Mnoho telefonů ševcova smrt

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 16.11.2004 | Rubrika: Ekonomika
bota

Jak dlouho ještě evropská ekonomika vydrží, než se nám celá odstěhuje do zámoří?

To mě tuhle napadlo, když jsem si po dvouleté přestávce zase šel v Londýně dát podrazit několik párů bot a zjistil, že dva moji nebližší ševci zkrachovali. Třetí je až úplně na konci dlouhé hlavní ulice, dvacet minut pěšky, nebo pět minut autem plus 80 pencí za parkování. Potřebuji hubnout, tak jsem to vzal pěšky. A nechal jsem si od něho vyprávět, jak to v té londýnské ševcovině chodí.

Indický švec z bývalé portugalské kolonie Goa s dětstvím prožitým na Mauritiu, s maturitou z portugalské obuvnické průmyslovky, hovořící plynně anglicky, francouzsky, portugalsky, hindustánsky a ještě cosi jako gudžerátsky. Okamžitě poznal portugalský původ mých dvou párů nezničitelných měkkých střevíců koupených v Coimbře v roce 1976, jeden pár poctivých italských, jaké už se nedělají, a dva páry solidních anglických Loakes, jaké se už nedělají deset let. Nad všemi pokýval uznale hlavou, a jak dělám dobře, že je nevyhazuji. Když jsem se podivil, proč bych je měl vyhazovat, řekl mně:

"Kamaráde, podrazit je dnes stojí skoro tolik, jako koupit nové." "Jenže ty nové jsou napůl z plastiku a vydrží dva roky než se rozpadnou," namítl jsem. "Právě," přikývl. "Tyhle všechny ti vydrží dalších patnáct."
"To vím", souhlasil jsem.
"Ty to víš a já to vím. Devadesát procent našich sousedů to neví. A tak si radši kupují boty z plastiku. Vyráběné v Číně. Pro italské firmy. Na prodej v Anglii."
No a tím mně vysvětlil, proč ti dva ševci zkrachovali. Oni totiž jen opravovali. On vedle toho prodává i ty plastikové šmejdy.
"Ale teď ti kamaráde něco ukážu," řekl a sundal s regálu krásné pevně šité celokožené mokasíny italského střihu. "Tyhle ti můžu nabídnout za pětatřicet liber."
"Kdes to ukradl," ptám se ho, protože vím, že tato kvalita vyráběná v Itálii by stála skoro dvojnásobek.
"Kupuju z Indie. Italský design, indická výroba, přímo dodávané mně. Pro obuvnické fajnšmekry jako ty."

Tak jsem si dva páry do foroty koupil, a chcete-li, nakoupím i pro vás, protože vím, že za šestnáct stovek takovouto kvalitu nedostanete ani v Česku.

Ale možná vás už napadlo, že to věstí konec ševcovského řemesla v Evropě.

Jakým jiným řemeslům v Evropě dozvání, si nedovolím odhadovat, ale další lidi propouští Británie v telekomunikacích, protože si je může satelitem za dvacetinu platu zaměstnat v Indii nebo v Africe. A tak kdejaká centrála kdekterého velkého podniku včetně bank a velkých poskytovatelů internetových služeb vám dnes odpovídá indickým akcentem, kterému někdy těžko rozumíte, ale od něhož se hned dovíte, že si není zcela jist, nač se ho ptáte.

Tak teď vznikla jedna z nejabsurdnějších privatizací všech dob - britských telefonních informací. Na ty donedávna existovalo jedno číslo, které každý znal. Tam jste zavolali, udali jste jméno a místo, a automatický hlas vám sdělil do dvaceti vteřin číslo. Kdysi to bývala služba zdarma, pak za cenu místního hovoru, do loňska už to bylo 40 pencí minuta. Navíc se přestaly předplatitelům dodávat telefonní seznamy, takže jste si žádné číslo nemohli vyhledat sami.

Proto státní regulátor rozhodl informace deregulovat, zprivatizovat a roztrousit jejich centrály nejen po britském venkově, nýbrž i do zámoří. Jedno staré známé třímístné číslo vystřídal asi tucet nových šestimístných, které si vzájemně konkurují. Dvě z nich během posledního měsíce vydaly 70 milionů liber na reklamu, aby si jich někdo všiml. Ostatní čísla byla oznámena v novinách. Místo původních monopolních cen 40 pencí za minutu většinou účtují přes 50. Jenže tam to nekončí. Novinářský průzkum jednotlivých čísel přišel s těmito výsledky:

S výjimkou jediného čísla, které informaci poskytlo za 40 vteřin a cenu 46 pencí, se doba sdělení informace pohybovala od dvou a půl minuty za 72 pencí do sedmi a půl minut za 2 libry 58 pencí. Třetina z nich byla po minutě či víc odříznutá bez udání informace. Třetina udala chybné číslo. Většina operátorů nerozuměla na poprvé, nač se volající táže a potřebovala to vysvětlit a hláskovat několikrát. Jeden operátor se ptal, v kterém městě je "London". Jiný zas "jak se hláskuje RSPCA". Třetí přívětivě sdělil, že mu chvilku potrvá číslo nalézt, ale že mezitím ochotně poskytne informace o lokálech přátelských k homosexuálům (gay-friendly), neboť to je "naše specializace".

Tohoto typu privatizace, liberalizace a globalizace se Česko zatím asi obávat nemusí, alespoň než se Indie naučí česky. Ale kdy jste si naposledy šli nechat podrazit boty, kolik jste našli ševců a kolik vás to stálo?

Vlastně se ani nemusíte obtěžovat vzpomínat, já vám to povím. V kutnohorském okrese, kde trávím léto v touze dát si podrazit několik párů starých pohodlných mokasín levněji než v Londýně, jsem po týdnu pátrání zjistil jen jediného ševce, a to ve Zruči nad Sázavou. Ani on se tím prý neživí na plný úvazek, nýbrž jen po večerech a o víkendech. V Kutné Hoře má sběrnu, která mu to jednou týdně sváží. Jste-li někde, řekněme, v Uhlířských Janovicích a chcete si opravit boty, musíte je odvézt buď do Kutné Hory, nebo do Žďáru. Prodraží se vám to časově i finančně natolik, že se vám skoro víc vyplatí rovnou si koupit nové boty v Uhlířských Janovicích.

Moc velký výběr jich mít nebudete, a budou to samozřejmě boty, které vám dlouho nevydrží, protože přesně s tím účelem se dnes nové boty vyrábějí. Za rok si budete kupovat další. Přispějete tak alespoň k prosperitě obuvníků. Čínských.

5151 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámVideo: Napadení při akci pálení Koránu v Norsku

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění