Věrnost Tomáše Bati

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 3.9.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Česká Republika

Nejcennější na odkazu Tomáše Bati je pro mne jeho věrnost. Věrnost řemeslu, věrnost podniku, věrnost myšlence, které věřil, věrnost své zemi. Když ve věku nedožitých čtyřiadevadesátých narozenin zemřel, je to pro mnohé z nás zpráva nečekaná, překvapivá a zarmucující. Jako by přes svůj úctyhodný a vskutku požehnaný věk odešel z tohoto světa předčasně.

Je úžasné, a plně zasloužené, že se baťovský rod, jako živoucí legenda Masarykovy předválečné První republiky, stal naší současností i v prvním dvacetiletí obnovené svobodné Československé, respektive České republiky. Na půl století ho od ní oddělila nesvoboda – nejprve nacistická, která Tomáše Baťu donutila, aby opustil rodný Zlín a vydal se za moře, po ní komunistická, která mu navíc vzala majetek, když jeho továrny znárodnila.

To způsobilo, že se dnes o Baťovi mluví jako o světoznámém kanadsko-českém podnikateli. My však víme, že on sám na svou původní vlast nikdy nezapomněl a že se po zhroucení komunismu vrátil, aby v dávno započatém díle pokračoval i tam, kde mělo svůj slavný a úspěšný počátek. Seděl jsem s ním v prosinci 1989 v lóži Smetanovy síně Obecního domu na památném koncertu České filharmonie pro Občanské fórum a byl to pro mne nezapomenutelný zážitek.

V Baťovi je jistě mnoho symbolického. A je pravděpodobné, že právě symbolický rozměr jeho mnohovrstevnatého osudu v hodnoceních a vzpomínkách na tohoto výjimečného člověka nakonec převládne. Na tom jistě není nic špatného, ale pokládal bych to za chybu.

Symboly totiž obvykle zjednodušují – a tím se stávají poněkud ploché. Tomáš Baťa (přesněji snad „baťovství“) je daleko plastičtější, bohatší a složitější. Bylo by škoda, kdyby v patetických tympánech zanikly i některé sporné a rozporuplné okamžiky baťovské prvorepublikové společenské koncepce, blížící se sociálním utopiím. Je příznačné, že jedna taková pak v daleko brutálnější podobě ovládla náš poválečný svět a pokusila se Baťu a jeho dílo – symbol podnikatelského úspěchu, takový „americký sen“ po česku – navždy vymazat z paměti lidí. A je rovněž vysoce příznačné, že právě Zlín byl v komunistických časech přejmenován na Gottwaldov.

Nacističtí i bolševičtí diktátoři nakonec padli, jejich pokus znásilnit svět selhal, ale Tomáš Baťa se vrátil. Svěží a čilý na duchu i na těle. Mnohokrát jsem se s ním ve dvou posledních desetiletích potkal a byl to pro mne vždy velký zážitek – nemohu zapomenout naši tenisovou čtyřhru v mexickém Cancúnu před 15 lety nebo jeho lyžování ve švýcarském Davosu, když mu bylo téměř devadesát let.

Stojí za to zmínit jeho neokázalost, mimořádnou pracovitost a – věrnost. Věrnost svým zásadám, byť by s nimi nemusel každý souhlasit. Věrnost demokratickým principům, ve kterých vyrostl a díky nimž mohl uplatnit svůj mimořádný podnikatelský talent. Věrnost své zemi, o níž nikdy nezapochyboval, byť se k němu ve svých těžkých a tragických letech obrátila zády.

Vnímal a cítil jsem v něm do poslední chvíle věrnost světu, který – možná i v něm – zřejmě definitivně odchází. Byl to svět, ve kterém existovala pravidla, podle nichž se dobré a zlé ještě dalo srozumitelně přečíst, oddělit a pochopit. V němž věrnost byla ctností.Václav Klaus, Hospodářské noviny, 3. 9. 2008

www.klaus.cz

2546 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letouÚdajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Okamura drsně: Neziskovky, tu máte návrh! Babiš nás prodává! A Minář z Milionu chvilek...„ČT v ohrožení! Televizní krize? Příští rok.“ Sabina Slonková veřejně. Oznámila věc o synovi Babiše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění