EVROPA: EU integrace - proč to nejde

Autor: Jaroslav Teplý | Publikováno: 18.7.2005 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Začněme na Balkáně. Před několika lety se pokoušeli Američané bezúspěšně zavést multikulturní společnost v Bosně a v Kosovu. Jan Rychlík z Masarykova ústavu AV ČR tehdy přesně vystihl situaci, když v LN 30.6.99 napsal, že "základním omylem Američanů a jejich západoevropských spojenců je to, že svou představu multietnické společnosti založené na demokracii mechanicky přenášejí do jiných končin světa, kde ...nemůže fungovat. Multietnická Bosna stejně jako multietnické Kosovo jsou v nejbližších letech utopií. Multietnická demokratická společnost funguje jen tam, kde obyvatelstvo sdílí společné hodnoty, které jsou dostatečně silné, aby překlenuly etnické rozdíly. Aby tomu tak bylo, je nutná existence silné střední třídy a dostatečně dlouhý společný historický vývoj , který vede k tomu, že dějinné události jsou většinou obyvatelstva vnímány stejně."

Podívejme se na výsledky nedávného referenda o ústavě EU ve Francii a Holandsku. Komentátoři vyzdvihovali především, že ústava byla zamítnuta v obou zemích z dosti rozdílných důvodů. I v dalších zemích, kde se mělo referendum původně konat, byly pro očekávané zamítnutí udávány i důvody specifické. Stejně tak měly tzv. nové země své vlastní důvody pro rychlé schválení. Aplikujeme-li zcela správná Rychlíkova hlediska v obdobné situaci, pak je další integrace EU v nejbližších letech utopií, protože obyvatelstvo nesdílí společné hodnoty, které jsou dostatečně silné, aby překlenuly různé problémy a obyvatelstvo 25 zemí EU nemá za sebou dostatečně dlouhý společný historický vývoj, aby byly dějinné události vnímány stejně většinou obyvatelstva. (Viz v této souvislosti např. článek Poslanci EP z nových členských zemí prohráli bitvu o peníze Marka Hannibala v NP 7.7. t.r.) Mezi novými a starými zeměmi existuje těžko překlenutelný rozpor v životní úrovni. Staré země investují v nových kvůli velmi nízkým mzdám. Nové země si dělají naděje, že mzdy porostou a tím také životní úroveň. To je pravda, ale jen částečná. Jakmile splaskne polštář dnešního rozdílu mezd na kritickou mez, hrozí nebezpečí, že se cizí průmysl odstěhuje do lacinějších zemí.

Kromě finančního napětí mezi "novými" chudými zeměmi a "starými" bohatými zeměmi existuje také také finanční napětí mezi starými členy navzájem. Zajímavě o tom referoval 14. června t.r. v deníku De Telegraaf profesor Knoester z university v Tilburgu:

(zkráceně) ...Naše země platí ročně do Bruselu asi 5 miliard euro a dostává zpět asi 2 miliardy ve formě různých subvencí. Samo o sobě by to nebylo nic špatného, že relativně bohaté Holandsko je netto plátce vůči chudším zemím EU. Fakt, že národní důchod Holandska je stejně velký jako národní důchody všech desíti nových zemí dohromady, je dostatečně výmluvný.

Co je ovšem podivné, že naše země platí poměrně mnohem více než země, které jsou přibližně stejně bohaté jako my.Tak platí každý obyvatel Holandska do Bruselu ročně asi 180 euro, kdežto Němec a Švéd 104, respektive 117 euro. Podíváme-li se na jiné bohaté země, je to ještě bláznivější. Tak platí Britové 63 euro ročně, Rakušani 44 a Francouzi, Italové a Finové 29,19 respektive 1,70 euro. Úplně bláznivá je situace je v Lucembursku. Tam dostávají tzv. lucemburští chuďasové každý rok dokonce 1911 euro na obyvatele, takže si mohou udělat ještě jedny prázdniny navíc.

Jak k tomu mohlo dojít, vezmeme--li v úvahu, že Holandsko bylo do začátku devadesátých let netto příjemce? Tehdy byla postavena Evropská zemědělská politika na nový základ. Zemědělské subvence, které byly dříve zaměřeny na podporu produkce, byly nahrazeny systémem založeným na podpoře příjmu (subvence na hektar půdy). Tento přechod stál Holandsko hodně peněz.

Daleko nejzávažnější příčinou dnešního katastrofáního postavení Holandska jako netto plátce byl evropský "top" v Edinburgu v prosinci 1992, kde byl projednáván rozpočet EU pro období 1993-1999. Zájmy Holandska tam hájil ministerský předseda Lubbers, který byl tehdy ještě v euforické náladě po úspěšném "topu" v Maastrichtu. Mnohem důležitější ovšem bylo, že Lubbers se chtěl stát předsedou Evropské komise po Jacques Delorsovi. Není divu, že tehdy jako velký evropský budovatel mostů lehkomyslně přisypával peníze holandských daňových poplatníků, aby rozpočet bylo možno dát dohromady, a za to pykají Holanďané dodnes.


Pokus holandské delegace o zřetelné snížení holandského příspěvku do EU byl odmítnut a označen za jeden z důvodů ztroskotání evropského červnového "topu". Schroeder požadavek Holandska označil za národní egoismus, předseda Evropské komise Juncker nabídl pro Holanďany nepřijatelné snížení o maximálně 350-500 milionů a další vyjednávání označil za "otravování".

Čísla udávaná profesorem Knoesterem jsou jeho vlastní. Jeho konstatování, že Holandský národní důchod se rovná součtu národních důchodů desíti nových zemí, je jako mnoho jiných údajů v makroekonomii dosti relativní. Vznikl asi přepočtem národních důchodů v místních měnách na euro podle bursovních kursů národních měn. Z toho, že by obyvatelé oněch zemí umřeli hlady se svými výdělky ve starých zemích EU, se dá usoudit, že v tom něco nesouhlasí, to jest právě způsob výpočtu, ale to je detail.

3825 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Francouzská policie policie, ale i celá společnost je infiltrována džihádisty. Do roku 2057 bude mít Francie muslimskou většinuČSSD pod ubohým vedením euromarxisty z Aspen Institutu Hamáčka, posluhujícího Petříčkovi a Pochemu je při posluhování Babišovi, Sorosovi, Merkelové a Allbrightové stále trapnějšíMultikulturní obohacení. Řádění imigrantů v Evropě. Podívejte se.Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jste nejspíš méněcenní a zakomplexovaní, pokud používáte pojmy „sluníčkář“, „pravdoláskař“ či „lepšolidé“...Je tragické, že v posledních letech se oslavy 17. listopadu díky médiím staly majetkem zrovna té skupiny, která oslavuje největší zloděje listopadové revoluce

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Chorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbuImigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na video

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadloVIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění