Předmluva Václava Klause ke knize Michala Petříka "Evropa ve slepé uličce"

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 29.8.2008 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

I když irské NE Lisabonské smlouvě zasadilo všem stoupencům centralizace Evropské unie citelnou ránu, nikoli nevýznamná část evropských politiků se pokouší odmítnutou smlouvu křísit. Je proto více než potřebné jít ke kořenům evropské integrace, porovnat Lisabonskou smlouvu s evropskou ústavou a zamyslet se, zda má další ratifikace Lisabonské smlouvy smysl.

Michal Petřík, který již několik let působí jako poradce prezidenta republiky a intenzivně spolupracuje s Centrem pro ekonomiku a politiku, je k takovému úkolu navýsost povolaný. Jeho knížka „Evropa ve slepé uličce“, s podtitulem „Lisabonská smlouva a politická unifikace“, je originálním příspěvkem do veřejné debaty v naší zemi.

Kniha se člení do šesti kapitol. První část zasazuje Lisabonskou smlouvu do kontextu evropské integrace. Vysvětluje dnešní supranacionální podstatu unie a neúspěšný pokus o prosazení evropské ústavy. Ani Lisabonská smlouva, ani evropská ústava však podle autora nenaplňuje cíle Laekenské deklarace, která je vyvolala.

Druhá kapitola přináší autorovo procedurální desatero. Popisuje vznik a strukturu Lisabonské smlouvy. Klade otázku, nakolik byl naplněn mandát pro mezivládní konferenci. Zkoumá proces ratifikace mezinárodních smluv v ČR.

Třetí kapitola analyzuje klíčové pilíře Lisabonské smlouvy. Vysvětluje z ní plynoucí nadřazenost evropského práva nad národním, zkoumá Listinu základních práv, roli národních parlamentů, změny v orgánech EU (Rada, Komise, Evropský parlament). Kritizuje nebezpečnou překlenovací doložku, doložku flexibility, nové povinnosti členských států a povahu sdílených pravomocí, které se podobají těm ve federálních systémech.

Čtvrtá kapitola rozebírá další změny, které zavádí Lisabonská smlouva do smluvního uspořádání EU. Jde o novou definici obecného hospodářského zájmu, solidaritu u zásobování energií, spolupráci v oblasti dobývání vesmíru a boj proti změnám klimatu. Petřík přesvědčivě vysvětluje Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, oboustrannou flexibilitu, vypuštění klauzule o zajištění nenarušené hospodářské soutěže ze smluv a upozorňuje na pozoruhodné deklarace v závěru Lisabonské smlouvy.

Pátá kapitola přináší zajímavé případové studie mezi Laekenem a Lisabonem. Zabývá se otázkou referenda při delegování suverenity, realitou vícerychlostní Evropy, vztahem Benešových dekretů a Listiny základních práv. Fundovaně rozebírá ústavní diskusi o Lisabonské smlouvě a vyzdvihuje význam irského NE Lisabonské smlouvě. Klade otázku, zda jsme na Evropské radě 19. – 20. června 2008 opravdu získali výjimku.

Šestá část představuje závěr. V knize nechybí ani přílohy, které načrtávají stávající konstrukce kompetencí EU, rozdělení pravomocí podle Lisabonské smlouvy, konzultativní roli národních parlamentů a v nespolední řadě vybraná prohlášení k ustanovením smluv.

Knížku Michala Petříka „Evropa ve slepé uličce“ by si měl pozorně prostudovat každý, kdo se seriózně zajímá o evropskou integraci. Odmítnutí Lisabonské smlouvy v irském referendu představuje příležitost vrátit se k osvědčenému mezivládnímu uspořádání. Evropští byrokraté to budou bohužel brát jako pouhou epizodu, která je nezastaví od pokusů tlačit na další unifikaci kontinentu. Měli bychom se jim sebevědomě postavit.

Václav Klaus, 28.8. 2008

Vydalo: Centrum pro Ekonomiku a Politiku, srpen 2008

 

3035 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„ČT v ohrožení! Televizní krize? Příští rok.“ Sabina Slonková veřejně. Oznámila věc o synovi BabišeChartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění