost založena na hypotéze existence evropské identity, která přesahuje národní identitu jednotlivých členských států EU či je těmto národním identitám nadřazena. Slovo evropská identita je chápáno buď ve smyslu normativním (že by evropská identita být měla) nebo ve smyslu pozitivním (že evropská identita je). Odlišení je i v časové dimenzi - pro někoho evropská identita už v jakési blíže nedefinované minulosti existovala, pro jiné existuje i dnes, pro další je to prognostický soud ohledně dohlédnutelné budoucnosti.

Hned na počátku bych chtěl předeslat svůj názor: neznám žádné empirické důkazy, že kdykoliv v minulosti existovala evropská identita (naopak si myslím, že všichni minulí usilovatelé o něco takového byli dějinami poučení, že to nejde a že to nemá smysl dělat), jsem přesvědčen, že neexistuje ani dnes a myslím, že by byla eventuálně potřebná jedině v tom případě, kdyby bylo potřebné Evropu sjednotit, což za potřebné nepovažuji.

Současně jsem přesvědčen o tom, že je identita, pocit identifikování se s tou či onou entitou (jedince přesahující), nezbytným prvkem společenské soudržnosti, odborněji řečeno, sociální koheze. Bez ní nemůže žádné lidmi utvořené seskupení dlouhodobě existovat a fungovat. Asi proto se eurofilové, kteří jsou v zajetí své postnacionální utopické vize, snaží evropskou identitu vydupat ze země, což je pro mne dalším příkladem úsilí o třetí cesty, které - jak už jsme se v historii tolikrát přesvědčili - nikam nevedou.

Vlivný washingtonský American Enterprise Institute ve spolupráci s New Atlantic Initiative počátkem června 2005 publikoval pozoruhodný esej oxfordského profesora Emanuela Ottolenghiho, který otázky tohoto typu velmi přesně pojmenovává a který se ptá, zda se dnešní panevropská doktrína může stát tmelícím prvkem rodícího se multikulturálního modelu, založeného na popření všech prvků nacionalismu, vlastenectví a patriotismu a na budování identity dominantně na abstraktní doktríně lidských práv a dalších abstraktních hodnot?

Jeho odpovědí je, že to možné není. Polemizuje také s tezí, že je Evropa národů (a států) hlavní příčinou evropské, leckdy bolestné minulosti, že je úkolem Evropské unie překonat ostudné dědictví evropských národů (které vyvolalo dvě světové války), že je možné (a žádoucí) existující identity a loajality potlačit a že za ně existuje smysluplná náhražka.

Spolu s Davidem Goodhartem, vydavatelem britského časopisu Prospects, říká, že "občanství není pouhou abstraktní myšlenkou ohledně práv a povinností. Je totiž něčím, co si většina z nás nevybírá, ale do čeho se rodí. Vychází ze sdílené historie, ze sdílených zkušeností a často i ze sdíleného utrpení". To je přesně to, co už delší dobu říkám i já, naposledy ve svém projevu ve Finsku pro Paasikivi Society. Toto není možné kritizovat jako jakýsi primitivní nacionalismus.

Souhlasím s ním, že identita vzniká jako výsledek dlouhé historie a že není produktem laboratorních experimentů, komplikovaných mezinárodních smluv a bruselských seminářů". Souhlasím s ním, že dnešními kroky vzniká neřešitelné dilema, které může poškodit celý evropský projekt, protože "oslabování národních identit a absence jejich smysluplné náhrady" vytváří stav bez identity, i když "se lidé potřebují identifikovat". Má pocit, že je to nebezpečné pro "old-timers" (snad je nejlepší říci starousedlíky), ale zejména pro imigranty, kterých je - a bude - v Evropě stále více.

Identifikace či přináležení jsou nezbytné. Proto bude "budoucnost Evropy do značné míry záležet na tom, jaká identita bude nakonec vytvářet loajalitu Evropanů". Imigrantům Evropa žádný American dream, který je základem amerického patriotismu, nenabízí. Já imigrační pohled - viděno z České republiky, kde je podle poslední statistiky jen 2,5% cizinců - nevidím jako klíčový. Dosud. Mne daleko více trápí ztrácení identity pro ty "old-timers".

Vraťme se ze třetích cest, podržme si staré, dobré identity a loajality, nevytvářejme nové mýty. Přepišme evropskou ústavu.

Václav Klaus, Mladá fronta Dnes, 16.6.2005
www.klaus.cz

3815 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

„Zvykněte si,“ říká holandská mešita nepřizpůsobivým občanům, kteří si stěžují na svolávání k modlitbámTento návrh je nejlepší, co se tu objevilo od roku 1989. To se nesmí stát, reaguje vyděšeně Kalousek. Oč jde?Bez Vás nepřežijeme...Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatekŠlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění