Konec federálního snu

Autor: Anthony Coughlan | Publikováno: 30.6.2005 | Rubrika: Politika
USA-EU

Článek A. Coughlana, autora publikace „Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě“ byl napsán exkluzivně pro měsíčník 51PRO, který je v prodeji od tohoto týdne.

přeložil Martin Daneš


Dva možné scénáře pro evropský kontinent jsou následující: integrace do nadnárodní evropské federace, nebo kooperace mezi nezávislými státy na základě rovnováhy moci a sil.

Někdo říká, že Evropa rovnováhy sil na kontinentu v minulosti vedla k válkám; avšak stalo se tak jen tehdy, když se tyto síly dostaly do vzájemné nerovnováhy. Je uměním státníků zajistit, aby rovnováha zůstala zachována.

Francouzi ani Nizozemci se nedali podvést

Francouzi a Nizozemci v referendech uštědřili evropské nadnárodní a federalistické myšlence těžký úder. Vytvoření evropského federálního státu bylo hlavním cílem mezinárodního evropského hnutí už od Jeana Moneta a Roberta Schumana v padesátých letech 20. století. Každá z evropských smluv – Římské z roku 1957, Jednotný akt z roku 1987, maastrichtská z roku 1992, amsterdamská z roku 1998 i ta z Nice z roku 2003 – byla občanům zemí západní i střední Evropy „prodávána“ coby nezbytný předpoklad dalších pracovních příležitostí i vyššího hospodářského růstu, přičemž jejím politickým cílem byla stále hlubší integrace; předávaly rostoucí podíl moci nadnárodním bruselským institucím za paralelní eroze demokracie a politické nezávislosti evropských národních států. To je velké zklamání evropského integračního procesu.

Uvedený proces měl vyvrcholit navrhovanou evropskou ústavou, jež nasazovala těsnou politicko-ekonomickou vestu 25 i více zemím. Francouzi i Nizozemci si však dali tu práci, podrobně prostudovali její obsah a následně se vzbouřili proti tomu, co ústava obnášela. Britové a další národy by mohly udělat to samé, pokud by jim byla dána příležitost vyslovit se v referendech o téže věci.

Demokraté na politické pravici i levici se v tyto dny musí upřímně radovat z toho, jak evropský federalistický projekt Jeana Moneta mizí v propadlišti dějin, zatímco na síle znovu nabírá Evropa velkého evropského realisty Charlese de Gaulla. Státník de Gaulle jednou řekl: „Evropa je buď Evropou národních států, anebo ničím.“

Euro není v zájmu Česka

Měnové trhy i vnitřní rozpory, v nichž vězí jednotná měna, se zasadí o to, že se euro nikdy nestane měnou všech 25 členských států unie. Dělení mezi Francií a Německem na jedné straně a Velkou Británií, Švédskem, Dánskem a nejrůznějšími státy střední a východní Evropy na straně druhé odpovídá i dělení na země uvnitř a vně eurozóny.

Evropská ústava měla evropskou měnu doplnit o federální politické struktury, avšak nyní je jasné, že nic takového nevznikne. Máme dnes jednu měnu pro dvanáct zemí a žádný stát, jenž by byl zodpovědný za udržení hodnoty eura. Francouzi chtějí „sociální výdobytky“ a zachování 35hodinového pracovního týdne. Britové upřednostňují liberalismus, volný trh a 48hodinový týden. Obě státní reprezentace jsou zmocněny hájit to, co si přejí jejich občané, leč žádná z nich nemá právo vnucovat vlastní modely jiným zemím, ať už ve jménu „sociální“, či naopak „liberální“ Evropy.

Každý stát si rozhoduje sám o tom, jakou politiku v uvedených oblastech povede, a pokud má svou národní měnu, pohyb měnového kursu je jedním z důsledků těchto politik, jenž působením tržních sil ukáže, zda se chová stát rozumně, či nikoli. Tento faktor nefunguje uvnitř evropské měnové unie, do níž je Česká republika – podobně jako další země - dle přístupových smluv povinována vstoupit. Euro může ještě nějakou dobu vydržet, avšak jeho dny jsou najisto sečteny. Jak řekl Otmar Issing, člen výkonné rady Evropské centrální banky: „Neexistuje v dějinách příklad trvalejší měnové unie, která by nebyla spojena s jedním státem.“

Česko by mělo být rádo za to, že není uvnitř eurozóny a netrpí deflacionistickou politikou, již Evropská centrální banka ordinuje Německu a Francii. Každý nezávislý stát má svou vlastní měnu; měna je jedním z atributů státu. Zdá se v zájmu Česka, aby si i do budoucna uchovalo svou měnu, tak jako Britové, Švédové a Dánové, a mohlo využívat politik úrokových měr a směnných kursů ke zvýšení konkurenceschopnosti i k zachování nezbytné pružnosti vlastní ekonomiky.

Anthony Coughlan

Autor je ekonom. Vyučuje sociální politiku na univerzitě Trinity College v Dublinu. Je tajemníkem Národní platformy výzkumného a informačního centra Evropské unie v Irsku. Je autorem knihy "Řekneme své ANO nebo NE evropské ústavě" .

4657 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění