Lisabonská smlouva znamená ještě méně demokracie v EU

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 25.11.2008 | Rubrika: Politika
EU otaznik

Ve čtvrtek bývalý europoslanec a předseda evropské politické strany EUDemocrats Jens-Peter Bonde, Thomas Rupp z nevládní organizace Mehr Demokratie a ředitel Klausova thinktanku Centrum pro ekonomiku a politiku Petr Mach společně představili novou publikaci s názvem EU a Lisabonská smlouva: Ještě méně demokracie v Evropské unii, která se bude distribuovat českým senátorům a poslancům a jejíž představení v Senátu by měli zaštítit dva senátoři ODS.

„Evropě schází řádné demokratické procedury takovou měrou, že kdyby se přihlásila k členství, byla by odmítnuta. Lisabonská smlouva ve výsledku pouze prohlubuje tento nedostatek demokracie, a EU se tak svým občanům ještě více vzdaluje,“ píše se v anotaci brožurky.

„My nejsme proti Evropské unii, my chceme pouze více demokracie a participace občanů na rozhodování v Evropské unii. Lisabonská smlouva předává moc do rukou nevolených byrokratických elit, které nejsou nikým kontrolovány,“ řekl Thomas Rupp zastupující rovněž i organizaci European Referendum Campaign, která požaduje konání referend v členských státech o důležitých otázkách, jako je například Lisabonská smlouva.

„Brožurka se vyhýbá pravolevému rozdělení a interpretaci. Pouze poukazuje na demokratický deficit obsažený v Lisabonské smlouvě. Česká republika je jednou z posledních zemí, která jejím odmítnutím může zachránit demokracii v EU, proto ji distribuujeme českým poslancům a senátorům,“ dodal Rupp.

„Typickým důkazem arogance moci, který byl jedním z důkazů, že Lisabonská smlouva je podvodem na voličích a de facto pouze přejmenovanou euroústavou, je dopis německé kancléřky Angely Merkelové hlavám členských států EU z doby německého předsednictví, ve kterém se kancléřka ptá, zda jim nevadí prosadit euroústavu se stejným obsahem v jiné formě a s jiným názvem,“ řekl europoslanec Bonde, který byl do europarlamentu zvolen již při prvních volbách do tohoto orgánu v roce 1979 a jenž v něm vykonával funkci předsedy politické frakce Nezávislost a demokracie.

„Dalším příkladem cynismu je to, že například Sarkozy sliboval, že Lisabonská smlouva bude stručnějším dokumentem. Ale naopak má o několik tisíc více slov. Aby tento fakt zakryl, byl zmenšen font písma, a tak má dokument nakonec o něco méně stránek, i když je reálně delší. Sarkozy podvedl francouzské občany, kteří euroústavu zamítli,“ pohoršoval se europoslanec.

Bonde dále varoval před tím, že by sudetští Němci na základě Charty práv EU, na kterou je přímý odkaz o právní závaznosti v Lisabonské smlouvě, mohli požadovat navrácení svého majetku.

Podle jeho názoru by si Česká republika před případnou ratifikací Lisabonské smlouvy měla vymoci garanci nedotknutelnosti takzvaných Benešových dekretů, a to proto, že podle Bondeho zavádí nově plnohodnotné dodatečné občanství, které prý bude mít převahu nad státním občanstvím v případě soudních sporů.

Právě to podle něj může být důvod, proč by mohli uspět němečtí občané se svými nároky na zabavený majetek po druhé světové válce. Navrhl, aby si Praha závaznou garanci vymohla třeba na prosincovém summitu Evropské unie do právně závazného protokolu, pokud tedy Česká republika chce hájit majetek svých občanů.

„Publikaci budeme rozdávat na akcích Centra pro ekonomiku a politiku a pomůžeme s její distribucí mezi poslance a senátory. S Mehr Demokratie nás spojuje jednoduše to, že rovněž chceme více demokracie a méně bruselské byrokracie,“ řekl Petr Mach.

Euro 21. 11.

EURO 

3360 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

USA vyhrožují České republiceEtiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“Neexistuje žádný důkaz, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2020, aby prosadilo opět TrumpaKriminální kauzy ČSSD. PřehledněPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončit

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jedeChvilkaři si myslí, že 200 poslanců bude hlasovat, jak oni budou vyhrožovat. Pořádná nálož z Trikolóry
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění