Prezident Klaus versus neokonzervativci ve vládě

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 25.8.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - patriot

Ve vztahu mezi vládou a prezidentem to opět jiskří. Příčinou se stala válka v Gruzii. Zatímco se premiér Mirek Topolánek s Alexandrem Vondrou drží interpretace války ze strany amerických neokonzervativců v čele s Condoleezzou Riceovou, prezident se snaží neokonzervativní rétoriku mírnit a vysílá smířlivé signály k Rusku.

Klaus již dříve upozornil na to, že uznání nezávislosti separatistické provincie Kosovo na Srbsku ze strany Spojených států a rovněž i České republiky znamenalo precedens pro separatisty v Gruzii. S prezidentem částečně souhlasí bývalý stínový ministr zahraničí ODS a nynější europoslanec Jan Zahradil.

„Evropská unie si uznáním Kosova určitě zadělala na problém, protože teď se jí proti Rusku těžko argumentuje. Na druhou stranu bych tu spíše hledal jinou paralelu – přirovnal bych to spíš k problému sudetských Němců, kdy jsou uměle indukované separatistické nálady, které sousední mocnost proti malému státu, Gruzii, použila a dlouhodobě a cílevědomě s tím pracuje,“ řekl Euro online Zahradil.

Podle něj Rusko nastražilo past, do které Gruzie spadla. „Postoj Ruska je podobný tomu, co zkoušelo Německo vůči Československu před druhou světovou válkou, a jsou to podle mě gruzínské Sudety,“ dodal Zahradil.

Prezident zase argumentuje tím, že Gruzie porušila mírové status quo v oblasti a díky jejímu prvotnímu útoku na Jižní Osetii zahynulo mnoho nevinných civilistů. Celý spor mezi prezidentem a vládou by mohl vést i k zajímavému kompetenčnímu sporu, který jsme zažili již v době kohabitace mezi Jiřím Paroubkem a prezidentem, kdy sociální demokracie chtěla prezidenta kvůli rozdílným názorům na EU omezit v zahraničních cestách.

Nyní premiér Topolánek prohlásil, že zahraniční politika je doménou vlády a prezident za ni není ze své funkce odpovědný. Podle ústavy se však na zahraniční politice podílejí obě dvě složky exekutivy, tedy prezident i vláda. Prezident Klaus se jako hlava státu patrně těžko smíří s tím, že by mu chtěl někdo upírat jeho ústavní pravomoci.

Otázka vztahu k válce na Kavkaze je již třetí třecí plochou mezi Topolánkovou středopravicovou vládou a pravicovým prezidentem. První je Lisabonská smlouva, druhou bylo uznání Kosova a třetí je právě interpretace války na Kavkaze a vztah k Rusku obecně, kdy se Klaus víceméně obává, podobně jako například bývalý poradce Ronalda Reagana Pat Buchanan, aby obkličování Ruska ze strany spojenců USA nevedlo k nové studené válce.

Euro 22. 8. 2008
 

4559 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Němečtí zemědělci dostávají čtyřikrát vyšší dotace než zemědělci češtíMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímGlobální pakt "nového humanismu". Katolická jeptiška odsoudila novou iniciativu papeže Františka jako ‚démonickou‘: Do církve vstoupilo zlo a přinesl ho do ní papež sám a ta vysoká hierarchieVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaSkutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Žijeme v době, v níž se vyplňují všechny hororové sny. Sociální důsledky bezuhlíkové energetiky v kombinaci s přistěhovaleckou politikou EU povedou k tomu, že náš dům bude hořetZaslzíte, když na péči Vondry o život nás, Ostraváků, pomyslíte

ePortal.cz

Nikdo se v obraně západní civilizace, jež se před naším zrakem hroutí, za posledních 50 let nevyjádřil lépe a inteligentněji...Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost

Eurabia.cz

Přímý přenos: Přednáška exministra vnitra o imigraci "Evropa bez hranic?"Již i u nás aktivisté z neziskovek kradou rodinám děti s podporou soudu. A pak z nich dělají neomarxistické fanatiky!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Všimla si už paní Fridrichová, že je Zeman prezident?“ Irena Ryšánková „vypleskla“ reportérku ČT. A jde dál. Xaver, Rada ČT, poplatkyPaní Geislerová, raději nečtěte. Výhrůžky demonstrací před ČT? „Kámoši“ v radě? Mediální expert Ostrý má jiný názor
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění