Přetavíme euro?

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 29.7.2005 | Rubrika: Ekonomika
Euro

Zrušte euro a vraťte národní měny! Až dosud bylo možno tyto a podobné požadavky s poměrně chladnou hlavou zařadit do škatulky “Výkřiky populistických politiků”. Nyní už to tak snadno nepůjde: Renomovaná banka HSBC zdvihla ve své analýze prst a varuje, že evopská monetární unie funguje tak špatně, že některé její státy mohou profitovat z návratu k původním měnám.

V materiálu nazvaném “European meltdown?” konstatují analytici druhé největší banky světa, že Itálie, Německo a Nizozemsko byly poškozeny hlavně politikou “jedné úrokové míry pro všechny”. Euro má podle nich na svědomí deflační spirálu v Německu i recesi v Itálii.

Jedná se o vůbec první vůči jednotné měně takto kritický posudek, jenž se honosí pečetí významné a respektované instituce. Na nešvary eurozóny však upozorňuje, pravda, v poněkud mírnějším duchu, také OECD, která představitele Evropské unie vyzvala k urychlení reforem pracovního trhu a trhu služeb.

Právě zde je prapůvod klopýtání eura. Jednotná měna je projektována pro takové soustátí, jež se bude mezi jiným vyznačovat provázanými obchodními styky bez bariér, plnou mobilitou pracovní síly či sladěnými hospodářskými cykly, které jednoduše bude – řečí ekonomů – optimální měnovou oblastí.

Evropská měnová unie touto oblastí zatím není. Vrcholní představitelé evropské pětadvacítky ve valné většině hlásají touhu po co nejužší hospodářské spolupráci se vším, co k ní patří, avšak dojde-li k přelomovým okamžikům, v mžiku se rozpomínají na národní zájmy svých zemí i na své voliče. Pro ně má stále vyšší cenu domácký vrabec v hrsti než holub na bruselských střechách. Že politici tyto voličské preference neberou na lehkou váhu, ukázal i poslední vrcholný summit EU právě v Bruselu.

Ekonomové stanovili podmínky, za nichž bude nákladný europrojekt s velkou pravděpodobností úspěšný. Politici s jejich plněním otálejí. Analýza HSBC je pokusem ekonomů ukázat na neblahé důsledky tohoto otálení. Nelze ji přejít jen tak, není to populisticky nepodložená teze.

Míč teď mají na své straně evropští politici – stojí před neméně zásadním rozhodnutím, jakým kdysi bylo to o společném směřování k jednotné měně. Nedají-li sbohem sveřepému lpění na dílčích zájmech, euro může zhynout.

4276 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Žádat od Boha, aby ukončil tento pontifikát a dal církvi nového papeže, není projevem nerozumnosti, pýchy ani lehkomyslnostiNedivíme se Rusům, že nechtějí mít v Rusku neziskovku Člověk v tísni financovanou Sorosem, USA a EUPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

K čemu a komu slouží Templetonova cena? A proč ji dostal Halík?Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmo

Eurabia.cz

Evropští lidovci chtějí zachovat křesťanské základy EU, které podkopali imigracíBoj proti IRA inspiraci na strategie boje proti islámu? Na teror je třeba odpovědět větším terorem?

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Podvod, sviňárna. EU z nás dělá pitomce a vymýšlí čím dál větší kraviny, účtuje rocker Aleš BrichtaZeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění