Jaroslav Kubera: Evropská unie jde do pekel

Autor: Redakce | Publikováno: 11.11.2008 | Rubrika: Rozhovory
Bolšnac 19

Jaroslav Kubera: Studio stop

06.11.2008, Český rozhlas 6
publikováno: 07.11.2008 

Moderátor (Jana Šmídová):
Dobrý večer, vážení, i dnes je pro vás připraveno interview Studia STOP. Od mikrofonu vás opět zdraví Petr Holub a Jana Šmídová. Naším dnešním hostem je senátor za ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Dobrý večer.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Dobrý večer.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
A my se dnes budeme věnovat české povolební krajině a taky situaci v nejsilnější vládní straně ODS.
 
Moderátor (Petr Holub):
Pane senátore, někteří politici přirovnávají situaci uvnitř strany k onomu pověstnému sarajevskému atentátu, že tam panuje takový rozkol, nejistota. Myslíte si, že se to dá srovnávat nebo ten superlativ přehání?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Já myslím, že ta situace je jiná. Ono vždycky, když se něco srovnává, tak to na první pohled vypadá stejně, je to podobné, jako když si pan prezident Sarkozy svolal Mnichovany a také se to dávalo do souvislosti, ale to je takové srovnání s nadsázkou. Takže s nadsázkou je to možné tak říct, ale ve skutečnosti by to bylo úplně o něčem jiném.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
A o čem to je, tedy?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Co já vidím jako jednu z příčin té volební prohry, že skutečně došlo k propojení byznysu s politikou, ale ne v tom smyslu, jak bývá v médiích uváděno, nebo jak bylo v Kubiceho zprávě, ale prostě proto, že i zákonodárci jsou pod obrovským tlakem různých skupin a je to vidět a já za ta léta, co sedím v Senátu, už to umím identifikovat, kdy se ten zákon dělá proto, že ho potřebujeme a kdy se dělá proto, aby z toho někdo měl byznys. A tak to funguje i na krajích a to je právě to, co je špatně. Je možné, když řeknu příklad, kraj potřebuje udělat nějakou významnou stavbu nebo něco podobného, tak když je ten záměr prvotní, tak je v pořádku, když si na tom i někdo vydělá. V pořádku už ovšem není, když je to obráceně.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Takže to je podle vás hlavní důvod neúspěchu ODS v těch krajských volbách?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak samozřejmě jeden důvod nikdy není. To je ten první, hlavní důvod, že kraje a na tom trvám, byly největší chybou, která se stala po roce 89. Vůbec to, že kraje vznikly, protože já si moc dobře pamatuji, co se tehdy říkalo, že to budou jenom takové malé metodické útvary s 30-50 lidmi a oni jsou to teď takové velké metodické útvary s 500-600, až skoro 700 lidí v jednom kraji. Není to jenom jejich vina, protože stát tak, jak mu chybí peníze, tak se snaží všechny kompetence, které jsou spojeny s nějakými náklady, převést na někoho jiného, takže dává další a další úkoly krajům i obcím, protože on už na to nemá, protože už je tak zadlužený, že nemá peníze. Takže je to jenom zčásti jejich vina, ale samozřejmě takový velký kraj je spousta lidí zejména v době, kdy byla nezaměstnanost větší, než je teď, teď je mimochodem velmi nízká, to byla jedna z příčin, že například ODS vůbec neprodala tu skutečnost, že tady je nezaměstnanost 4 %, což je úžasná věc v této světové krizi, protože i když stoupne na 8, tak je to pořád lepší než v těch zemích, kde je teď 8, bude 16. To jsou ty věci, které ODS neumí, buď na to neměla čas nebo jí to nezajímalo a to se jí vymstilo. Další příčinou je to, že lidé se s kraji vůbec neidentifikovali. Jsou to umělé útvary, nevznikly historicky tak jako Bavorsko nebo ve Francii některé regiony známé - Provence apod. Tady byly vytvořeny uměle, například Ústecký kraj vlastně vůbec neexistuje, to je nesmysl, to byl původní Severočeský kraj s Libercem. Jak je to nesmyslné, o tom svědčí to, že on je pro Evropu spojen s Karlovarským krajem. Je to jeden <..>. Takže to je vidět, že v tom žádný systém není a že by se někdo identifikoval tím, že je z Ústeckého kraje, on je buď z Teplic, z Ústí, z Chomutova nebo z Mostu. Ale nikdo se necítí býti Ústečanem.
 
Moderátor (Petr Holub):
Teď se ale říká, že kraje čeká skvělá budoucnost, protože právě přes kraje půjde značná část bruselských dotací. Budou to částky ve stamiliónech korun ročně, skutečně hodně stamiliónech. Tak nečeká přece jen kraje světlá budoucnost?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Já myslím naopak, že kraje čeká velmi ponurá budoucnost, protože ty peníze z těch projektů, a netýká se to jenom krajů, týká se to i měst, když jsou někde peníze, oni na to mají i speciální výraz, já jsem ho teď zažil v souvislosti s těmi elektrovoltaickými elektrárnami a říkají tomu "uloupnout". Přece musíme si ty peníze uloupnout, ber, kde ber, dej, kam dej. Takže nám vzniknou obrovská centra, haly, podobné té pražské, ovšem ty mandatorní výdaje po roce 2013 ponesou kraje, města, obce. Prostě ty peníze tady jsou, oni dokonce ani nemají ty svoje peníze, které k tomu mají přidat, ty si ještě musí půjčit, takže se zadluží. Já jsem to počítal jenom v Chomutově, že ty náklady můžou dosáhnout až 100 miliónů ročně a jsem zvědavý, jak to budou z rozpočtu platit. To je přesně ono, nedělají se věci, které jsou potřebné, ale je to obrovská zase stavební zakázka, takové miliardové investice, které často ani kraj, ani město nepotřebuje.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Vy jste tedy ke krajům velmi skeptický a kritický. Nicméně to byl takový vývěsní štít vaší strany. Říkalo se, jak máte úspěšné hejtmany, ti také s těmi úspěchy šli do voleb a nakonec tedy neuspěli. Ale bylo to bráno jako vizitka politiky ODS?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ty kraje, přece všichni víme, jak vznikly. Oni vznikly z nouze, protože tehdy byla potřeba zrušit okresní úřady a řeklo se, no tak když teda mají být kraje, vzpomínám si na to, když se ty kraje vyměřovaly, jaké to byly boje politické. Tam vůbec nešlo o to to udělat racionálně, ale prostě museli být všichni uspokojeni. Proto vznikly právě tak, jak vznikly. Je samozřejmě nepříliš vtipné v tuto chvíli říkat, že teď je jedinečná příležitost ty kraje zrušit, když vláda je ještě naše a kraje už nejsou. Ale na to by samozřejmě nynější vítěz říkal, no to by se vám teď tak hodilo, když jste zrovna prohráli, tak byste nás zrušili, no nám se to teď líbí. Oni to poznají sami a já jsem na to narazil v souvislosti s volbami ve Spojených státech. Šlo o změnu, změna je skoro nejčastější slovo jak v našich volbách, tak v těch amerických - změna, změna. Akorát já se ptám, jestli je jisté, že každá změna je k lepšímu.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
A jak by podle vás měla ODS nyní na tu porážku ve volbách, nejen krajských, ale i senátních, reagovat? Domníváte se, že se situace uklidní po prosincovém kongresu občanských demokratů?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Já bohužel patřím obecně sice k optimistům, ale k takovým těm optimistům, co mají informace a mám obrácenou obavu. Ta nejhorší situace, která by mohla nastat, kdyby se ODS rozštěpila. Já si to moc dobře pamatuji, já jsem byl na tom poděbradském kongresu, kde k tomu došlo. To je to krajní řešení. Myslím si, že k němu nedojde. Není ale vyloučené, ale žádné rozumné a dobré řešení bohužel neexistuje. Neexistuje, ať to dopadne, jak to dopadne. Ať vyhraje Pavel Bém nebo Mirek Topolánek, tak to není optimální řešení a ta dvojakost, v Čechách na ni nejsme zvyklí a vedla by jenom k dalšímu rozkolu, protože až do voleb 2010 by pokračoval vlastně ten vnitrostranický boj, který byl ostatně také jednou z příčin porážek, protože volič špatně vnímá, když ta strana je rozpolcená. On má totiž pocit, že když oni se tam ukájejí ve vlastních sporech, přesně tak, jako v Poslanecké sněmovně, takže zapomínají se starat o něj. Že oni si vlastně stačí a Parkinson to popsal velmi dobře. Oni si stačí sami pro sebe a vlastně už nikoho jiného k tomu nepotřebují a to ten volič velmi citlivě vnímá.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Takže každý výsledek bude špatný podle senátora Kubery?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ne, tak to v žádném případě zase. Ona není ta situace tak dramatická, jak vypadala. Já jsem jeden z velkých kritiků Mirka Topolánka, ale já ho kritizuji úplně v jiných oblastech, než je běžné, já ho kritizuji právě v těch zvednutých prostřednících, v těch heslech <.> apod., protože na rozdíl od něj jsem starší a umím si představit a hovořím s těmi staršími lidmi, kteří například absolvovali koncentrační tábor v Osvětimi a těm se opravdu nedá vysvětlit, že to je jenom žert, když oni mají na levé ruce ještě stále vytetované to číslo. A to jsou věci, které voličsky jsou bohužel, podle mě někdy závažnější než nějaké poplatky nebo věci, které na první pohled vypadají, že jsou něčeho příčinou. Já si myslím, že Mirek Topolánek je schopen se to jakoby odnaučit, ale asi to neumí sám, potřebuje k tomu pomoc a já z legrace říkám, že ten, kdo ho to může naučit, jsou paradoxně novináři. Když připomeneme ten příběh, jak šel s tím Nicolasem, tak tam bylo několik chyb. První chyba byla, že neměl ochranku. Tam nebyla ochranka, kdyby tam byla ochranka, tak samozřejmě vůbec k žádnému incidentu nemohlo dojít, protože správná ochranka by odstranila ty novináře, aby mu neblýskali do toho…Je to mimochodem i psychologicky zajímavý případ, veřejnost rozdělil přesně na dvě poloviny. Jedna polovina říká, správně, chránil svoje dítě, sice málem ho přitom převrátil, což z toho záběru bylo zjevné, že ten kočárek málem upadl a druhá říká, je to jenom jeden z jeho výstřelků a neměl tam s tím dítětem chodit apod. Ale vůbec to není tak, že jednoznačně by se veřejnost postavila na tu či onu stranu. Ale já říkám, že hlavní příčina je v tom a zažil jsem několik zahraničních ochranek a naši ochranku nekritizuji, mnoho těch hochů znám. Ono to mohlo být tak, že ji neměl objednánu. A to jsme u těch novinářů. Kdyby požádal některou z milých mladých novinářek, aby mu chlapce pohlídala, tak ona by to ráda udělala, ještě by se s ní skamarádil. To je ten problém, ty jeho reakce na novináře jsou neadekvátní, zbytečné. Mohu jmenovat tu cestu na ten hrad Hněvín, když se jednalo o Rabase. To byla naprosto neadekvátní reakce typu "jak jste na to přišli, že tu jsme?" Tak to jako, to už by mohl vědět, že u nás se neutají vůbec nic, takže že by na to nikdo nepřišel, že bude nějaké jednání, to je absurdní. Je to podobné, jako když nějaký kraj určí vyjednávače a chce ho utajit. Prostě, to je nesmysl, protože za hodinu už všichni vědí, kdo to je.
 
Moderátor (Petr Holub):
A co je nebezpečného na tom souboji Bém - Topolánek? Přece že se dva lidé utkají o křeslo šéfa strany, to je přece normální a vy jste demokratická strana, takže vy byste neměli být překvapeni?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ne, určitě kdyby to bylo za normálních okolností, tak je to v pořádku, ale ona je ta situace zvláštní. Máme tady 12 nezaměstnaných, mám na mysli hejtmany, máme tady Pavla Béma, který má úplně jiné cíle. Já prostě nevěřím tomu, že všichni kandidují na místo předsedy jenom proto, aby zachránili ODS, ale třeba proto, že zrovna nemají co na práci, protože byli hejtmani a už nejsou. A u Pavla Béma je to ještě složitější. V Praze jaksi už je mnoho nových mladých vlčáků, kteří by také rádi byli primátorem hlavního města a hodí se šéfa vystrčit výš, protože nehodí se šéfa ponížit, takže ho povýšíme. Takže Pavel Bém má samozřejmě ambici kandidovat do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Marně říká, že by ze sociálními demokraty nikdy nešel, to jsou takové povídky pro noviny, ale skutečnost je jiná. A kromě toho já si myslím, že by to k ničemu nevedlo, protože mohlo by to také vést k tomu, že když Pavel Bém vyhraje, tak Mirek Topolánek řekne, jak on řekl: "Mirku máš, co jsi chtěl." Tak on řekne: "Pavlíku, teď máš, co jsi chtěl." Tak udělej Pavlíka Morozova a ujmi se vlády. Já tady končím.
 
Moderátor (Petr Holub):
A není to od pana premiéra tak trochu vydírání jak Pavla Béma tak celého kongresu? Protože on říká: "Pokud nechcete, abych byl šéfem strany, tak já položím vládu a teď si ji skládejte."
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Já si myslím, že to říkám já, on to takhle v podstatě neřekl. Já jenom říkám, že by se to mohlo stát. Ale on to takhle neformuloval, že by to udělal. Ale já prostě si myslím, že napsal to teď Mirek Macek velmi dobře, že lídři buď jsou nebo nejsou. Lídra vyrobit je velmi obtížné. On se krátkodobě dá vyrobit, ale dlouhodobě se vyrobit nedá. A ta prohra nebyla zdaleka o Julínkovi a o poplatcích, to je evidentní. To je dobrá výmluva, když se prohrálo, tak najdeme si viníka. Tam minimálně 50 % bylo v té kampani hejtmanů, o tom počínání v krajích, které bylo na jednu stranu pozitivní. Ale je fakt, že Jiřímu Paroubkovi se podařilo ty celostátní témata do té kampaně vložit a kraje se proti tomu v podstatě ani nemohly bránit, ale přiznejme si, oni nechtěly. Oni všemožně se snažily jakoby distancovat od toho, dokonce některé billboardy ani neměly modrého ptáka, protože když je zrovna strana nepopulární, tak je lepší tvrdit, jakože… a to je úplně špatně. Protože buď v té straně jsem, tak ty, proto jsem tam vstoupil, že ty jejich hodnoty se mi zdají blízké, ale nemůžu účelově dělat jako jeden den, že nejsem a druhý den, že jsem.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Vraťme se ještě na chvíli k Pavlu Bémovi. Vy jste řekl něco o jeho cílech. Mohli bychom ještě rozebírat další cíle, ale není on dneska modrou výjimkou v té oranžové mapě republiky? Vždyť on vlastně svírá ten modrý prapor v Praze, uspěli všichni tři kandidáti na senátorská křesla, takže on je na jedné straně v podstatě úspěšným, na druhé straně ovšem je první místopředseda strany. A jako kdyby ta odpovědnost na něj nedoléhala? Tak jak to vidíte z tohoto hlediska, pane senátore?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Vy mě nutíte právě k tomu silnému výroku, že v Praze vyhraje volby cvičená opice, že?
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Pořád to platí?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To pořád platí. Samozřejmě, Praha je naprostá výjimka. Praha má průměrný plat, neumím ho nazpaměť a možná dvojnásobný než ČR, nezaměstnanost je tady, já nevím, 1 nebo 1,5 %. Notabene je tady nedostatek pracovních sil, ale ono to tentokrát tak jednoduché nebylo, abychom to zase jenom tak nepřešli tím. Toto heslo je starší, to, že v Praze se dá vyhrát vždycky. Ono to bylo tentokrát, já to vím podle kolegy Škalouda, že to nebylo zdaleka tak jednoduché i v Praze vyhrát. Ale to je přesně o tom, když on má rád příměry, Pavel Bém, a říkal, že v lodi je díra a on ji zaplácne. Akorát, že celou dobu na té lodi dělal prvního důstojníka. Pro mě jsou tito kandidáti, ty zachránci světa, já vůbec nemám rád moc zachránce světa, kteří vždycky přijdou a říkají, že je to geniální, že přesně vědí, jak to uděláme, aby se tolik neoteplovalo a nebo to či ono. Oni takoví neexistují. Takže on má přesně také tu zodpovědnost, stejně jako ostatní místopředsedové. Mirek Topolánek říkal, že se mu nepodařilo přesvědčit, já jsem u toho byl, když skutečně ty hejtmani neměli zájem, skoro říkali, ani sem radši nejezděte. Právě v souvislosti s tím, že věděli, že Mirek Topolánek je pověstný těmi svými výrazy, které ovšem zase zkreslují a je to o tom, že naši lidé neumí, oni čtou noviny a co je v novinách, tomu věří. Když v televizi řeknou, že mají dělat křížek na kandidátce před jménem, ačkoliv to, co dělá v komunálních, tak ten křížek dělají a ty jejich hlasy jsou neplatné přesto, že mají u toho lístku ten příbalový leták, kde je napsáno, jak to mají správně dělat. Prostě neumí například vůbec číst mezi řádky. Prostě, oni skutečně tak, jak je to napsané a u nás to chodí tak, že oni čtou většinou titulky nebo krátké články v Blesku, protože je nebaví číst Lidové noviny, kde je článek na celou stránku. Takže dělají závěry třeba z titulku a titulek obvykle bývá tak, aby to bylo čtivé, tak bývá dramatický. Například teď poslední titulek byl, že "u zákona o měření rychlosti strážníků už stačí, aby to podepsal prezident" a už to bude platit. A teprve za 3 dny se to opravilo, že vlastně nestačí, protože ten zákon jde teprve do Senátu. A to je úplně běžná věc, kdy Džamila Stehlíková něco navrhne a noviny už píšou "Děti nebudete smět fackovat". A ono to ještě nespatřilo světlo světa. A ty příběhy pak žijí, samozřejmě ta virtuální realita se stane realitou, viz Sarkozy zůstane předsedou EU, o tom se psalo a politologové to řešili a ona to vůbec nebyla pravda.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
A Studio STOP dnes hovoří se senátorem za ODS a teplickým primátorem Jaroslavem Kuberou.
 
Moderátor (Petr Holub):
A ta polarizace uvnitř ODS, ono se to dá popsat na výrocích jednotlivých politiků právě po volbách, tam Václav Klaus kritizoval Mirka Topolánka a ten kritizoval Pavla Béma, který se zase pustil do Ivana Langera. Je to tedy tak, že na jedné straně toho sporu je především Mirek Topolánek a na druhé straně sporu především Václav Klaus? Že o Pavla Béma tolik nejde?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To já si nemyslím, já si myslím, že se i přeceňuje to, že Pavel Bém je oblíbenec Václava Klause. To, že třeba mu je sympatický, to je možné, ale tam byla zajímavá příhoda, když Václav Klaus jakoby zasáhl do volební kampaně a šel podpořit pražské kandidáty, tak samozřejmě vyvolalo komentáře, jaký je aktivistický prezident a já jsem tehdy to komentoval tak, že všichni tady hovoří o přímé volbě prezidenta, ale už nechtějí slyšet, že pokud tady bude přímá volba prezidenta, tak prezidentem bude nepochybně straník. Pokud nevyhraje Karel Gott, což bude potom velké zklamání pro ty, co by si to tak nepředstavovali. Ale pokud bude prezident stranický, tak bude běžně takto podporovat své kandidáty a nikomu to nepřijde. A teď se to zdá někomu divné, že Václav Klaus...
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Nicméně Václav Klaus se zaklíná svou nadstranickostí a bylo to i vidět při volbách a bylo to jeho v podstatě hlavní heslo, že bude nadstranickým prezidentem. A najednou vstoupí na modré podium a podpořil kandidáty do Senátu za ODS?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ale já na tom nevidím nic špatného, když se mu vyčítalo, že dvakrát při dvou volbách říkal, že bude prezidentem nadstranickým. Ale marná sláva, on přece nemůže zapřít to, že je ekonom. To je jako kdybychom po něm chtěli, že když je tedy nadstranický prezident, tak musí mlčet k tomu, co se teď děje v západní Evropě, co se děje s finanční krizí a jak se lijí peníze do černé díry. A to prostě někdy člověk už nemůže překonat, když on ví, že je to špatně, já s tím také souhlasím, že je to špatně a on to prostě řekne. A to byl asi ten případ, kdy už jakoby to bylo za hranou toho, věděl, že riskuje, že mu to bude určitě vyčteno a přesto to udělal. Ale je to výborné pro tu diskusi o přímé volbě, je to zase výborný počin, protože konečně se dávají celé otázky. Já jsem četl na internetu anketu, jestli lidé chtějí, aby se znovu platilo za poslední ročník ve školkách. Vůbec uspořádat takovou anketu je naprosté zvěrstvo, protože tam je přece výsledek jasný. To není o ničem anketa, tam musí být ta otázka B taky, protože jinak každý chce, aby platili nižší daně, na takovou otázku každý odpoví, že ne. Samozřejmě, chcete radar? No nechci, jako proč by tady byl radar? A souhlasíte s tím, že bude zpátky zavedena základní vojenská služba a váš synek půjde na vojnu? No, počkejte, to jste neříkali. No tak je potřeba vždycky to říct celé. Ono když se vytrhne jenom ta půlka, tak je potom odpověď očekávaná. Kdo by chtěl zdražit městskou dopravu, že jo. Chceme, aby byla levnější. Ale když se řekne B, že se zdraží něco jiného. To je přesně totiž, ty poplatky, ten největší hit v Sociální demokracii spočívá v tom, že ODS neuměla lidem říct, že aby jim mohli odpustit poplatky za 30 korun, tak jim musí jinde ubrat 300 korun. Protože ono vždycky je s tím spojená nějaká režie. A to je právě to, co ODS neuměla komunikovat.
 
Moderátor (Petr Holub):
A vy jste říkal, že riziko pro budoucnost ODS je to, že ten rozkol vydrží třeba až do příštích voleb, tím myslím, řekněme, animozita mezi Topolánkem a Bémem. Nemyslíte si, že je možné, že by se tito dva lidé a jejich křídla dohodli na nějakém kompromisu před kongresem a volbami předsedy?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To já si myslím, že možné není a usuzuji to z toho, že to, co se dělo mezi prvním a druhým kolem, kdy někteří hejtmani neměli ani tu nejmenší míru loajality, například Ivo Toman útočil: "Topolánku, odstup." A Pavel Bém dělal totéž. To se prostě v tom volebním týdnu, i kdybych si to stokrát myslel a já mám tisíc věcí krajských, které jim teď řeknu, ale nikdy bych jim to neřekl v té volební kampani, protože bych je poškodil. A ta základní míra loajality je tady velice nízká. Ale tato dohoda podle mého názoru není možná.
 
Moderátor (Petr Holub):
A kdyby došlo k nějakému obchodu, teď to nemyslím nijak pejorativně, nakonec by se mohli domluvit, že bude nějaký třetí kandidát a ten bude předsedou strany a Mirek Topolánek zůstane premiérem a Pavel Bém zůstane na magistrátě. To by kompromis byl, jen by to chtělo jiného předsedu.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
No jo, ale ono těch předsedů zase tolik, potenciálních kandidátů, předsedů...
 
Moderátor (Jana Šmídová):
No ale máte 12 nezaměstnaných, jste řekl...
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
No ale to je právě to, že když by ten předseda měl být proto někdo předsedou, protože zrovna nebyl zvolen hejtmanem a teď by měl být předsedou, tak to pro mě je naprosto nepřijatelné a to já vidím, že to nevede k tomu cíli, který všichni tvrdí - já chci jenom pomáhat ODS, protože teď mám na to dost času, protože zrovna nemám co na práci. A to bude totéž u místopředsedů. Tam by měli delegáti kongresu velmi zvažovat hezké řeči kandidátů, jak to mají vymyšlené a jak ODS pomůžou a dát si je do této souvislosti.
 
Moderátor (Petr Holub):
Ovšem kandidátů na předsedy máme už teď. Jestli dobře počítám 5, je to pan Zahradil, paní Němcová, pan Vojíř a tak trochu neurčitě se mluví o panu Tošenovském a panu Bendlovi, což jsou tedy ti dva nezaměstnaní hejtmani. Takže, myslíte si, že nikdo z nich není možný jako předseda?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak oni skoro všichni kromě Pavla Béma takticky řekli, že by teda to vzali, kdyby to teda Mirek nechtěl, tak my to teda, když nic jiného nezbývá, tak my tu stranu zachráníme a vemem to. To je právě to, že to nejsou kandidáti vzniklí přirozenou cestou, ale vzniklí právě z toho nouzového stavu, kdy někoho napadne, že vlastně by to bylo bezva, že by to mohl dělat třeba on. Já si myslím, že prostě i kdyby se dohodli, i kdyby předsedu strany dělal kolega Tošenovský, tak by to stejně a tam by mohla být ta shoda, že on by nekopal do Mirka Topolánka, ale ve straně by to vyvolalo prostě pnutí. Protože tady na takovou situaci nejsme zvyklí a podle mě by se neosvědčila.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Vy tedy nejste zvyklí na porážky? Když to tak vezmu?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ne, to vůbec ne, tak já specieáně jsem zvyklý...Jako ODS?
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Je nemyslím vás osobně, jako ODS.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ale tak ODS prohrála už několikrát.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Takhle ale nikdy neprohrála.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Takhle. No tak neprohrála. Mimochodem neprohrála ani tak, jako prohrála předtím Sociální demokracie, což se málokdy prezentuje. Ono to zase tak zvláštní prohra nebyla. V polovině volebního období, kdy samozřejmě nepřišla ta doba, kdy prodává tu práci, protože ona se k ní v podstatě ani ještě nedostala. Ono se velmi často také mluví o Mirku Topolánkovi, ale je potřeba vzít v úvahu, jaká ta vláda je. Ten trojkoaliční rozměr skutečně neumožňuje, můžeme diskutovat o tom, jestli ODS se nenechala příliš malými stranami vydírat a nedávala jim příliš mnoho prostoru. To je k diskusi. Ale nicméně, ODS sama nevládne. Takže takové ty povídky, které se objevily po volbách - vy jste nesplnili, co jste slíbili, kolečko. Ono to tak není jednoduché, já jsem přesvědčen o tom, že se bez jaderných elektráren neobejdeme. Ale bohužel prostě když chcete udělat vládní prohlášení tak, aby se ti partneři na něčem shodli, tak to nejde jinak, než že každá strana musí někde ustoupit.
 
Moderátor (Petr Holub):
A vy byste nechtěl dělat předsedu? Vás právě doporučil ředitel společnosti eStat Edvard Kožušník. Tak je to míněno vážně?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak to je úplně nouzová varianta. Já možná budu mít nominaci i od jiných regionů. Dostávám na to téma maily, protože mě znají ódéesáci z různých kongresů. U mě je ta výhoda, že já opravdu netoužím po žádné moci, protože žádnou už nepotřebuju, vzhledem ke svému věku už není, u mě to není nic, nějaké ambice. Ale já za prvé se na to necítím a já si myslím, že předseda musí být jednou nutně premiérem. Prostě není to jinak možné a já ani neumím, ani nechci, nejsem ten typ, kterému, kdybych byl teď hejtmanem nezaměstnaným a pan Topolánek mi nabídl ministerstvo, tak bych zdvořile odmítl, protože každý člověk má být soudný a má vědět, co může a co nemůže. Kdyby mi nabídl, abych dělal eurokomisaře, tak bych řekl: "No, s mými jazykovými znalostmi komisaře dělat nemůžu." Protože někdo ho klidně vezme a řekne, já budu tak vysoký funkcionář, že budu mít několik tlumočníků. Takže to nepotřebuji. Já nejsem tento typ, takže to určitě v úvahu nepřichází. Ale že na kongresu si řeknu své, to v každém případě.
 
Moderátor (Petr Holub):
A kdy nastane ten okamžik nouze nebo kdy by nastal, že byste vážně tu svou kandidaturu vzal.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To by bylo právě jenom v té úplně nejhorší situaci, kdy by hrozilo, že polovina kongresu se sebere a odejde ze sálu a začne zakládat další Občanskou demokratickou stranu 2 nebo 3 nebo jak by se to, Unie svobody by se to asi už teď nejmenovalo. Nevím, jestli už mají vymyšlený název, ale to riziko tady skutečně, ono to vypadá, že se nemůže nic stát, ale ono se stát může, když se ty dva tábory rozkmotří natolik, že jim připadá, že už spolu nejsou schopny komunikovat, tak to udělat můžou, ale pro ODS, podruhé už by to asi ODS nepřežila.
 
Moderátor (Petr Holub):
A co je potřeba dělat, aby se tomuto vývoji zabránilo, když přece jen hrozí?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak první, co je, skutečně ono je to takové obligátní klišé, které jsem četl mnohokrát, ať se ODS vrací ke kořenům a ono je to ve skutečnosti jednoduše, stačí, když se ODS bude chovat podle svého programu, když nebude přijímat nové členy, tak že velké firmy dodají stovky členů, za které zaplatí příspěvky a na hlasování…
 
Moderátor (Jana Šmídová):
To se běžně děje, pane senátore?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To se samozřejmě, ne běžně, ale ty mocenské skupiny si takto zajišťují počet delegátů, počet míst na kandidátkách a podobně. Navenek se to samozřejmě nikdy neprokáže, ale ti lidé nevstupují do té strany proto, že mají ten pocit, že se cítí s tím programem nějak svázáni, že to je jim blízké ten program, ale účelově a to je vždycky špatně.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
To je výtah k moci pro ně.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To je buď výtah k moci nebo vděčnost zaměstnavateli nebo něco jiného, ale rozhodně to není takové to přesvědčení - ano, mě se tento program líbí, já si myslím, že tak to je správně. Nechci být na té druhé straně. Ale totéž je v Sociální demokracii, tak nakonec severní Čechy jsou živým příkladem toho, jak se opičí, tam se opičí Sociální demokracie a ODS navzájem. Foldynu jaksi ani nepozvou na schůzku, u nás je to podobné, vyjednávají ti, kteří ani nejsou zastupitelé, takže ta situace taková je a je to takový ten, to co říkal pan prezident, takový ten úpadek opravdové politiky. Ta politika se jakoby ztrácí v takovém tom běžném životě a už jak ty ideje jaksi nějak nám zmizely.
 
Moderátor (Petr Holub):
Ale jak chcete zabránit tomu, aby tam nevstupovali jednotliví členové de facto jako pěšáci nějakého boje, co proti sobě vedou špičky, ale jako lidé, kteří mají zájem a jsou schopni a ochotni vést uvnitř těch místních a okresních a krajských organizací nějakou demokratickou diskusi, jak toho chcete dosáhnout?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak, jako tam žádné řešení není. Ono dokonce není ani žádné řešení vůbec, jak přijímat členy, není ani, a to je ve všech stranách, není ani určen systém a co s nimi potom. Teoreticky dneska do ODS může vstoupit agent Sociální demokracie naprosto s přehledem, prostě nikdo to nezjistí, protože žádný systém toho výběru není, prostě vyplní přihlášku, zaplatí příspěvky a vstoupí, ale najít ten systém je velmi těžké. Jednak jsou tu reminiscence, nějaké kandidátské lhůty nebo něco podobného, většinou se to řeší tak, že ten, kdo toho člověka přivede, tak jako by trošku za něj ručí, že on ho přivedl, ale to je jenom tak samozřejmě pofidérní, když se něco přihodí u jmenovaného, to já jsem nemohl vědět, že on se zachová takhle, takže je to těžké jak tomu zabránit. Mě se více líbilo, když ODS byla takovou tou stranou amerického typu, že měla své příznivce, neměla úplně ty struktury tak pevně svázané. To je takové to obligátní heslo v Čechách, že tady vládnou stranické sekretariáty, to největší blábol, který jsem tady za 19 let po listopadu slyšel, protože sekretariáty, jestli někdo nevládne, tak určitě ty sekretariáty žádné nevládnou, že oni žádné v tomto smyslu neexistují, aby měly nějakou politickou moc, že by, já nevím, hlavní kancelář ODS nebo hlavní kancelář Sociální demokracie ovládala, tak to není prostě, ty sekretariáty nevládnou, ale zase se ukazuje, že bez té struktury to taky nefunguje úplně optimálně, že se lidi sejdou jednou za rok, protože ty Spojené státy mají v tom samozřejmě tradici, tam to funguje. Já když jsem viděl teď ten počet lidí, kteří se tam zúčastňují, a to není jako, že tyto volby, to bylo, to je vždycky, na stadionu u nás nepředstavitelná věc. Tady i ty největší strany absolvují mítinky, kde je 50 lidí a z toho je 40 funkcionářů, kteří ten mítink zajišťují, že.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Ještě než půjdeme k dalším záležitostem, přece jenom bych se ještě vrátila k té budoucnosti ODS, té blízké budoucnosti. Vy jste tady načrtl, kam by měla upřít ODS pozornost, měla by změnit styl, možná vám přijde příliš nadnesený onen návrat ke kořenům, ale jak to tedy podle vašeho názoru opravdu na tom kongresu dopadne, máte nějakého kandidáta, kterého byste opravdu vy, jako člověk, jemuž strana určitě leží na srdci, rád tedy viděl v šéfovském křesle? Můžete nám říct nějaké jméno?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
No, já ho právě takové jméno neumím, takové jméno se nerýsuje, samozřejmě na internetu se objevuje, že Tošenovský by byl, já mám ho velmi rád, jsme kamarádi, ale je otázka, já si dokonce myslím, že možná Tošenovský by byl lepší premiér než předseda strany vzhledem zase k jeho mírné povaze, není z Prahy, takže opět by se opakovalo to, že by do vlčího hnízda přišel cizí člověk, což mimochodem je velmi zajímavé, jak fungují ty regionální vazby, je to jako když se přistěhuje Pražák na vesnici, tak oni mu hned dají najevo a udělají mu vyhlášku, že nesmí v neděli sekat, protože ty místní můžou sekat ve všední dny a my těm Pražákům ukážeme, to funguje všude, nejenom ve stranách i ve společnosti. Takže já si myslím, že by se měla dát šance dotáhnout to volební období a toto řešit až po roce 2010. Pokud Mirek Topolánek prohraje volby do Poslanecké sněmovny, tak pak je teprve situace na hledání nových vůdců, ale teď by se mu příležitost měla dát. Samozřejmě to předpokládá, že i on a já jsem ho viděl nedávno v Událostech, to už bylo po volbách a všichni, i jak příznivci ODS, tak jejich třeba nepříznivci konstatovali, že to byl jiný Topolánek, že Topolánek to umí. On to jenom nevydrží. On vždycky slibuje, že se polepší, no a jen co se polepší, tak ho naštve nějaký novinář a řekne mu něco, což se pak prezentuje široce a bohužel ono ta široká prezentace pak úplně zastíní ty normální věci, které se doopravdy řeší, tak to převáží takový ten bulvární, viděli, co zase řekl. A zapomene se, že on mezitím udělal třeba několik dobrých, skutečně dobrých rozhodnutí, které dobře hodnotí i opozice, ale všechno se to smete na takové to ty jakoby detaily, které ovšem pro veřejnost detaily nejsou.
 
Moderátor (Petr Holub):
A pane primátore, a vy věříte, že by bylo možné pod Mirkem Topolánkem znovu získat důvěru voličů a ty volby vyhrát v roce 2010?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To záleží na mnoha okolnostech, ono to záleží na tom, až teď to nové vedení krajů zjistí, o čem to vlastně je, tak nakonec se stane to, co se stane vždycky, že zklamání je rovné druhé mocnině očekávání a ono to nebude všechno tak růžové, jak to teď s těmi růžovými svetříky vypadá, takže ti voliči najednou zjistí, že ono to nejde z různých důvodů tak splnit, jak si představovali a ta vláda má ještě dva roky na to, ten problém je tam trošku v Poslanecké sněmovně, že ono se říká, vždyť jste vlastně žádné reformy neudělali, ale on to tam je opravdu boj o každý zákon, se musí najít ta většina, aby ten zákon se jakoby protlačil, vede to potom samozřejmě k tomu, že v Senátu se říká, no vy ani nemůžete odstranit tu hloupost, kterou jste tam našli, protože my už podruhé neumíme ten zákon přehlasovat nebo odhlasovat v Poslanecké sněmovně, což potom vede v tom, že v těch zákonech jsou chyby, protože máte shodit celý zákon o policii, protože tam je jedna věta, že budou strážníci vozit opilce do záchytek, což je hrozné, ale kvůli tomu nemůžete shodit zase celou reformu, takže ty komplikace jsou spíš ve Sněmovně. Teď je ta komplikace s předsednictvím, ale ta je podle mého názoru trošku marginální, dělá se z toho velký problém, myslím, že pan prezident to vyjádřil jasně, bude to jenom takový cestovatelský klub mezi Bruselem a Českou republikou a možná ty tři a půl miliardy by se daly užít nějak smysluplně, ale nic se s tím nedá dělat, to předsednictví tady je. Já jsem včera testoval v našem místním sněmu, kdo si pamatuje, čtvrté předsednictví před tímto předsednictvím. Nikdo neodpověděl, nikdo to neví, někteří nevědí ani to minulé, kdo byl, takže ono se to hodně přehání, ale v podstatě ani Evropané, když se zeptá někdo ve Francii nebo někde v Německu, tak to lidé taky neví, protože je to nezajímá.
 
Moderátor (Petr Holub):
Tak tedy stále věříte v dobrý výsledek po volbách, něco podobného, jako se podařilo v minulém volebním období sociálním demokratům.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak ono to zase záleží, my jsme teď trošku v komplikované situaci, ta vláda po volbách převzala obrovský státní dluh, který teď dosahuje asi jeden bilion 400 miliard, obrovský dluh občanů, který je v tuto chvíli asi 842 miliard. To je obrovský problém, kde zase budou sociální demokraté slibovat, jak postaví sociální byty a jak to všechno vyřeší, ale ty dluhy nezaplatí ti, kteří je způsobili, ale zaplatí je ti ostatní daňoví poplatníci a to bude velký problém, že tam se bude snadno dát slibovat a někoho obviňovat, ta vláda samozřejmě i v Evropě až ty socialisté v Evropě prohrají, tak ty nové vlády to budou mít velké těžké, protože oni jim zanechají obrovské dluhy. To tady nikdo neříká, že vlastně a kromě toho do těch Čech přišla ta světová krize, která tady negativně ovlivňuje, takže ta vláda skutečně nejedná v optimálních, nemůže vytěžit z toho ty poslední dva roky, že by řekla, no a vidíte, teď to funguje, co když se zrovna ty dva roky zvýší nezaměstnanost a ta opozice bude říkat, vidíte, to je kvůli Topolánkovi, že vám zrušili tu sklárnu, že?
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Takže jisté není nic.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Jisté není nic, jisté není nic. Tady je problém, který není ve Spojených státech, ta společnost je tady polarizovaná velmi silně. Povídky, které mě vždycky rozčilují, jak všichni slibují včetně ODS přímou volbu prezidenta, je to klamání voličů, a to je myslím to, že ODS by měla přestat klamat voliče. Měla by říct pravdu, to znamená, přímá volba, že to je poloprezidentský nebo prezidentský systém, jinak se na ni nikdy nemůže dohodnout a hraje se pořád to samé se hraje, přímé volby starostů, přímé volby primátorů, aniž by se voličům, kterým se to líbí, budeme to teď my rozhodovat, ale musí se jim říct také to b a c, co to pro ně znamená a co to znamená pro ten stát, pro to město nebo za tu obec. Ve Spojených státech jestli vyhraje Obama nebo McCain, tak to je velmi mediálně zajímavé, ale my, co už to známe víme, že se nestane vůbec nic, protože rozdíl mezi demokratem a republikán, já jsem to zažil v jedné rodině, jsem poznal teprve poté, až mi to řekli. Já jsem si do té chvíle myslel, že je to obráceně.
 
Moderátor (Petr Holub):
Já bych se ještě vrátil ke krajským volbám, chtěl jsem se zeptat, jak jste to zažili v Ústeckém kraji. Myslíte si, že tam se dalo udělat něco víc pro dobrý výsledek ODS?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak nepochybně, jestliže v Teplicích jsme získali 29 procent a v Chomutově 14, takže kdyby v Chomutově, v Mostě a v dalších získali také 29, tak samozřejmě by to byl úplně jiný koaliční potenciál, úplně jiný počet zastupitelů a jestliže s Petrem Gandalovičem jsme dostali, Petr druhý a já třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů a ti takzvaní leadeři, kromě hejtmana Šulce nedostali skoro nic, tak to o něčem vypovídá. Vypovídá to o tom, jak se asi dělaly ty kandidátky a to přesně Jiří Paroubek udělal dobře, teď sice má problém, protože některým se hejtmanství tak zalíbilo, že vzdají i poslaneckého mandátu, nicméně nasadil skutečně osobnosti, které byly známy, protože to byli buď poslanci a byli ve veřejnosti známí, takže se jim snadno obhajovalo, než když na těch kandidátkách byli lidé, ale to při vší úctě, ale když je nikdo nezná, tak proč by je volil.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
A kdo tedy pro vás nakonec hlasoval a kdo vás opustil? Teď myslím samozřejmě voliče. Už jste si dělali nějakou analýzu, jak to tedy bylo právě v tom Ústeckém kraji?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Já jsem si dělal analýzu ve městě, já jsem nešel dalece, protože mě to tak moc nezajímá ty kraje, tak jsem si dělal samozřejmě analýzu ve městě a v podstatě se ukázalo, že nás nikdo neopustil nebo to bylo minimum úplně těch nejnaštvanějších příznivců, kteří řekli z různých důvodů, a my k volbám nepůjdeme, my se na to vykašleme, ale ty hlasy narostly, bylo to přesně obráceně, než v tom roce 2004. Ty hlasy narostly na druhé straně. Podařilo se prostě ty lidi pod dojmem toho, že to bude teď bezva, že už nebudou platit ty poplatky, prostě ty sliby se ukázaly, jako že stále fungují.
 
Moderátor (Petr Holub):
Kteří lidé byli takto přesvědčeni, jako staří lidé, rodiny s dětmi, nevíte to?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Já ten elektorát se velice těžko zjišťuje, ale myslím si, že to bude přesně to, co jste řekl, byly to všechny skupiny. Já zdaleka si nemyslím, že by například ODS neměla příznivce mezi seniory, má, protože zase řada seniorů pamatuje První republiku a není to tak, že každý senior je levicový, to není pravda. já to vím z komunálních voleb, já říkám, nejlepší volič ODS je babička, to není pravda a přitom je fakt, že ti senioři to nemají úplně lehké, skutečně ta jejich životní úroveň je, nebo oni jsou postiženi tím, že oni se nemůžou bránit. Člověk v nějakém produktivním věku často je to jenom jeho neschopnost, že se nechce bránit, ale senior, který je odkázaný jenom na důchod, tak nemá žádnou možnost obrany, vrátit se do zaměstnání nebo něco jiného.
 
Moderátor (Petr Holub):
Máte pravdu, že v Teplicích dopadla ODS nejlíp z celého Ústeckého kraje právě v této obci, jestli nějaká menší obec, tak to nevylučuji, proč právě v Teplicích, to je kvůli tomu, že vy jste primátorem nebo jste tam dělali při té kampani něco jiného?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ne, já myslím, že ta kampaň byla standardní, já jsem dokonce si testoval právě to, protože já tvrdím, že peníze vynaložené na kampaň nejsou úměrné výsledku, že to není o počtu billboardů, ale že to je právě o té důvěryhodnosti, takové té stabilní hodnoty, kterou my tam prosazujeme už od roku 89 a já vůbec nemám strach, teď mají všichni strach, no a jak to bude v komunálních volbách, tam se Jiřímu Paroubkovi nepodaří vnést ta témata. Tam to bude skutečně o tom, jak to funguje v tom městě a já jsem s velkým potěšením si přečetl v novinách, když se teď mluví o tom, že musíme zbrzdit deregulaci nájemného, tak tam byla vyjmenovaná všechna okresní města a Teplice tam měly kolonku, nemají žádné byty. Já se hrozím toho, aby teď někdo nenařídil, že musí město nebo obec stavět, což by bylo pro stavební loby samozřejmě zajímavé, já mám obavu, že zase za tím stojí jenom stavební loby a ne to, že by byla potřeba bytů, protože tady je bytů dost a opak je pravdou. Ta deregulace, zejména v Praze, by právě vedla k tomu, že by tady byl dostatek bytů a lidem se pořád tvrdí opak, že právě nemůžeme, protože co by ti lidé, co by pak, kde by bydleli. Oni by bydleli, protože tolik bohatých nájemníků není, aby všichni majitelé sehnali bohatého Angličana, který dá za nájem 15 tisíc měsíčně.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
No nicméně krajské volby změnily něco pro současnou pozici Jaroslava Kubery, primátora Teplic?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Já nevím, tak já bych mohl říct, že za té minulé krajské vlády, která vlastně byla ze stejné strany, my jsme na ni dopláceli, protože na kraji měli pocit, že Teplice mají peněz dost, když nemají úvěry a nemusí si půjčovat, takže nám třeba říkali, ať si krajskou silnici opravíme sami, protože máme peníze. To je takový český typický, kdo se zadluží, banka, která zkrachuje, tak té pomůžeme a ta, která se chová dobře, tak na tu se vykašleme a takhle to funguje i v těch obcích, které se dostanou samy do složité situace, tak vláda je nějak zachrání, no a ty, který šetří a mají peníze, tak zase říká, vy žádný dotace nepotřebujete, vy máte peněz dost. Já ale v tomto smyslu se asi nic zvláštního nestane, protože kdyby nás ten kraj pořád neotravoval s různými kontrolami přenesené působnosti, on totiž jak kraj, tak okresní města v podstatě jsou okresní úřady, takže my už dneska vykonáváme možná 60, možná 80 procent státní správy a stát se snaží nám ji dát ještě víc, protože čím víc nám ji dá, tím víc nás bude ovládat a tu samosprávu se snaží postupně, já tomu říkám národní výbory, zase postupně tu samosprávu potlačit. To je mimochodem zrovna jedna z věcí, kde by ODS mohla zapracovat a nedělá to, aby vrátila samosprávě to, co má, aby omezovala státní správu, aby neotravovala tu střední vrstvu, pro kterou je to nejsložitější, o kterém všichni politici mluví, dokonce i starostové a primátoři a když se podíváme do jejich města, tak mají 30, 40 vyhlášek a křičí na zákonodárce, že pořád přijímají nějaké zákony a současně pořád křičí, to musí být legislativa, musíte na to udělat nějakou legislativu, jinak to nebude fungovat, takže řeči se vedou a voda teče.
 
Moderátor (Petr Holub):
Pane senátore, vy jste zkušený zákonodárce, myslím, že už jste 12 let v Senátu, odjakživa.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Téměř. No, odjakživa ne, druhé období.
 
Moderátor (Petr Holub):
Od té doby, co vzniknul.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Odjakživa jsem na radnici, tam mám číslo normálně inventární, tam mě už vedou.
 
Moderátor (Petr Holub):
Tak jsem se chtěl zeptat na nějaké vládní iniciativy, které nás čekají, například ministr Julínek i po volbách a zřejmě i s vědomím premiéra prosazuje zdravotnickou reformu, která je velmi kontroverzní. Souhlasíte s tím, aby se pokračovalo v tomto projektu, který zřejmě tedy přispěl k porážce ODS ve volbách?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Prostě ty reformy, to můžeme lidem, já jsem shodou okolností s kolegou byl na demonstraci odborářů před Úřadem vlády na téma věk nebo odchod do důchodu a je to zase komunikace. Tam ten řečník říkal, že nesouhlasí s tím, aby se chodilo do důchodu později, že slibují voličům zachováme věk 60 let, ale potřebuje zase říct, ale zachováme, ale pak budete mít menší penze. A on řekne jenom tu první půlku, která se lidem hrozně líbí, zůstane nám to, budeme chodit v šedesáti, ale přece to je přímá úměra, čím později budou chodit, tím víc se nastřádá a budou větší penze. Můžou chodit a mě by se líbil důchodový systém, ať si každý jde do důchodu kdy chce, ale pak musí být ten americký koeficient 1,5 a takový máš důchod, když chceš odejít v 50, odejdi, ale nemůžeš chtít v 50 a mít důchod ve výši 90 procent platu. A tohle právě nikdo neříká, ale že bysme ty reformy jaksi nemuseli udělat, nemusíme. Nemusíme dělat vůbec nic, ale ty důsledky budou dramatické a je otázka jenom, jak to lidem vysvětlit, proč se lidem nevysvětlilo například šokující věc, že léky se zlevňují 14 dní po volbách. Já nechápu. Normální by bylo takovou to akci spustit, aby se kompenzovalo, sice platíte 30 korun poplatek, ale tady máte za to kompenzaci, ty příklady skutečně drahých, já to mám v rodině. Operaci příbuzného, malého kluka, která stála skutečně miliony, protože to byla rakovina, on to přežil, je v pohodě, bezvadný, v životě ta rodina by byla zničená, ta by absolutně nebyla schopná takovou operaci zaplatit a to se lidem neříká a on každý ten příklad skoro zná ze své rodiny, když se potom vypočítá, kolik to stálo a k tomu se dává ten poplatek. Nikdo neřekl lidem, že sice platí u lékárníka, oni to pořád nechápou proč, ale že se snížila marže na léky se jaksi zapomnělo. . .
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Takže největší problém je v nedostatku komunikace.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Ono někomu vysvětlit, že jakoby zhoršujete, ale zlepší se to zítra, to je někdy hodně těžké. Některé vlády se zadlužují, zadlužit se mohu, když v té vládě končím, tak to se může stát a nechám to pak těm, ale pokud chci pokračovat, tak to přece nemohu připustit, protože to spadne na mě a bohužel třeba i starostové nebo primátoři mladí, kteří by chtěli vládnout ještě dlouho, si berou často miliardové úvěry, což já nechápu a když jsou z ODS, tak to nechápu dvakrát.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Opravdu miliardové?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
No, Ústí si bere asi miliardu 200, aby mohlo zaplatit na ty evropské dotace a jak to pak dopadá, zbyde jim tam teď jáma, protože investice klesají a ono to středisko tam nebude, že.
 
Moderátor (Petr Holub):
Důležitou agendou bude v nejbližších měsících Lisabonská smlouva. Pane senátore, jak to vypadá v horní komoře, kdy se zase začne o Lisabonské smlouvě jednat, máte nějaké nové zprávy?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Jedna nová zpráva je to, že Ústavní soud ji bude projednávat 25. listopadu, já pevně věřím, že nerozhodne, protože to je složitá věc, takže teprve vyslechne, pak si nechá nějaký čas, ale ono už je to jedno, protože ty lhůty, které jsou pro projednávání svědčí tomu, že v letošním roce nemůže být Lisabonská smlouva ratifikována, my za chvíli máme jednání s předsedou ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinenem, který sem přijel nám ležet na prsou a vyprávět nám o tom, jaký jsme ošklivý, že to ještě nemáme. My mu samozřejmě řekneme to, co jenom pan prezident řekl paní kancléřce Merkelové, že oni taky nemají, já tady mám dokonce přednášku ústavního soudce Spolkové republiky.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
No, nicméně premiér a předseda ODS Mirek Topolánek kancléřce Merkelové slíbil, že tu smlouvu budeme ratifikovat do konce roku a také se objímali, sliby jsou sliby a chyby jsou chyby.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
A tak on v té době, bylo to datum jiné, v té době bylo datum 10. listopadu, to se neuskutečnilo, ale ta naše debata s Jo Leinenem bude o něčem jiném, bude o věrohodnosti Evropské unie, která si sama stanovila pravidla, že musí ratifikovat všechny státy a po tom irském referendu v podstatě jsme byli na nule, ale je to jako s ústavní smlouvou, budou to dlouhé pokusy oživit mrtvolu a tu mrtvolu se oživit nepodaří a je to dobře, že se to nepodaří a mě potěšil i výzkum veřejného mínění, když tak všichni dají na výzkumy, tak 55 procent Čechů už není tak nadšeno, protože přece jenom už prosákly médii nejenom ty nádherné zprávy, jak tady bude ten, ty světlé zítřky, ale i to, jaké komplikace ta Lisabonská smlouva zejména pro ty menší země přináší a pan Sarkozy nám velmi pomohl právě tím, že svolal ty čtyři země a dal tak najevo, že po ratifikaci už se s těmi ostatními ani nemusí bavit, čtyři se sejdou a rozhodnou, jak to bude, takže my se nenecháme od Jo Leinena v žádném případě vydírat a budeme na něj velmi tvrdí a ono to není jenom samozřejmě Německo, ono je to Švédsko, ono je to Polsko, takže to se samozřejmě docela dlouho tajilo, takže nemůže asi, když je tady paní kancléřka, tak se k ní chováte hezky, že jo a asi ji nechtěl pan premiér, pan prezident ji to řekl na rovinu, co tady vykřikuje, když to sama nemá schválené a my…
 
Moderátor (Petr Holub):
Kdy tedy bude Senát jednat o té smlouvě, dá se předpovědět nějaký termín, bude to ještě letos, nestihnete to?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Tak ono to také záleží na Irech, jestli Evropská unie uzná, ačkoliv ona neuznává nic, protože teď nám řekli, že vlastně žádný pakty stability neplatí, že musíme být flexibilní, zejména ti, co ji nedodržují, já si velmi vzpomínám, jak nám nadávali, když jsme je nedodržovali, Evropská unie prostě jde do pekel a pokud se nezastaví, tak sama sebe zničí a dopadne jako všechny, všechny velké říše dobra nebo zla, které v minulosti byly a nakonec se rozpadly. A to není vůbec, já bych to chtěl zdůraznit, protože my býváme, my odpůrci býváme často označováni za nepřátele integrace, není to pravda. já jenom už nechci do smrti žít v socialismu, protože jsem v něm dvě třetiny života prožil a už v něm žít nechci a z té Unie k nám teče horem pádem, sotva jsme se ho tady zbavili, tak druhými dveřmi se nám zase plíživě vrací a prostě to je to, s čím já nesouhlasím, s tou evropskou byrokracií a s tím, co s tím souvisí.
 
Moderátor (Petr Holub):
Vy a zřejmě značná část senátorského klubu ODS by tedy chtěla to jednání odložit až poté, co se definitivně vyřeší případ Irska, rozumím tomu správně?
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
To by bylo optimální a dokonce si myslím, že ta krize přišla v pravý čas, protože ona teď Lisabonská smlouva Unii zdaleka tolik nezajímá, jako to, jak zachránit banky a jak zabránit dalšímu rozšiřování nejen finanční, ale ekonomické krize, viz nárůsty Evropské unie plánované nebo prognózované pro příští rok, které jsou v podstatě nulové, což samozřejmě pro nás je velmi nepříjemné, protože se nás to samozřejmě dotkne, protože nebude odbyt, takže možná Unie nebude už tolik tlačit na Lisabonskou smlouvu, i když se zeptám samozřejmě pana Jo Leinena, proč, což nesu velmi těžce, když udělali úlitbu a hymnu a vlajku jaksi nezařadili do Lisabonské smlouvy a přesto Evropský parlament si nedávno schválil, že hymnu a vlajku schvaluje. To je takové provokativní gesto, přesně v tom stylu, říkejte si, co chcete, my si to stejně uděláme, jak chceme my.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Říká host dnešního Interview Studia Stop, senátor za ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Děkujeme za vaše názory, informace, prognózy a zase někdy na slyšenou.
 
Jaroslav Kubera, senátor PČR, primátor města Teplice (ODS):
Na slyšenou, hezký večer.
 
Moderátor (Jana Šmídová):
Techniku v senátním studiu obstarával Roman Růžička a od mikrofonu se loučí Petr Holub a Jana Šmídová, na slyšenou.

3101 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Česká republika je ekonomickou kolonií západní Evropy a především Německa a globalismus a globalisté vykastrovali základní funkce státu, který pro případné pandemie či jiné krize není soběstačnýTito čeští politici hájí zájmy sudeťáků...V Řecku dochází k průlomové obžalobě členů nevládních organizací, zaměřených na pašování lidí do EvropyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Povinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?Pomozte nám, prosím

Eurabia.cz

Francouzský soud chrání muslimského uprchlíka, který před pár dny terorizoval PařížSoužití křesťanů a muslimů nemůže být pokojné! Orbán odmítl nový pakt Leyenové EU na relokaci imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Rouškami virus nezničíme. Rektor UK Zima pro PL: O čem se příliš nemluvíNechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění