Paroubkova drahá euroústava

Autor: Martin Daneš | Publikováno: 1.8.2005 | Rubrika: Politika
Paroubek

Jiří Paroubek má vizi. Citoval ji zahraniční tisk a český premiér ji obhajoval i na summitu Evropské rady: prodloužit schvalování evropské ústavy za plánovanou dvouletou lhůtu. Nadále pak trvá na dokončení ratifikačního procesu v Česku.

Prodloužením schvalovacího procesu za podzim 2006 by Paroubek dal Francouzům a Holanďanům možnost nadechnout se a po nějaké té pauze si ústavní referendum hezky zopáknout. Konečně maastrichtskou smlouvu schválili Dánové až napodruhé a smlouvu z Nice na druhý pokus odfajfkovali Irové.

Vize českého premiéra má však pár, vlastně více háčků; tak zaprvé předpokládá, že Francouzi a Holanďani budou svolní hlasovat o euroústavě znovu a v případě, že budou, umoudří se a řeknou to, co jim radí jejich politická elita, totiž „ano“. Nevím, jak ta holandská, ale speciálně francouzská nátura je v tomhle trochu zvláštní: Francouzům se vůbec nezamlouvá, když jim někdo cosi vytrvale vnucuje. Dost možná, že opakované referendum ve Francii by skončilo ještě větším fiaskem než to první.

Premiér Paroubek nejspíš také předpokládá, že dokument přijmou zbývající země, jež čeká schvalování referendem. Jenže britský premiér už plánované domácí hlasování raději rovnou zrušil. A efekt „olejové skvrny“, na nějž sázeli ti, kdo spoluutvářeli evropský kalendář ústavních referend, a podle kterého vítězství „ano“ v jedné zemi posílí šance „ano“ v dalších zemích, funguje i v opačném gardu. Poslední průzkumy vskutku naznačují, že by euroústava nyní propadla takřka všude.

Oživování mrtvého dokumentu

Nejinak je tomu v Česku. Proč tedy vyhazovat stamiliony na kampaň a referendum k dokumentu, o němž může člověk, aniž by byl věštec, s jistotou říci, že je v současné podobě mrtvý?

Paroubek českým poslancům své lpění na euroústavě vysvětlil obavou z „renacionalizačních“ tendencí. Otázka je, co tím měl na mysli; snad ne znárodňování domácích firem, sociálnědemokratickými vládami úspěšně doprivatizovaných? Opusťme však premiérovy fráze, pravé důvody bude třeba hledat jinde.

Prvním je zatvrzelost: ústavu si napsali evropští politici pro sebe a byli skálopevně rozhodnuti ji nějak protlačit. Jejich překvapení, že to pokaždé nefunguje, bylo tak velké, že dosud nestrávili samotnou realitu. Paroubek v tom není sám a vlastně jen kopíruje postoje ostatních evropských lídrů.

Dalším vysvětlením je, že se na dvě stovky milionů, jež vláda vyčlenila na euroústavní kampaň, už třesou různé nadace a další spolky zaklínající se jednotnou Evropou a s nimiž má sociální demokracie, případně další koaliční strany, dobré, vynikající či ještě užší vztahy. Říká se přece, že kdo neokrádá stát, okrádá vlastní (politickou) rodinu.

Třetím a zdaleka ne bezvýznamným důvodem je, že Paroubkova vláda se od svého vzniku deklarovala jako proevropská a dominantním rysem oné proevropskosti byl právě důraz na prosazení euroústavy. Jaký jiný by měla vláda hledat program, když žádný nemá? Paroubek proto evropskou ústavu potřebuje jako svůj prapor, i kdyby jím měl mávat jako poslední v širé unii.

Premiér zatím nevidí, že mu svéhlavé trvání na odepsaném dokumentu může politicky uškodit a narušit jeho pečlivě budovaný image uvážlivého hospodáře. Anebo to vidí, ale říká si, že by nebylo taktické změnu postoje od „ano“ k „ne“ učinit ze dne na den. Bude tak nadále manévrovat a za nějaký čas, až ústavu oficiálně pohřbí i v Bruselu, se odvolá na rozhodnutí zvenčí. V posledním půlstoletí byli Češi zvyklí, že nemuseli za nic nést zodpovědnost, a Paroubkovi se to líbí dodnes.

Martin Daneš
Časopis 51 pro

3620 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidíTragédie antických rozměrů: Lidový vůdce Salvini zradou odstaven od moci. Conteho vláda dosazena z Bruselu. Přístavy se migrantům opět otevírají. Kdy italský kotel vybuchne?Papežova apostaze? Odpor vůči Františkově snaze zničit Církev a její nauku podřídit marxismus, environmentalismu, genderismu a dalším zhoubným ateistickým naukám dneška, rosteKauza brutálně zavražděného saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, jasně ukazuje dvojí metr a pokrytectví sluníčkářů a západních velmocí

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníkyEmir Kusturica potrestán za medaili od Zemana? Na FAMU, kterou proslavil, se prý chystá velká akce progresivních levičáků
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění