Nechme euro být

Autor: Mojmír Hampl | Publikováno: 3.9.2008 | Rubrika: Ekonomika
Euro

Každý pohyb kursu české koruny, zejména jeho růst vůči dolaru či euru, dnes provázejí až hysterické komentáře volající po zavedení eura. V jejich záplavě se ale snadno utopí důležitý dlouhodobý pohled. A ten ukazuje, že kursový režim koruny je v pořádku a euro bychom zatím zavádět neměli.

Naše země má v prostoru střední a východní Evropy poměrně unikátní postavení, naprosto nejdéle totiž žije s režimem volně plovoucího kursu. V něm kurs měny arbitrárně "shora" neurčuje ani negarantuje žádná státní autorita a ohodnocení "ceny" české koruny je v každém okamžiku ponecháno tržním silám. Celé porevoluční období máme navíc poměrně symetricky rozděleno na časy s kursem pevně daným (do roku 1997), jehož varianty v bývalým komunistickém bloku převládají, a časy s kursem plovoucím (dodnes). Můžeme tedy na rozdíl od ostatních zemí snadno srovnávat.

V kostce to vypadá tak, že právě s volně plovoucím kursem jsme zažili časy vyššího hospodářského růstu, stabilnější vnější rovnováhy, vyšších objemů zahraničního obchodu, a zejména nižší inflace než u pevného kursu. Důvodů tohoto vývoje je samozřejmě více, jak mnozí správně namítnou. Přesto je nepochybné, že jedním z klíčových je též zvolený režim měnové politiky, tedy snaha centrální banky o tzv. přímé "cílování", tj. zajištění nízké inflace, a z něj nutně vyplývající volně plovoucí kurs.

Srovnání ukazuje, že volání vývozců po pevném kursu koruny, který jim usnadní podnikání, je nesmysl. Není pravda, že při fixním kursu nemůže ekonomika ztrácet konkurenceschopnost, jak nás mnozí exportéři přesvědčují. Vzpomene si ještě někdo, jak kvůli dvoucifernému růstu mezd a cen ztrácela ekonomika konkurenceschopnost v letech 1996–97 při fixním kursu?

Kursová historie v České republice též potvrzuje pravidlo, že v ekonomice dohánějící průměrnou úroveň Evropské unie nelze mít zároveň v jednom okamžiku tyto tři věci: vysoký růst, nízkou inflaci a fixní kurs. Vždy je nutné jedno z toho obětovat a všichni v okolí, kteří na rozdíl od Česka mají pevný kurs své měny, museli obětovat buď hospodářský růst, nebo nízkou inflaci. Například Slovinci, kterým náhle po zavedení eura (což je vlastně také zavedení fixního kursu) vylétla inflace na sedm procent z původních tří. A to přesto, že Slovinci letos nezažili žádné změny v nepřímých daních a poplatcích jako naše Česká republika.

Navíc praxe ukazuje, že tržně stanovený kurs může být bičem, který umravňuje hospodářskou politiku vlády a odměňuje ji za dobré "chování". Někdy odměňuje tolik, že se z odměny stává téměř trest, jak ukazuje posilován koruny vůči euru i dolaru v poslední době. Ale "výlety" kursu mimo udržitelné hodnoty jsou v dlouhodobém pohledu opravdu výjimečnými epizodami, nejsou pravidlem. To krátkodobý pohled neodhalí.

I proto opakovaně říkám všem, kteří v době rychlého posilování okamžitě volají po euru, že to v dnešní české ekonomice není cestou kupředu. Ne, nezavádějme ještě euro, nezavádějme pevný kurs koruny k euru. Nechme korunu ještě plavat. S plovoucím kursem se nám nežije špatně.

 

Autor je viceguvernérem ČNB

Reflex 35/08, 28.08.2008

www.cepin.cz

4484 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění