Paroubkova drahá euroústava

Autor: Martin Daneš | Publikováno: 1.8.2005 | Rubrika: Politika
Paroubek

Jiří Paroubek má vizi. Citoval ji zahraniční tisk a český premiér ji obhajoval i na summitu Evropské rady: prodloužit schvalování evropské ústavy za plánovanou dvouletou lhůtu. Nadále pak trvá na dokončení ratifikačního procesu v Česku.

Prodloužením schvalovacího procesu za podzim 2006 by Paroubek dal Francouzům a Holanďanům možnost nadechnout se a po nějaké té pauze si ústavní referendum hezky zopáknout. Konečně maastrichtskou smlouvu schválili Dánové až napodruhé a smlouvu z Nice na druhý pokus odfajfkovali Irové.

Vize českého premiéra má však pár, vlastně více háčků; tak zaprvé předpokládá, že Francouzi a Holanďani budou svolní hlasovat o euroústavě znovu a v případě, že budou, umoudří se a řeknou to, co jim radí jejich politická elita, totiž „ano“. Nevím, jak ta holandská, ale speciálně francouzská nátura je v tomhle trochu zvláštní: Francouzům se vůbec nezamlouvá, když jim někdo cosi vytrvale vnucuje. Dost možná, že opakované referendum ve Francii by skončilo ještě větším fiaskem než to první.

Premiér Paroubek nejspíš také předpokládá, že dokument přijmou zbývající země, jež čeká schvalování referendem. Jenže britský premiér už plánované domácí hlasování raději rovnou zrušil. A efekt „olejové skvrny“, na nějž sázeli ti, kdo spoluutvářeli evropský kalendář ústavních referend, a podle kterého vítězství „ano“ v jedné zemi posílí šance „ano“ v dalších zemích, funguje i v opačném gardu. Poslední průzkumy vskutku naznačují, že by euroústava nyní propadla takřka všude.

Oživování mrtvého dokumentu

Nejinak je tomu v Česku. Proč tedy vyhazovat stamiliony na kampaň a referendum k dokumentu, o němž může člověk, aniž by byl věštec, s jistotou říci, že je v současné podobě mrtvý?

Paroubek českým poslancům své lpění na euroústavě vysvětlil obavou z „renacionalizačních“ tendencí. Otázka je, co tím měl na mysli; snad ne znárodňování domácích firem, sociálnědemokratickými vládami úspěšně doprivatizovaných? Opusťme však premiérovy fráze, pravé důvody bude třeba hledat jinde.

Prvním je zatvrzelost: ústavu si napsali evropští politici pro sebe a byli skálopevně rozhodnuti ji nějak protlačit. Jejich překvapení, že to pokaždé nefunguje, bylo tak velké, že dosud nestrávili samotnou realitu. Paroubek v tom není sám a vlastně jen kopíruje postoje ostatních evropských lídrů.

Dalším vysvětlením je, že se na dvě stovky milionů, jež vláda vyčlenila na euroústavní kampaň, už třesou různé nadace a další spolky zaklínající se jednotnou Evropou a s nimiž má sociální demokracie, případně další koaliční strany, dobré, vynikající či ještě užší vztahy. Říká se přece, že kdo neokrádá stát, okrádá vlastní (politickou) rodinu.

Třetím a zdaleka ne bezvýznamným důvodem je, že Paroubkova vláda se od svého vzniku deklarovala jako proevropská a dominantním rysem oné proevropskosti byl právě důraz na prosazení euroústavy. Jaký jiný by měla vláda hledat program, když žádný nemá? Paroubek proto evropskou ústavu potřebuje jako svůj prapor, i kdyby jím měl mávat jako poslední v širé unii.

Premiér zatím nevidí, že mu svéhlavé trvání na odepsaném dokumentu může politicky uškodit a narušit jeho pečlivě budovaný image uvážlivého hospodáře. Anebo to vidí, ale říká si, že by nebylo taktické změnu postoje od „ano“ k „ne“ učinit ze dne na den. Bude tak nadále manévrovat a za nějaký čas, až ústavu oficiálně pohřbí i v Bruselu, se odvolá na rozhodnutí zvenčí. V posledním půlstoletí byli Češi zvyklí, že nemuseli za nic nést zodpovědnost, a Paroubkovi se to líbí dodnes.

Martin Daneš
Časopis 51 pro

3719 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Církev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. stoletíMuslimští imigranti chystali v Německu obrovský teroristický útok

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...Šíří se tu strach z uprchlíků, které tu nemáme. A z islámu, který tu nemáme. Pavel Rychetský se rozčiloval v ČT. Pak se přidala Čaputová
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění