Rebel a patriot Pat Buchanan slaví sedmdesátiny

Autor: Marek Skřipský | Publikováno: 2.11.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Buchanan

Druhého listopadu se dožívá sedmdesáti let americký politik, publicista a komentátor Patrick „Pat“ Buchanan, v současnosti nejznámější reprezentant ideového směru nazývaného jako paleokonzervatismus.

Jeho názory se formovaly již od útlého mládí v prostředí početné konzervativní rodiny na americkém Jihu. Po bakalářském studiu angličtiny a filozofie v Georgetownu získal na Columbia university magisterský diplom ze žurnalistiky a krátce poté nastoupil jako redaktor do konzervativního listu St. Louis Globe Democrat.

V první polovině šedesátých let mladému novináři Buchananovi učaroval republikánský jestřáb Barry Goldwater, na jehož prezidentské kampani se Buchanan podílel. Jak se později ukázalo, jeho účast v Goldwaterově kampani, spolu s kousavým žurnalistickým stylem, mu otevřela dveře do vysoké politiky.

Několik následujících období Pat Buchanan pracoval jako poradce tří amerických prezidentů – Nixona, Forda a Reagana, pro které také napsal řadu projevů. V Reaganově administrativě dokonce zaujímal post ředitele odboru pro komunikaci a styk s médii, přičemž patřil ke tvůrcům politiky „konzervativní revoluce“.

V devadesátých letech se dvakrát ucházel o prezidentský úřad. Výsledky republikánských primárek mu pokaždé přisoudily celkově druhé místo a vítězství ve státě New Hampshire. Jeho první kandidaturu podporoval i známý magazín „National Review“.

Během obou kampaní se Buchanan profiloval coby nejkonzervativnější kandidát. Požadoval snížení daní i pravomocí federální vlády, tvrdě odmítal multikulturalismus, imigraci a pozitivní diskriminaci. Hájil právo Američanů nosit zbraň i právo nenarozených na život. Velmi skepticky se stavěl k nadnárodním projektům, zejména NAFTA a OSN.

Roku 2000 Buchanan vystoupil z řad republikánské strany, aby dal najevo nesouhlas s jejím „uloupením neokonzervativci“ a přijal prezidentskou nominaci od Reformní strany. Kontakty s mnohými republikány ovšem udržuje dodnes.

Po odchodu z vrcholné politiky se Buchanan ještě více soustředil na publikační a novinářskou činnost. Jeho knihy se v Americe staly bestsellery, jedna z nich, známá „Smrt Západu“ jej proslavila i v České republice. Ve svých článcích a knihách vyjadřuje názory na světové dění z pohledu „staré pravice“.

Buchanan se označuje za tradičního konzervativce a stojí v přímé opozici vůči neokonzervativcům okolo George Bushe mladšího i Johna McCaina. Jejich chyby spatřuje především v opouštění konzervativní agendy, přílišném zahraničně politickém intervencionismu, zadlužování země a nedostatečně razantnímu přístupu k imigraci. Válka v Iráku a snaha o vývoz demokracie do tradičně nedemokratických krajin není, podle Buchanana, v zájmu USA.

Jakožto sociální konzervativec se Buchanan od počátku devadesátých let vymezuje proti současné podobě volného trhu a fenoménu ekonomismu. Mezinárodní obchod má v Buchananově představě sloužit zachování společenského řádu země a konzervaci blahobytu střední třídy, nikoliv potřebě globálních korporací. Ty Buchanan chápe jako „nájezdníky“, ohrožující tradiční pospolitost.

Buchananem zastávaný ideový proud si od politických komentátorů i politologů vysloužil výše zmiňované označení paleokonzervatismus a to z důvodu přímočarého odlišení se od současné ideologie, dominující ve vedení republikánské strany  USA.

Přední reprezentant paleokonzervatismu pečlivě sleduje taktéž dění v Evropě. Starý kontinent Buchanan varuje před riziky spočívajícími ve vymírání obyvatelstva, islamizaci Evropy a předávání suverenity jednotlivých zemí do Bruselu. Podstatné mínus Evropy Buchanan spatřuje i v opouštění židokřesťanského morálního řádu.

Přestože Buchanan již ve vrcholné politice nefiguruje, v letošních republikánských primárkách nalezl dva kandidáty, jimž veřejně deklaroval podporu. Jednalo se o coloradského kongresmana Toma Tancreda a jeho texaského kolegu Rona Paula. Není bez zajímavosti, že Ronu Paulovi vyjadřoval sympatie také český prezident Václav Klaus.

S Klausem totiž Buchanan nachází mnoho shodných stanovisek, jako kritický postoj k Evropské unii, multikulturalismu, uznání samostatnosti provincie Kosovo a Metohija nebo k válce v Iráku. Stejně jako Klaus i Buchanan varuje před zbytečnou rusofobií a vyvoláváním nových zahraničně politických třenic Západu s Ruskem.

V současné době žije Pat Buchanan se svou ženou ve Virginii, pracuje jako politický analytik televizní stanice MSNBC a vydavatel magazínu American Conservative. Se svou sestrou, Angelou „Bay“ Buchananovou, stojí v čele konzervativního think tanku „The American Cause“.

 

 

Mladá pravice přeje svému čestnému členovi vše nejlepší!

http://www.euportal.cz/Articles/1479-byvaly-poradce-americkych-prezidentu-nixona-forda-a-reagana-pat-buchanan-se-stal-cestnym-clenem-mlade-pravice.aspx

 

 

3506 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Následky MeToo: Šaría zavedena dřív než islám. V soudních síních vládne presumpce viny. Pokrokoví muži pláčou nad svojí maskulinitou. Rozvrat společnosti je završenMuslimové požadují na vídeňském letišti větší modlitební místnostPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaNeziskoví fízlové a udavači v akci: Prodavačka vyhozená z práce. Víš, soudruhu, koho zaměstnáváš? Zákaz Ortelu na Řipské pouti. Horší než za Husáka. Máme možnost volby

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útok

Eurabia.cz

České ministerstvo obrany vyhrožuje expertovi, který upozornil na možné tunelování české armády!Turci dávají najevo, že Berlín nepatří Němcům, ale patří Turkům

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řevKlausova prorocká slova. Koluje VIDEO z doby, kdy se válčilo o Lisabonskou smlouvu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění