Rusofobie, nebo realismus?

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 9.9.2008 | Rubrika: Reakce
USSR

Vlastimil Podracký v článku „Rusofobové a západofobové na prahu třetí světové války” (Euportal, 8. 9. 2008 http://www.euportal.cz/Articles/3279-rusofobove-a-zapadofobove-na-prahu-treti-svetove-valky.aspx ) analyzuje postoje různých skupin k Rusům na jedné straně a západní kultuře na druhé. Nejsem si ale jistý, jestli jeho vyjádření ohledně “rusofobů” nestaví analýzu na špatné premise. Podracký se domnívá, že “základní otázkou je vina ruského národa na komunizmu.”

 

SSSR: nostalgie ruských nacionalistů?

Nevím, jestli někteří z “rusofobů” vnímají svůj postoj k Rusku skutečně jen jako osobní vyrovnání se s masovými vraždami a devastací všeho, od ekologie, přes ekonomiku až po lidské charaktery, za což nese primární vinu sovětský komunismus, který se musí přinejmenším jevit jako navýsost úspěšný nástroj imperiálních snah ruského národa ve verzi pro 20. století. Vlastimil Podracký však tuto premisu bere jako fakt a následně dokazuje, že ruský národ není synonymem pro komunismus. Zdůrazňuje, že SSSR byl opravdu komunisticky internacionální. Domnívám se však, že o tom vůbec není spor. V čele Sovětského svazu stály skutečně osobnosti různých národností. Jen při letmém pohledu na mapu je však zřejmé, že například sovětská Gruzie si k sobě asi nepřipojila sovětské Rusko, ani Litva neobsadila preventivně ruskou zemi kvůli zřejmému nebezpečí komunistické expanze. Možná, že ruský imperialismus nebyl prvotní hnací silou sovětského zla. Z dnešní doby však víme, že moderní symptomy ruského nacionalismu jsou velmi silně promíchány s nostalgickými vzpomínkami na časy sovětské říše. SSSR tak asi naplnil mnohé sny ruských šovinistů bez ohledu na to, co bylo iniciátorem vzniku této dřívější supervelmoci.

 

Zcela zavádějící je Podrackého sebezpytování, ve kterém připomíná, že “jiné národy si obvykle komunistický režim přály, třeba zrovna Češi.” Hájit Čechy opravdu nemá smysl – ano, u nás jsme si bolševiky zvolili dobrovolně, snad z nedostatku informací a v poválečné emocionální zmatenosti. Opět se však domnívám, že o tom není spor. Otázkou totiž je, jestli by komunismus u nás bez sovětské pomoci přežil. A zrovna tak je otázkou, jestli by komunismus bez sovětského vlivu měl ty nejzrůdnější atributy, které nakonec měl.

 

Rusko je pokračovatelem sovětské říše

Autor dále uvádí: “Každá fobie, stejně jako rusofobie je založena na záměrně lživých argumentech. Taktéž názor, že současné Rusko je komunistický stát, snad nějaký pokračovatel Sovětského svazu nebo alespoň diktatura bez demokratických prvků.” Opět nevím o tom, že by někdo dnešní Rusko nazýval “diktaturou bez demokratických prvků.” Opět mám pocit, že je problém převrácen – Rusko demokratické prvky jistě má a spíše se upozorňuje na to, že nesplňuje zcela demokratické standardy západních zemí. A to snad nehodlá zpochybnit ani pan Podracký.

 

Zajímavější je ale zápal pana Podrackého proti tezi o „pokračovateli Sovětského svazu.“ Ve smyslu mezinárodně-právním je ruské nástupnictví faktem, ale na to autor jistě neútočil. Měl jistě na mysli ideové či spíše charakterové nástupnictví. Jenže i tak mnozí včetně mě kontinuitu vidíme. Nebyl to miláček ruského národa, statečný bohatýr a zachránce televizních štábů před tygrem, bývalý sovětský agent KGB Putin, kdo rozpad SSSR označil za největší geopolitickou katastrofu 20. století? Nenavrátil ruské armádě znaky bolševické sovětské armády? Nedošlo v Rusku k návratu k sovětské hymně, byť samozřejmě s jiným textem? Kdo že to používá „záměrně lživé argumenty,“ pane Podracký?

 

Autor má celkem pravdu v kritické analýze současné zamerikanizované západní civilizace. Úpadek hodnot, aktivní šíření destabilizujících prvků jsou jedem západní společnosti a je hrůzné pozorovat, jak Západ skutečně páchá civilizační sebevraždu. Tím spíše lze chápat, když se jiné kultury tomuto tlaku brání. Oprávněný odpor k destrukci západní civilizace by nás ale neměl hnát do náruče toho, kdo civilizaci v západním smyslu práva i svobod nebyl schopný dodnes vybudovat (což přináší alespoň tu výhodu, že není co destruovat, řekl by černohumorný satirik). Současný spor „rusofobů“ a „západofobů“ by měl konzervativce přivést také k vyřešení osobních otázek. Chci já, konzervativec, skutečně svobodnou společnost, kde k morálce a ctnostem mohu vyzývat, kde se mohu snažit prosadit hodnotově orientovaný právní řád v parlamentu, ale po skončení každého volebního období budu připraven odejít na základě nesouhlasného rozhodnutí voličů po férové kampani? Nebo mi vyhojují spíše prvky autokratických režimů, kde, pravda, mnohé lze prosadit o hodně snazší cestou?

 

Peníze na rakety, ne na splátku dluhů

Jestli jsme si před lety mohli myslet, že Rusové jsou oběti komunismu a až komunismus padne, budou to příjemní sousedé, pak dnes již pro tento postoj není důvod. Skutečným problémem je totiž právě to, že ač Rusové komunismus ve své zemi již nemají, zachovali si mnohé z nejodpornějších atributů SSSR. Vděk za to, že jim Západ pomohl poté, co vyhrál studenou válku, je pro Rusy asi nemožný. Pokora zřejmě není tím, co by mohli exportovat z nadbytku. Přesto je však na pováženou, když to Rusko, které nezaplatilo své dluhy, nyní svým věřitelům vyhrožuje zaměřením nových raket, na jejichž vývoj Rusové peníze měli. Jsou to zkušenosti s Rusy v mezinárodní politice i v běžném občanském styku, které vyvolávají něco, co pan Podracký nazval „rusofobií.“ Vazba na doby nedávno minulé je už v podstatě nedůležitá. Bohužel pro Rusy a pro všechny, kdo po férovém a slušném partnerství mezi všemi národy skutečně toužili.

 

Jiří Zahrádka

Euportal.cz

13103 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Církev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. stoletíMuslimští imigranti chystali v Německu obrovský teroristický útok

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...Šíří se tu strach z uprchlíků, které tu nemáme. A z islámu, který tu nemáme. Pavel Rychetský se rozčiloval v ČT. Pak se přidala Čaputová
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění