Lubomír Zaorálek o nebezpečí zelených karet a přílivu imigrantů

Autor: Redakce | Publikováno: 20.8.2008 | Rubrika: Citáty
Zaorálek

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek pronesl ve sněmovně tuto pozoruhodnou řeč varující před zelenými kartami a před bezhlavou imigrací:

Dámy a pánové, je tady takové veselé rušno ve Sněmovně a takový nezvyklý čas ten srpnový na projednávání norem, nicméně si myslím, že tato norma, tento návrh je docela závažný a že by stálo za to si uvědomit, o čem rozhodujeme a o čem hlasujeme. Mám na mysli navrhovanou změnu zákona o zaměstnanosti a o pobytu cizinců. Já to nechci rozebírat, abych udržel vaši pozornost. Teď bych se chtěl soustředit na věc, která mě zaujala nejvíce na tomto návrhu zákona, a to je otázka tzv. zelených karet a otevření prostoru občanům nebo obyvatelům zemí třetího světa, kteří by takto mohli s daleko výrazněji omezenými administrativními překážkami proudit do České republiky.

Mně připadá, že to je rozhodování o tom, jak chceme, aby do budoucna vypadala Česká republika. To je debata, která se tady konala v minulosti vícekrát. Ona má několik rovin. Ona má rovinu nejen sociální, ona má rovinu bezpečnosti, ona má rovinu i zahraničně-politickou.

V minulosti jsme zde dokonce projednávali některé normy, kdy se schvalovaly určité pokusy otevřít Českou republiku nebo dostat do ní některé kvalifikované síly z některých vybraných oblastí z některých zemí okolo v Evropě a blíže. Teď je zde úplně nový pokus. Ten má filozofii úplně novou. Já bych si jenom přál, abychom si uvědomili, že tady takový zcela nový pokus, poměrně revoluční, je, že o něm budeme rozhodovat a hlasovat.

Já jsem byl vždy přesvědčen, že Česká republika by se měla vyhnout chybám, ke kterým došlo v ostatních zemích západní Evropy. Mám na mysli to, co se stalo ve Francii a v Německu. Země, ve kterých vznikla poměrně rozsáhlá ghetta obyvatelů Turků, Arabů. Vznikla tam celá předměstí, ve kterých jsou dnes poměrně velké dramatické sociální problémy. Ve Francii jsou zapalována auta. Ty země viditelně obtížně hledají schopnost si s přívalem těchto nových etnik, kultur, národů poradit.

Zelené karty, jak jsem slyšel, by mohly u nás být vystaveny až pro statisíce přistěhovalců z nových zemí třetího světa. Slyšel jsem číslo 750 tisíc apod. Víte, mně se zdá, že to by zcela zásadně změnilo podobu České republiky. Otázka, kterou kladu, je, jestli máme na to, abychom takovýto příval nekvalifikovaných zaměstnanců ze zemí třetího světa vůbec zvládli a abychom se s ním do budoucna vypořádali.

Mám pocit, že tady je celá řada otázek. Upozornil jsem třeba na bezpečnostní otázky, jak jsme schopni něco takového podchytit z hlediska bezpečnostního. Byl jsem nedávno v jednom evropském městě, poměrně významném, kde mi říkali, že bych neměl chodit do některých čtvrtí, protože tam mají libanonské gangy apod. a v noci se tam střílí. A policie tam nejde jinak, než pokud je jich padesát a ozbrojených. Tohle všechno v západní Evropě najdeme a to je rozhodování, jestli to chceme mít i tady, nebo ne.

Já jsem přesvědčen, že zaměstnavatel, který třeba nemá možnost se podívat na to, koho přijímá - zelená karta se bude udělovat tak, že zaměstnavatel se nebude nejdříve moci setkat s dotyčným a posoudit ho, jak jsme dnes zvyklí - chápete, to je úplně nová situace! To znamená nejenom to, co namítají odbory, že dojde ke změně, že tady budou pracovníci různého typu sociálního, zdravotního zajištění, ale podle mě i další roviny, o kterých by se mělo mluvit.

Podívejte se, mně vadí to, že minule Sněmovna, když to projednávala v prvním čtení, neschválila, aby to projednával bezpečnostní výbor, protože mně připadá bezpečnostní rovina této otázky také nesmírně významná. My jsme to bezpečnostnímu výboru nedali. Když se nad tím zamyslíte, tak je to absurdní. Tam prostě evidentně bezpečnostní problém je. Při takovémto přívalu lidí ze třetího světa to prostě nebude pod kontrolou. Každý člověk, který se zabývá otázkou migrace, vám řekne, že tam hrozí velký bezpečnostní problém. Přesto se tím bezpečnostní výbor nezabýval.

Mně se zdá, že tady vstupujeme do něčeho, k čemu nebyla vedena odpovídající odborná veřejná diskuse. To je rozhodování, že my stojíme v určitém místě, teď rozhodujeme o tom, jestli takovýto příval lidí ze zemí třetího světa sem pustíme, nebo ne, a měli bychom dobře zvážit důsledky, které to nese. Říkám - má to několik rovin. Není to jenom sociální otázka.
Je třeba, abychom si uvědomili, co z toho bude za pár let. Za pár let tady budeme mít ghetta, která jsou dnes jedním z největších problémů Evropy. Podívejte se, já jsem ve Spojených státech narazil na knížku, kterou napsal Huntington a která se jmenuje "Kam směřuješ, Ameriko?". Když to zjednoduším, tak Huntington tam píše o tom, že dnes ve Spojených státech amerických žije stále menší množství toho původního obyvatelstva, těch řekněme bílých protestantů, kteří vlastně Spojené státy zakládali. Je tam obrovský příval lidí z Karibiku a odjinud. Dokonce si Američané stěžují, že to snižuje úroveň řemeslné práce, ten american standard toho, co je v Americe uděláno. Je to otázka identity Spojených států do budoucna. V Americe je to velké téma. A stejné téma to dneska začíná být v Evropě. Četl jsem nedávno práci jednoho Francouze, který říká, že Evropa se během 30-50 let promění tak, že se nepozná. Díky přílivu migrantů bude ztrácet svou kulturní identitu, svůj civilizační styl. Chápete? To všechno je součástí tak nenápadné věci, jako je dvousloví zelená karta. Já si myslím, že to je tak.
V materiálu se nedočtete přesně, jak velká bude ta vlna, jak to bude pod kontrolou. Vezměte si - ono je to zdůvodňováno třeba tím, že dnes máme poměrně velmi silný ekonomický růst a poměrně silně klesla nezaměstnanost. Ale to je stav, který je přece teď, v této chvíli. A dokonce, prosím vás, už ani v této chvíli úplně není. Poprvé jsem četl čísla, snad to řeknu přesně, kde jsem zaregistroval, že nezaměstnanost stoupla myslím o 0,3 % - pan ministr mě určitě opraví a řekne to přesně - ale k tomu obratu došlo. To je zásadní, že zde prostě došlo ke změně ve vývoji nezaměstnanosti. A stejně tak slyším, že jsou odhady ekonomického růstu najednou přehodnocovány, a dokonce snižovány.

To znamená ekonomická situace, která vedla Svaz průmyslu k tomu, že podporoval tuto myšlenku - on ji asi bude podporovat dále - nebo to, že se toho chopilo i Ministerstvo práce a sociálních věcí... Já rozumím, jaké poptávce tady odpovídá, a chápu, že ten nedostatek je reálný a dá se prokázat. Ale ptám se - tohle rozjede něco, co bude platit nejenom po období tohoto boomu, který už možná končí, ale my tady vytváříme zákonná opatření, která budou platit v situaci, kdy se najednou nezaměstnanost může zvyšovat. Ta situace, já nechci sýčkovat, ale je to prostě něco, co nemůžeme vyloučit. Jak potom toto opatření bude relevantní a jaké budou potom další kroky?

Připadá mi, že spouštíme něco, co není dostatečně zváženo právě z toho hlediska, že situace se může změnit z hlediska bezpečnostního a z hlediska toho, jakou chceme podobu České republiky. Podívejte se, já nejsem hlasatelem nějaké národní homogenity. Jde mi ale o to, abychom zvládli to, co do této země pozveme. Říkám - ano, zvěme sem cizince, samozřejmě jsme vždy říkali kvalifikované síly, které každý rád vítá, ale změna je v tom, že tady se jedná o příliv nekvalifikovaných pracovních sil ze zemí třetího světa. To je to novum a to je to, co říkám, že je revoluce.
Mně se zdá, že pokud to budou otevřená vrata statisícovému přílivu takovýchto sil - měl jsem potvrzeno, že to tak je - tak tím měníme podobu země a vytváříme problémy vnitřní bezpečnosti, vytváříme problémy kulturní identity. Protože představa, že ti lidé tady budou jako druhořadí občané, že to budou lidé, o kterých předpokládáme, že odejdou, ale jak víme ze zahraničí, oni potom špatně odcházejí. Chápete, představa, že tady bude někdo dva tři roky, to je složité, ono potom za dva tři roky zjistíte, že on by tady rád zůstal.
Jak bude otázka také vyřešena s ohledem na to, že jsme v schengenském prostoru? Jak je vyřešena otázka komunikace s ostatními státy Evropské unie? Já jen připomínám, že Francie má otázku migrace dokonce jako jednu z priorit svého francouzského předsednictví. Je to velký evropský problém. My ho tady řešíme po svém, sami. Já si vůbec nejsem jistý, že to je ideální přístup. Je to velké téma. Dokonce si myslím, že je pro veřejnost zajímavé. Lidi zajímá, s kým tady budou zítra žít a jaká bude bezpečnost na ulicích. To není jen odborná záležitost. To je vlastně velké politikum.

Dovolím si tvrdit, že odborná debata nebyla dostatečná a nebyla dostatečně důkladná na to, abychom dohlédli, kam to všechno vlastně míří, tato nenápadná zelená karta. Já tady prostě říkám, že s touto úrovní debaty, s tím, že to bezpečnostní výbor ani neprojednal, já s tím takto nemohu souhlasit a zvednout pro to ruku.

 

pozn. EUportal: Je paradoxní, že za to, že ČSSD vysloví oprávněné obavy, které mimochodem v minulosti vyřknul již Václav Klaus, ODS tuto stranu označuje za xenofobní a lepénististickou. Hanba ODS!

 

5454 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...A opět muslimští imigranti zmlátili v Belgií policisty ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a pročNoví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění