Na Klubu finančních ředitelů bylo navzdory krizi veselo

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 30.10.2008 | Rubrika: Ekonomika
Graf

Ve středu 22. října proběhla IV. výroční konference „Excellence in Finance“ Klubu finančních ředitelů (CFO Club), která se konala v prostorách novobarokního sálu Boccaccio Grandhotelu Bohemia. Ačkoli dvěma hlavními tématy bylo zvyšování výkonnosti společnosti v období transformace a motivační systémy, nebylo snad ani možné vyhnout se problematice současné finanční krize.

Prezident Klubu finančních ředitelů Dean Brabec se při svém úvodním slovu především zaměřil na projevy krize v České republice. Podle něj bude mít dění ve vyspělých západních ekonomikách spíše sekundární vliv na naše hospodářství, který se projeví zpomalením a v nejhorším případě zastavením růstu HDP, jak již nakonec predikovala i ČNB. Samozřejmým důsledkem nedůvěry na finančních trzích je zdražování peněz a obtížnost získat úvěry na investice do podnikání.

Ladislav Musil z České pošty hovořil o problémech postupné transformace firmy ze státního podniku na akciovou společnost. Hlavní cestou k zefektivnění podniku bylo snižování nákladů a centralizace rozhodování. Společnost si nechala udělat analýzu nákladovosti jednotlivých produktů.

Václav Řehoř z CCS České společnosti pro platební karty popsal, jak velmi radikálním způsobem snižoval náklady prostřednictvím „odtučňovací kúry“, co se týče personálu. „Lidé pracují na 40 procent, je možné propustit polovinu lidí a nic se nestane,“ řekl pobaveně a sklidil potlesk.

Ondřej Beránek z Bohemia Sektu nastínil průběh restrukturalizačního procesu ve své firmě, který byl založen především na reorganizaci skupiny a vlastnické struktury pod jeden právní subjekt, zjednodušení řízení a vytěsnění menších akcionářů, které se však podle něj snažila skupina provést velmi citlivě.

Kamil Ziegler z developerské firmy ECM hovořil s nadhledem a notnou dávkou černého humoru o potížích developerského sektoru, který byl velmi zásadně zasažen současnou krizí, kdy je velmi těžké získat investice do tohoto druhu podnikání.

Firma má připraveno několik scénářů, jak se s krizí vypořádat: od optimistického, kdy by krize měla trvat jeden rok, realistického, kdy by probíhala dva roky, až po pesimistický, kdy by odezněla až za tři roky. „Kdyby trvala roky čtyři, tak už by firma nemusela nic řešit, protože by asi nepřežila,“ řekl Ziegler. Řešením je podle něj soustředit se pouze na perspektivní projekty.

„Bohužel je to tak, že ty jednotlivé scénáře postupně downgradujeme, protože časem dojdeme k závěru, že scénář, který se zdál jako realistický, je nyní příliš optimistický, a tedy spíše nerealistický,“ řekl Ziegler.

Druhý blok konference, který byl o motivačních systémech pro manažery, opět uvedl Dean Brabec. Václav Řehoř hovořil o svých zkušenostech top manažera s tvrdou konkurencí, kdy je možné si vydělat velké peníze, ale pracovní nasazení je na hranici fyzických sil.

Otakar Král z T-Mobilu uvedl, že v jejich společnosti je systém založen na plnění firemních a strategických cílů a ročních bonusech.

Martin Herrmann z RWE Transgasu řekl, že v této skupině jsou platy diverzifikovány dle jednotlivých zemí i regionů. Podle plnění firemních a individuálních cílů získávají zaměstnanci bonusy. Výše odměn pro jednotlivé manažery je nastavena podle toho, na jaké jsou manažerské úrovni. V Německu mají zaměstnanci zvýhodněný nákup akcií podniku, v Česku ne.

Bohumil Chomát z JCDecaux sdělil publiku, že bonusy jsou odvozeny od EBIDTA a že podmínkou pro udělení odměny je splnění budgetu. V české pobočce nejsou zavedeny opční programy.

Konference byla zakončena společenským večerem s bohatou tabulí, živou hudbou a ochutnávkou 12-, 15- a 18leté jednosladové skotské Glenfiddich a ručně balených doutníků Davidoff. Příznivcům životního stylu Winstona Churchilla snad mohlo být trochu líto, že poptávka po doutnících a whisky převažovala nad nabídkou.

Euro 24. 10.

Arthur D Little ConPro SAS
VŠFS ČSA Glenfiddich MATERNA GIT Eficia MERO SARA public relations & event production Zlatá Koruna


EURO Česká informační agentura Prospector Media PRESTIGE LIFE STYLE

 

3733 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

USA vyhrožují České republiceEtiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“Neexistuje žádný důkaz, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2020, aby prosadilo opět TrumpaKriminální kauzy ČSSD. PřehledněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončit

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Kiska se bude třást, hodně třást. Fico v háji? Nahoru letí rebelOdbojář Václav Havel. Už je to černé na bílém. Celé zdůvodnění zde
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění