Radar, Lisabonská smlouva, ODS a ČSSD

Autor: Petr Mach | Publikováno: 26.11.2008 | Rubrika: Politika
EU otaznik

Na tomto blogu se normálně zabývám ekonomickými tématy. Udělám nyní výjimku a napíšu pár řádek k chystané smlouvě mezi ČR a USA o umístění amerického radaru v Brdech.

Jak známo, vláda smlouvu o radaru prosazuje a opozice je proti. 
Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek by ale měl veřejnosti jasně říct, jestli, když vyhraje příští volby, smlouvu vypoví. Smlouva o radaru je totiž běžná smlouva, která se dá vypovědět, jak si každý může ve smlouvě přečíst.
Jestli pan Paroubek ale smlouvu vypovědět nehodlá, pak je pokrytec. Láká voliče rétorikou odpůrce radaru, ale ve skutečnosti mu radar nevadí. Možná se mýlím a smlouvu, jakmile se po příštích volbách dostane k moci, vypoví. Novináři by se ho ale na to měli zeptat.
Jestli hodlá Sociální demokracie (za podpory komunistů) smlouvu – projde-li za této vlády parlamentem – v roce 2010 vypovědět, pak by si Američani měli rozmyslet, jestli s vládou země, která hodlá při nejbližší možné příležitosti smlouvu vypovědět, vůbec jednat. Byl by to vzkaz jak pro současnou Bushovu administrativu, tak pro vítěze amerických prezidentských voleb. Systém protiraketové obrany USA totiž podporuje jak McCain tak Barrack Obama.
Jiným kalibrem je Lisabonská smlouva. Ta se jednoduše vypovědět nedá. Když tato vláda prosadí Lisabonskou smlouvu (která mimochodem znemožní České republice vyjednávat samostatně o radaru, protože mezi mnohým jiným zavádí společnou bezpečnostní a zahraniční politiku), příští vláda s tím již nic nenadělá.
Dříve než členský stát…přijme jakýkoli závazek, který by mohl mít dopad na zájmy Unie, vede v Evropské radě nebo v Radě konzultace s ostatními členskými státy.“ ... „Unie má v souladu s ustanoveními Smlouvy o Evropské unii pravomoc vymezovat a provádět společnou zahraniční a bezpečnostní politiku včetně postupného vymezení společné obranné politiky“ ... „Členské státy aktivně a bezvýhradně podporují zahraniční a bezpečnostní politiku Unie v duchu loajality“ říká se např. v Lisabonské smlouvě.
Lisabonská smlouva není jako běžný zákon nebo běžná smlouva, která se dá vypovědět, když se ukáže jako špatná. Mluvit o ztrátě suverenity v případě smlouvy o radaru, která se dá jednoduše vypovědět a současně být pro Lisabonskou smlouvu je hloupost.
 

2786 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Virus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načernoPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitNa co myslel Bugnini, když ničil katolickou mšiSnaha oslabit historickou vinu tehdejšího a donedávna jednoznačně vnímaného agresora, totiž Německa

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ePortal.cz

Celonárodní karanténa je cestou do pekel. Apelujme i v této pozdní hodině na politiky, aby okamžitě otevřeli školy, obchody i restauraceKoronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

Eurabia.cz

Byla to ministryně za KDU-ČSL, kdo zrušil českou civilní obranu a proto jsme dnes bez ochranyKorona: Došlo na imigranstké čtvrti. "Tyranie menšiny"! Povolat armádu !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopisUznávaný biolog burcuje: V přírodě není nic náhodného. Ani nynější koronavirus. Příroda se nebrání, ona útočí!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění