Rusko není Sovětský svaz

Autor: Michal Semín | Publikováno: 20.8.2008 | Rubrika: Zamyšlení
NE-KSČM

Když si tak pročítám komentáře českých intelektuálů a politiků, nacházejících paralelu mezi vpádem sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a současným konfliktem na Kavkaze, nemohu se zbavit dojmu, že se obtížně orientují v dnešní politické realitě. Ba co víc, že nerozumí ani událostem roku 1968.  

Nejprve pár slov k srpnové invazi vojsk Varšavského paktu. Ano, na přepadení a okupaci Československa se ve velké míře podíleli ruští vojáci. Ruský národ byl nejmocnějším národem Sovětského svazu, a nese tedy největší míru odpovědnosti za spáchané zločiny a příkoří, způsobená okolním národům. Přesto bychom neměli zapomínat na to, že příčinou rozpínavosti SSSR nebyla snaha Ruska dobýt svět, ale mesianistická ideologie komunismu, jež byla Rusku implantována zvenčí. Komunismus se nezrodil v Rusku (většina bolševických vůdců byla židovského původu) a je to jen shoda historických okolností a určité rysy ruské národní povahy, jež z Rusů učinily mozkové centrum komunistické říše. Komunistická ideologie hraje v současné ruské společnosti jen zanedbatelnou roli. Daleko důležitější úlohu dnes hraje státem podporované národovectví a pravoslaví. Tím se také dnešní Rusko liší od Západu, kde je ohled na národ či náboženství ze strany státu téměř nulový. Mám k ruskému pravoslaví z řady důvodů kritický postoj, ale jedno mu upřít nemohu – v dnešním Rusku je hrází proti libertinismu, trůnícímu v západních demokraciích.

Invaze do Československa v roce 1968 byla vedena snahou po obnovení stability komunistického režimu, nikoli touhou Rusů po světovládě. Ostatně vojáci, kteří naši vlast před čtyřiceti lety obsazovali, pocházeli z mnoha národů tehdejšího SSSR, stejně jako sovětský komunismus nebyl dílem toliko ruských komunistů. Nekritickým stoupencům Gruzie bych připomněl alespoň dvě stěží přehlédnutelné postavy – Josifa Vissarionoviče Džugašviliho alias Stalina a Lavrentije Pavloviče Beriju…

Nepopírám, že Rusko jisté imperiální ambice má. Na sousedící státy chce mít vliv, a pokud jej ztrácí, často s ním ztrácí i ohledy. Snad jen ti nejzarytější rusofobové si však ještě nevšimli, že Rusko je v situaci, kdy se spíše brání, než aby aktivně expandovalo. Posuďte sami. Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, bylo Rusům slíbeno, že nedojde k rozšíření Severoatlantické smlouvy o státy bývalého komunistického tábora. Realita? Dnes jsou v NATO nejen země střední Evropy a Pobaltí, jež k západní Evropě kulturně a civilizačně patří, ale do NATO mají nakročeno i Gruzie a Ukrajina. Rusko stáhlo svoje vojáky z cizích území. Za doby panování cara Borise dalo rozkrást národní bohatství Ruska místním oligarchům, spjatým s početnou ekipou privatizačních poradců ze Západu a nadnárodních firem. Ruský vliv na dění ve světě se postupně vytrácel a ze světa, rozděleného v pax Americana a pax Sovietica, se stalo území, ve kterém dominovala již jen jediná mocnost – USA.

Z úst Johna Mc Caina, republikánského kandidáta na prezidentský úřad, na adresu Ruska před několika dny zaznělo, že není možné tolerovat, aby i ve 21. století jeden stát napadal státy jiné. Pokrytectví některých předáků USA a Západu patrně nezná mezí. Nebo jsme už zapomněli na oněch 78 dní, kdy letecké síly NATO bombardovaly Srbsko? A co invaze USA do Iráku? A neslyšeli jsme snad z úst téhož Mc Caina výzvu ke změně režimu v Iránu vojenskými prostředky? Je možné, že si Američané, mající svoje vojenské posádky ve 156 zemích světa, počínají ve válečných konfliktech ve světě méně brutálněji než Rusové v Gori, o to účinněji však ovlivňují osudy jednotlivých států, jak jsme tomu byli svědky v případě tzv. barevných revolucí v zemích bývalého Sovětského svazu.

Mám na rozdíl od Ruska v USA mnoho přátel. V Rusku jsem nikdy nebyl, v USA již mnohokrát a těším se na příští návštěvu. Nekritizuji americkou politiku z důvodu protiamerických předsudků, ale proto, že mám na svoje „spojence“ zvýšené mravní nároky. Chtějí-li USA umravňovat svět v duchu dnes převládající ideologie demokratického kapitalismu, liberálního pojetí lidských práv a humanitarismu, pak jim musíme měřit stejným metrem. Také není dost dobře hajitelné podporovat odštěpení Kosova a v případě vyhlášení nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie na Gruzii volat po principiální nedotknutelnosti územní integrity státu.

Bude-li Západ Rusko provokovat i nadále, bude to ke škodě nejen Ruska, ale nás všech.

 

http://blog.ihned.cz/index.php?p=YSemin

8126 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasněMuslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění