Předmluva Václava Klause ke knize Michala Petříka "Evropa ve slepé uličce"

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 29.8.2008 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

I když irské NE Lisabonské smlouvě zasadilo všem stoupencům centralizace Evropské unie citelnou ránu, nikoli nevýznamná část evropských politiků se pokouší odmítnutou smlouvu křísit. Je proto více než potřebné jít ke kořenům evropské integrace, porovnat Lisabonskou smlouvu s evropskou ústavou a zamyslet se, zda má další ratifikace Lisabonské smlouvy smysl.

Michal Petřík, který již několik let působí jako poradce prezidenta republiky a intenzivně spolupracuje s Centrem pro ekonomiku a politiku, je k takovému úkolu navýsost povolaný. Jeho knížka „Evropa ve slepé uličce“, s podtitulem „Lisabonská smlouva a politická unifikace“, je originálním příspěvkem do veřejné debaty v naší zemi.

Kniha se člení do šesti kapitol. První část zasazuje Lisabonskou smlouvu do kontextu evropské integrace. Vysvětluje dnešní supranacionální podstatu unie a neúspěšný pokus o prosazení evropské ústavy. Ani Lisabonská smlouva, ani evropská ústava však podle autora nenaplňuje cíle Laekenské deklarace, která je vyvolala.

Druhá kapitola přináší autorovo procedurální desatero. Popisuje vznik a strukturu Lisabonské smlouvy. Klade otázku, nakolik byl naplněn mandát pro mezivládní konferenci. Zkoumá proces ratifikace mezinárodních smluv v ČR.

Třetí kapitola analyzuje klíčové pilíře Lisabonské smlouvy. Vysvětluje z ní plynoucí nadřazenost evropského práva nad národním, zkoumá Listinu základních práv, roli národních parlamentů, změny v orgánech EU (Rada, Komise, Evropský parlament). Kritizuje nebezpečnou překlenovací doložku, doložku flexibility, nové povinnosti členských států a povahu sdílených pravomocí, které se podobají těm ve federálních systémech.

Čtvrtá kapitola rozebírá další změny, které zavádí Lisabonská smlouva do smluvního uspořádání EU. Jde o novou definici obecného hospodářského zájmu, solidaritu u zásobování energií, spolupráci v oblasti dobývání vesmíru a boj proti změnám klimatu. Petřík přesvědčivě vysvětluje Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, oboustrannou flexibilitu, vypuštění klauzule o zajištění nenarušené hospodářské soutěže ze smluv a upozorňuje na pozoruhodné deklarace v závěru Lisabonské smlouvy.

Pátá kapitola přináší zajímavé případové studie mezi Laekenem a Lisabonem. Zabývá se otázkou referenda při delegování suverenity, realitou vícerychlostní Evropy, vztahem Benešových dekretů a Listiny základních práv. Fundovaně rozebírá ústavní diskusi o Lisabonské smlouvě a vyzdvihuje význam irského NE Lisabonské smlouvě. Klade otázku, zda jsme na Evropské radě 19. – 20. června 2008 opravdu získali výjimku.

Šestá část představuje závěr. V knize nechybí ani přílohy, které načrtávají stávající konstrukce kompetencí EU, rozdělení pravomocí podle Lisabonské smlouvy, konzultativní roli národních parlamentů a v nespolední řadě vybraná prohlášení k ustanovením smluv.

Knížku Michala Petříka „Evropa ve slepé uličce“ by si měl pozorně prostudovat každý, kdo se seriózně zajímá o evropskou integraci. Odmítnutí Lisabonské smlouvy v irském referendu představuje příležitost vrátit se k osvědčenému mezivládnímu uspořádání. Evropští byrokraté to budou bohužel brát jako pouhou epizodu, která je nezastaví od pokusů tlačit na další unifikaci kontinentu. Měli bychom se jim sebevědomě postavit.

Václav Klaus, 28.8. 2008

Vydalo: Centrum pro Ekonomiku a Politiku, srpen 2008

 

2950 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění