Polský prezident čeká na Irsko kvůli Lisabonské smlouvě

Autor: Jędrzej Bielecki | Publikováno: 23.10.2008 | Rubrika: Politika
Vlajka - Polsko

Lech Kaczyński nehodlá podlehnout jakémukoliv nátlaku ve věci Lisabonské smlouvy – dokonce i ze strany samotného Nicolase Sarkozyho. V úterý ho francouzský prezident nařkl z nedodržení slibu, že smlouvu rychle podepíše. „Prezident čeká s ratifikací, až se otázka smlouvy vyjasní v samotném Irsku“ – prohlásil včera v této souvislosti prezidentský ministr Michał Kamiński.

„Polsko budu mít příležitost navštívit na začátku prosince a při této příležitosti řeknu prezidentovi: sliby je třeba plnit. Váš slib zněl, že podepíšete Lisabonskou smlouvu ratifikovanou parlamentem“ – prohlásil v úterý zjevně rozrušený Sarkozy. „V tom spočívá věrohodnost státníka a politika“ – zdůraznil.

Ale pravděpodobně ani návštěva francouzského prezidenta 6. prosince v Juracie nic nezmění, protože Kaczyński nehodlá podepsat smlouvu před tím, než se otázka přijetí smlouvy vyjasní v samotném Irsku. Prozatím prezident s ratifikací čeká, protože se nic nezměnilo. „V průzkumech veřejného mínění v Irsku je dnes ještě víc odpůrců než před posledním hlasováním“ – uvedl Kamiński.

 Dziennik zjistil, že Kaczyński přislíbil Sarkozymu rychlé podepsání smlouvy během oslav francouzského státního svátku dne 14. července v Paříži. A nejen to: během setkání mezi čtyřma očima si oba prezidenti rozdělili role. Kaczyński ujistil Sarkozyho, že k podporování lisabonské smlouvy přesvědčí euroskeptického prezidenta ČR Václava Klause, se kterým udržuje blízké kontakty, zatímco Sarkozy prohlásil, že „se postará o Iry“.

Francouzský prezident se až do této chvíle pečlivě vyhýbal všemu, co by mohlo urazit polského prezidenta. V klíčových momentech mu dokonce pomáhal dostat se z nesnází. Díky intervenci Sarkozyho v minulém týdnu se Kaczyński mohl třeba zúčastnit unijního summitu. Avšak tentokrát francouzský prezident nevydržel. O věrohodnosti prezidenta se s despektem vyjadřuje také premiér Donald Tusk. „Prezident se osobně účastnil vyjednávání ve věci Lisabonské smlouvy, jel do Lisabonu, aby se zúčastnil slavnostního podepsání. Dnes však čím dál tím méně pro Evropu pochopitelné odkládání podpisu prezidenta oslabuje naší věrohodnost a předvídatelnost jako státu“ – uvedl včera premiér, který odjel na summit Evropa-Asie do Pekingu.

Proč Sarkozymu tak moc záleží na podpisu Kaczyńského? Francouzský prezident chce, aby všechny unijní země ratifikovaly smlouvu ještě před summitem v Bruselu v polovině prosince, aby mohl irskému premiérovi Brianovi Cowenovi dát ultimatum: buď rychle uskuteční referendum, nebo se Irsko ocitne na okraji sjednocené Evropy. Cíl je na dosah. Kromě Polska a Irska už jen ČR, Německo a Švédsko neratifikovaly smlouvu. Hodlají to však udělat ještě před koncem tohoto roku.

 Atmosféra okolo polského prezidenta může houstnout celý příští rok, protože premiér Cowen se nejspíš neodhodlá v dohledné době nové referendum uskutečnit. „To nám velmi ztíží realizaci řady pro Polsko klíčových otázek v EU. Nebude lehké nést tuto zátěž“ – prohlásil Mikołaj Dowgielewicz, ministr pro evropské otázky.

Jędrzej Bielecki

 

 

 

polský Dziennik, překlad do češtiny 23.10.2008, předkládá: J. Brodský

4164 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otrokyBoj o hodnoty včera a dnes: U Vídně jsme na čas slavně zvítězili. Řádění Turků na Moravě a zánik na dosah. Dnešní nepřítel je silnějšíPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí„Na geny to nesvádějte.“ Řídí dětský domov na Šluknovsku a začal vyprávět. Drogy, gamblerství, násilí a jedna skupina obyvatel
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění