Klaus: Margaret Thatcherová – Politička, která nedělala kompromisy

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 13.10.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Thatcher

psáno 12. 10. 2000

Jedna z největších političek moderní doby, britská „železná lady“ Margaret Thatcherová dá se říci, že dokázala téměř nemožné. Dokázala rozhýbat Anglii a podstatným způsobem ji změnit. V čele britské vlády se udržela úctyhodných 11 let, od roku 1979 do roku 1990. Post předsedkyně vlády ztratila nikoli ve volbách, ale rozkolem ve své vlastní politické straně. Z osobních rozhovorů s ní vím, že na to nemůže zapomenout, ač od té doby uplynulo už 10 let. Smířit se s tím nedokázala a dodnes to vůči sobě považuje za velkou nespravedlnost.

Jsem však přesvědčen, že její předčasný politický konec na její velikosti nic neubírá. A už vůbec neubírá nic na tom, co skutečně vykonala.

I když jsem se s Margaret Thatcherovou za posledních 10 let setkal mnohokrát, dnes – v souvislosti s jejím výročím – chci připomenout spíše její názory a postoje než psát o svých osobních zážitcích, které byly vždycky velmi milé a příjemné. Můj pohled na ni je v každém případě pohledem politika ze střední Evropy, z bývalé komunistické země. V tom je jeho jisté specifikum, britský politik by třeba zdůrazňoval něco jiného.

Vnitřních důvodů pro pád komunismu bylo u nás jistě více než dost, ale s jistou nadsázkou se dá říci, že začátek konce komunismu byl ve střední a východní Evropě iniciován v Anglii, v roce 1979, vítězstvím Konzervativní strany ve volbách a nástupem Margaret Thatcherové do čela britské vlády. Ta v této funkci se svou pověstnou důsledností a důrazností zaútočila na stále se rozpínající a do života jednotlivce více a více se pletoucí stát – což bylo dominantní tendencí celého dvacátého století, tohoto století socialismu s nejrůznějšími adjektivy a s velmi nepříjemnou mírou omezování svobody jednotlivce státem – a byla prvním příkladem úspěchu. Ukázala, že je možné tuto zdánlivě neodvratnou tendenci přerušit a navracet se k liberálnímu společenskému systému.

Aniž bych se chtěl dopouštět přílišné ideologizace, nemohu nepřipomenout, že na rozdíl od mnoha – více či méně – smířlivých západních politiků Margaret Thatcherová velmi přesně porozuměla nebezpečnosti jak komunistické doktríny, tak reálného komunismu a že svými nekompromisními postoji výrazně přispěla k jeho konci.

Politika pro ni nebyla „technologií moci“, nýbrž prostředkem k prosazení určitých idejí a mravních principů, kterým opravdu věřila. Mohu to potvrdit i ze svých osobních poznatků. Jen a jedině z toho pramenila její nekompromisnost, pro kterou získala ono známé přízvisko „železná lady“. S jejími osobními charakteristikami, jak jsem ji poznal, to nic společného nemělo. Nezdá se mi, že by v ní bylo něco „železného“, byla velmi milým, přátelským, pozorným a naslouchajícím člověkem. Nebyla však typem politika, který dělá kompromisy. A stejně tak i její spojenci její ideje a její mravní principy buď sdíleli, nebo jejími spojenci být nemohli.

Připomeňme i to, že pro ni svoboda nebyla jen prostředkem k větší efektivnosti či k větší prosperitě. Byla pro ni mravním principem, byla pro ni nejvyšší hodnotou. Svobodná společnost pro ni proto nebyla efektním politickým heslem, nýbrž hluboce prožívaným ideálem, o jehož naplnění nepřestávala usilovat po celý svůj život. Ti, kdo ji obviňovali ze zarputilosti, neústupnosti či tvrdohlavosti, byli lidé, kteří tomu, co opravdu znamená termín „svobodná společnost“, ve skutečnosti nikdy pořádně neporozuměli.

Do velké politiky vstoupila v době, kdy na Západě převládala víra v „moderní stát blahobytu“ a ve „smíšenou ekonomiku“. Laissez faire byl proto pokládán za přežitek, patřící do devatenáctého století. Těmto, tehdy dominantním názorům se Margaret Thatcherová odvážně vzepřela a to bylo na přelomu 70. a 80. let něco zcela ojedinělého. Naštěstí v tomto svém „tažení“ za obnovení starých, liberálních, zdánlivě překonaných ctností našla ve stejné době spojence na druhé straně Atlantiku – amerického prezidenta Ronalda Reagana. 

Nemohla se smířit ani s procesem unifikace Evropy. Evropa pro ni vždy byla společenstvím svobodných a suverénních států, spojených volným obchodem. Na evropském kontinentu se však v 80. letech prosadila myšlenka vytvořit z Evropy jakýsi „superstát“ či federaci. Byrokratizace evropských struktur, bujení „eurokracie“ i opouštění principů volného obchodu ji odrazovalo a řadilo ji stále více mezi euroskeptiky. Hlavně proto se nakonec stala neakceptovatelnou i pro svou vlastní politickou stranu a musela z jejího vedení odejít. Problém však zůstal.

Její postoje ve velké politice i její chování v každodenním životě dokazují, že se jednalo o mimořádnou osobnost poslední čtvrtiny dvacátého století. Setkal jsem se s mnoha velikány světové politiky, ale žádný na mě neudělal takový dojem jako tato neobyčejná žena.

 

Václav Klaus, Deníky Bohemia, 12.10.2000

 

www.klaus.cz

/redakčně mírně upraveno/

Klíčová slova: konzervatismus  | EU  | národní stát  | Klaus  | volný trh  | pravice  | vlastenectví
3602 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristyČR nezíská dodatečnou víc než miliardu eur z rozpočtu EU, nejedná se o nové prostředkyPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVirus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načerno

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit AmeričanyNerozumím tomu. EU na nás kašle, NATO na nás kašle, a my stále "plníme závazky vůči spojencům"

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Primář Brančík: Koronavirus. Jde o vážnou věc! Je zcela nesmyslné v této situaci vykřikovat něco o lidských právech a právu na volný pohybPolitickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění