Přetavíme euro?

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 29.7.2005 | Rubrika: Ekonomika
Euro

Zrušte euro a vraťte národní měny! Až dosud bylo možno tyto a podobné požadavky s poměrně chladnou hlavou zařadit do škatulky “Výkřiky populistických politiků”. Nyní už to tak snadno nepůjde: Renomovaná banka HSBC zdvihla ve své analýze prst a varuje, že evopská monetární unie funguje tak špatně, že některé její státy mohou profitovat z návratu k původním měnám.

V materiálu nazvaném “European meltdown?” konstatují analytici druhé největší banky světa, že Itálie, Německo a Nizozemsko byly poškozeny hlavně politikou “jedné úrokové míry pro všechny”. Euro má podle nich na svědomí deflační spirálu v Německu i recesi v Itálii.

Jedná se o vůbec první vůči jednotné měně takto kritický posudek, jenž se honosí pečetí významné a respektované instituce. Na nešvary eurozóny však upozorňuje, pravda, v poněkud mírnějším duchu, také OECD, která představitele Evropské unie vyzvala k urychlení reforem pracovního trhu a trhu služeb.

Právě zde je prapůvod klopýtání eura. Jednotná měna je projektována pro takové soustátí, jež se bude mezi jiným vyznačovat provázanými obchodními styky bez bariér, plnou mobilitou pracovní síly či sladěnými hospodářskými cykly, které jednoduše bude – řečí ekonomů – optimální měnovou oblastí.

Evropská měnová unie touto oblastí zatím není. Vrcholní představitelé evropské pětadvacítky ve valné většině hlásají touhu po co nejužší hospodářské spolupráci se vším, co k ní patří, avšak dojde-li k přelomovým okamžikům, v mžiku se rozpomínají na národní zájmy svých zemí i na své voliče. Pro ně má stále vyšší cenu domácký vrabec v hrsti než holub na bruselských střechách. Že politici tyto voličské preference neberou na lehkou váhu, ukázal i poslední vrcholný summit EU právě v Bruselu.

Ekonomové stanovili podmínky, za nichž bude nákladný europrojekt s velkou pravděpodobností úspěšný. Politici s jejich plněním otálejí. Analýza HSBC je pokusem ekonomů ukázat na neblahé důsledky tohoto otálení. Nelze ji přejít jen tak, není to populisticky nepodložená teze.

Míč teď mají na své straně evropští politici – stojí před neméně zásadním rozhodnutím, jakým kdysi bylo to o společném směřování k jednotné měně. Nedají-li sbohem sveřepému lpění na dílčích zájmech, euro může zhynout.

4498 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krkuJsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění