Mnoho telefonů ševcova smrt

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 16.11.2004 | Rubrika: Ekonomika
bota

Jak dlouho ještě evropská ekonomika vydrží, než se nám celá odstěhuje do zámoří?

To mě tuhle napadlo, když jsem si po dvouleté přestávce zase šel v Londýně dát podrazit několik párů bot a zjistil, že dva moji nebližší ševci zkrachovali. Třetí je až úplně na konci dlouhé hlavní ulice, dvacet minut pěšky, nebo pět minut autem plus 80 pencí za parkování. Potřebuji hubnout, tak jsem to vzal pěšky. A nechal jsem si od něho vyprávět, jak to v té londýnské ševcovině chodí.

Indický švec z bývalé portugalské kolonie Goa s dětstvím prožitým na Mauritiu, s maturitou z portugalské obuvnické průmyslovky, hovořící plynně anglicky, francouzsky, portugalsky, hindustánsky a ještě cosi jako gudžerátsky. Okamžitě poznal portugalský původ mých dvou párů nezničitelných měkkých střevíců koupených v Coimbře v roce 1976, jeden pár poctivých italských, jaké už se nedělají, a dva páry solidních anglických Loakes, jaké se už nedělají deset let. Nad všemi pokýval uznale hlavou, a jak dělám dobře, že je nevyhazuji. Když jsem se podivil, proč bych je měl vyhazovat, řekl mně:

"Kamaráde, podrazit je dnes stojí skoro tolik, jako koupit nové." "Jenže ty nové jsou napůl z plastiku a vydrží dva roky než se rozpadnou," namítl jsem. "Právě," přikývl. "Tyhle všechny ti vydrží dalších patnáct."
"To vím", souhlasil jsem.
"Ty to víš a já to vím. Devadesát procent našich sousedů to neví. A tak si radši kupují boty z plastiku. Vyráběné v Číně. Pro italské firmy. Na prodej v Anglii."
No a tím mně vysvětlil, proč ti dva ševci zkrachovali. Oni totiž jen opravovali. On vedle toho prodává i ty plastikové šmejdy.
"Ale teď ti kamaráde něco ukážu," řekl a sundal s regálu krásné pevně šité celokožené mokasíny italského střihu. "Tyhle ti můžu nabídnout za pětatřicet liber."
"Kdes to ukradl," ptám se ho, protože vím, že tato kvalita vyráběná v Itálii by stála skoro dvojnásobek.
"Kupuju z Indie. Italský design, indická výroba, přímo dodávané mně. Pro obuvnické fajnšmekry jako ty."

Tak jsem si dva páry do foroty koupil, a chcete-li, nakoupím i pro vás, protože vím, že za šestnáct stovek takovouto kvalitu nedostanete ani v Česku.

Ale možná vás už napadlo, že to věstí konec ševcovského řemesla v Evropě.

Jakým jiným řemeslům v Evropě dozvání, si nedovolím odhadovat, ale další lidi propouští Británie v telekomunikacích, protože si je může satelitem za dvacetinu platu zaměstnat v Indii nebo v Africe. A tak kdejaká centrála kdekterého velkého podniku včetně bank a velkých poskytovatelů internetových služeb vám dnes odpovídá indickým akcentem, kterému někdy těžko rozumíte, ale od něhož se hned dovíte, že si není zcela jist, nač se ho ptáte.

Tak teď vznikla jedna z nejabsurdnějších privatizací všech dob - britských telefonních informací. Na ty donedávna existovalo jedno číslo, které každý znal. Tam jste zavolali, udali jste jméno a místo, a automatický hlas vám sdělil do dvaceti vteřin číslo. Kdysi to bývala služba zdarma, pak za cenu místního hovoru, do loňska už to bylo 40 pencí minuta. Navíc se přestaly předplatitelům dodávat telefonní seznamy, takže jste si žádné číslo nemohli vyhledat sami.

Proto státní regulátor rozhodl informace deregulovat, zprivatizovat a roztrousit jejich centrály nejen po britském venkově, nýbrž i do zámoří. Jedno staré známé třímístné číslo vystřídal asi tucet nových šestimístných, které si vzájemně konkurují. Dvě z nich během posledního měsíce vydaly 70 milionů liber na reklamu, aby si jich někdo všiml. Ostatní čísla byla oznámena v novinách. Místo původních monopolních cen 40 pencí za minutu většinou účtují přes 50. Jenže tam to nekončí. Novinářský průzkum jednotlivých čísel přišel s těmito výsledky:

S výjimkou jediného čísla, které informaci poskytlo za 40 vteřin a cenu 46 pencí, se doba sdělení informace pohybovala od dvou a půl minuty za 72 pencí do sedmi a půl minut za 2 libry 58 pencí. Třetina z nich byla po minutě či víc odříznutá bez udání informace. Třetina udala chybné číslo. Většina operátorů nerozuměla na poprvé, nač se volající táže a potřebovala to vysvětlit a hláskovat několikrát. Jeden operátor se ptal, v kterém městě je "London". Jiný zas "jak se hláskuje RSPCA". Třetí přívětivě sdělil, že mu chvilku potrvá číslo nalézt, ale že mezitím ochotně poskytne informace o lokálech přátelských k homosexuálům (gay-friendly), neboť to je "naše specializace".

Tohoto typu privatizace, liberalizace a globalizace se Česko zatím asi obávat nemusí, alespoň než se Indie naučí česky. Ale kdy jste si naposledy šli nechat podrazit boty, kolik jste našli ševců a kolik vás to stálo?

Vlastně se ani nemusíte obtěžovat vzpomínat, já vám to povím. V kutnohorském okrese, kde trávím léto v touze dát si podrazit několik párů starých pohodlných mokasín levněji než v Londýně, jsem po týdnu pátrání zjistil jen jediného ševce, a to ve Zruči nad Sázavou. Ani on se tím prý neživí na plný úvazek, nýbrž jen po večerech a o víkendech. V Kutné Hoře má sběrnu, která mu to jednou týdně sváží. Jste-li někde, řekněme, v Uhlířských Janovicích a chcete si opravit boty, musíte je odvézt buď do Kutné Hory, nebo do Žďáru. Prodraží se vám to časově i finančně natolik, že se vám skoro víc vyplatí rovnou si koupit nové boty v Uhlířských Janovicích.

Moc velký výběr jich mít nebudete, a budou to samozřejmě boty, které vám dlouho nevydrží, protože přesně s tím účelem se dnes nové boty vyrábějí. Za rok si budete kupovat další. Přispějete tak alespoň k prosperitě obuvníků. Čínských.

5044 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojujíVíce než polovina Poláků (58 %) si myslí, že Německo by jejich zemi mělo vyplatit odškodnění za škody napáchané za druhé světové války. České republice Německo dluží až patnáct tisíc miliard korunPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Odporné. Vy maloměšťáci... Zdeněk Zbořil ke konci kauzy Čapí hnízdo: Je to plán Putina!„Zeman umře?“ Sranda z Babiše a Soukupa: To jste si předplatili na ČT. Nový pořad
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění