Euro, inflace a Česká republika

Autor: Dan Vořechovský | Publikováno: 15.11.2004 | Rubrika: Reakce
Euro

Po přečtení článku na eu.eportalu od renomovaného prof.Miroslava Tučka jsem zrudl a nabral tak barvu tolik typickou pro takovýto způsob uvažování. Autor se dopouští mnoha zásadních omylů, které bych rád uvedl na pravou míru.

“Argentinská cesta” přechodu na euro žádnou argentinskou cestou není. Krize v Argentině, trvající celá 90.léta 20.stol., byla způsobena bankovnictvím založeným na částečných rezervách. Vše skončilo tím nejhorším možným způsobem, odmítnutím proplacení vkladů bankami. Argentinská vláda totiž zmrazila bankovní vklady, aby zabránila hromadnému bankrotu bankovnictví a sama přinutila banky, aby jí půjčili prostředky na zaplacení nahromaděných deficitů. A tak se ukázala pravá podstata bankovnictví částečných rezerv, jež je od samého ustavení odsouzeno k bankrotu. Toto vše bylo posvěceno Mezinárodním měnovým fondem, který se na vzniku “currency board” režimu podílel. Celý argentiský problém tak byl způsobem inflací pesa a režim “currency board” to posvětil. Toto (ne)řešení hyperinflace v Argentině z počátku 90.let ale nemá s přijetím eura Českou republikou žádný vztah. Jak by Česká republika mohla provádět inflaci korun, kdyby již tato měna neexistovala?

Přechod na euro znamená výměnu jedné papírové měny za druhou. Čili žádný přínos to pro nás neznamená, protože systém bankovnictví zůstává stejný a povede ke stejným důsledkům vždy a všude. Euro vzniklo v důsledku zkázy EMS, není jeho následovníkem a nepřebralo z něj nic prospěšného. Nová unijní centrální banka nyní může provádět inflaci, tak jak tomu bylo v případě Evropy naposledy v 70.letech minulého století, k čemuž tak jako tak dojde. Buď dojde k inflaci z důvodu plnění Maastrichtských kritérií a tedy snižování zadluženosti členských zemí a nebo proto, že to bude vítaný zdroj dodatečných příjmů pro bezedné státní rozpočty. V tuto chvíli neexistuje jediný důvod, proč by ECB neměla provádět inflaci. To že jí provádí je zřejmé z dat. Euro, stejně jako jakákoli jiná papírová měna, nemá žádné výhody nad zlatem ohledně funkce prostředku směny. A protože to je jediná funkce, kterou peníze mají, bude zlato vždy “lepší” měnou než jakákoli papírová měna, euro nevyjímaje. Čili jedině přechod na zlato jako peněžní jednotku by měl smysl. Přijetí eura je pouze technická věc a veškerý humbuk okolo toho je jen důsledkem rádoby vědecké teorie o nezbytném poslání centrální banky jakožto spasitele v jinak chaotickém měnovém uspořádání. Veškeré “vědecké” debaty o tom, zda přistoupit k EMU za dva roky, či snad za tři nebo dokonce za šest, plynou z uměle vytvořeného dojmu složitosti bankovnictví jako takového.

Pan prof.Tuček se rovněž domnívá, že euro by mělo být vůči měnovým krizím odolnější. No opravdu nevím, co myslí termínem “měnová krize”, ale pokud je to “schopnost” bankovního sektoru provádět co možná největší inflaci peněz, která vyvolává důsledky, které můžeme pozorovat v Argentině (což bylo nazváno měnovou krizí!), pak se zcela jistě mýlí. Leda že by byli centrální bankéři v Evropské Unii nadlidmi.

Pan prof.Tuček dále píše: “Již vstup do EU je podmíněn tím, že se Česká republika vzdá části své suverenity. Nebude sama moci provádět zásahy na vnitřním trhu (třeba zachraňovat báňský a hutní průmysl), podporovat vývoz či brzdit dovoz cly nebo jinými finančními nástroji, provádět vlastní zemědělskou a možná i energetickou politiku atd.” Toto je falešné vidění problému. Jde přeci o to, že ztratíme i tu malou šanci ovlivnit to, že právě takové státní intervence omezíme , ne o to, že o nich bude rozhodovat někdo jiný a ponechá je na stejné úrovni nebo dokonce zvýší. V tomto se ve skutečnosti nic nemění. Respektive, mění se strategie boje o koryto. Čeští lobbysté nyní budou muset soupeřit s unijními lobbysty o jednu společnou kořist v podobě jedné kupy peněz na evropské hromadě. Ale nejde o to, jestli se změní struktura vládních regulací a rozhodovací proces se přesune jinam. Jde o otázku omezení regulací. A to teď ovlivníme podstatně hůře, dokonce bych řekl, že vůbec.

Jedním z nejzakořenějších mýtů v ekonomii je považování inflace za cenový růst, což vede k dalším omylům týkajícím se identifikace příčin novodobého stálého růstu cen. Jenže inflace je něco zcela jiného, soustavný nárůst peněžní zásoby. Zásadní věcí v tomto ohledu je fakt, že inflace není neutrálním jevem, jak se nám snaží namluvit některé makroekonomické měnové teorie. Ty vnímají důsledek inflace jako prostý nárůst cen (alespoň v dlouhodobém horizontu). Jenže inflace ovlivňuje reálné ekonomické procesy, je právě tím jevem, který způsobuje hospodářský cyklus, tedy chybnou alokaci faktorů výroby, jejichž velká část přijde vniveč. A tak důsledky inflace jsou přerozdělování a čisté ztráty mnoha ekonomických subjektů. Inflace není způsobena mzdovými požadavky odborů, nebo chcete-li mzdově cenovou spirálou, jak ji “vysvětluje” makroekonomie. A to jednoduše proto, že inflace je nárůst peněžní zásoby. A odrazem tohoto jevu je i všeobecný nárůst cen. Požadavky odborů nemohou nikdy vést k soustavnému nárůstu cen, dokonce ani k jednorázovému. Vše je podmíněno tím, že budou nárůsty mezd doprovázeny nárůstem peněžní zásoby. V tom případě je ale na vině opět bankovnictví částečných rezerv, nikoli mzdové požadavky. Odbory by se mohly stavět na hlavu, ale vyšší reálné mzdy pro “všechny” si prostě nikdy nevymohou. Buď se tento efekt promítne v radikálním nárůstu nezaměstnanosti nebo v radikálně rychlém tempu k chudobě.

Věta pana prof.Tučka, že “Inflačním jevům by nebylo možno čelit měnovou politikou, protože ta by byla pro celou EMU jednotná a většina EMU bude mít jiné problémy. A čelit jim fiskální politikou je nepředstavitelně obtížný úkol, zejména politicky neprůchodný” pak jen ukazuje na celkové nepochopení problematiky peněz jako takové. Jak plyne z výše uvedeného, nejenže měnovou politikou se inflaci nečelí, ale fiskální politikou se čelit inflaci nikdy nemůže, protože skutečně nevím jak by mohla fiskální politika “natisknout” nové peníze či fungovat jako banka. To by pak totiž nebyla fiskální politika, ale měnová politika.

Často zmiňovaným problémem spojeným s přijetím eura bývá otázka různých cenových úrovní v EU a v ČR. Rád bych upozornil, že to je právě charakteristikou trhu, že se od sebe ceny liší v čase a místě. A tak i v České republice nestojí litr mléka všude stejně, už jenom proto, že např.existuje více výrobců, ale také hlavně proto, že v České republice existuje nespočet trhů s mlékem a tedy rozdílné nabídky a poptávky. Totéž platí pro jakoukoli komoditu.A i přes poměrně vysoké cenové rozdíly na území České republiky nepotřebujeme více měn. Argument různých cenových úrovní je jedním z nejfalešnějších námětů pseudovědeckých debat o tom, v jakém časovém horizontu by bylo nejvýhodnější přistoupit na euro.

Z celého článku pana prof.Tučka je také patrné, že považuje stát za hlavní zdroj boje s nepříznivými ekonomickými jevy, zejména pak s inflací. Bohužel je to však právě stát, který tyto nepříznivé ekonomické jevy způsobuje a tak jediný způsob, jak se těmto jevům vyhnout, je zdržení se státních intervencí.

10490 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění